Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Rinka
Vyriausybė pritarė trąšų importo kontrolės pasiūlymams

Vilnius. Ministrų kabinetas pritarė importuojamų trąšų kontrolės pasiūlymams. Juos dar turės palaiminti Seimas.

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius sako, jog pasiūlymai rinkoje įves saugiklius nuo nekokybiškų trąšų.

„Įstatymo projekte numatoma rengti identifikacinį sąrašą, kuris atliks saugiklio funkciją ir pagal kurį į Lietuvos rinką patekti galės tik nustatytus kokybės reikalavimus atitiksiantys tręšiamieji produktai, nustatoma rinkos priežiūros ir pažeidimų nagrinėjimo tvarka. Be to, numatytos atgrasančios baudos už šio įstatymo pažeidimus“, – pranešime spaudai cituojamas V. Sinkevičius.

Bioversija 23 09 01 m7

Ūkio ministerija Vyriausybei buvo pateikusi pasiūlymą, nustatantį importuojamų trąšų sudėties, saugos, kokybės, ženklinimo, pakavimo ir identifikavimo kontrolę.

Vyriausybės pažymoje rašoma, jog norima nustatyti tikslias gamintojų, importuotojų, platintojų bei naudotojų tikslias prievoles, pavyzdžiui, kad gamintojai visada tinkamai ženklintų produkciją ir būtų sudarytas importuojamų trąšų sąrašas, leisiantis lengviau nustatyti pažeidėjus.

Siūloma, kad už rinkai tiekiamas nustatytų reikalavimų neatitinkančias trąšas arba jų nepašalinimą iš rinkos, bauda sieks visų tuo metu rinkai neteisėtai pateiktų ar nepašalintų reikalavimų neatitinkančių trąšų vertę. Ūkio ministerija skaičiuoja, kad dėl naujo teisinio reguliavimo gamintojams, importuotojams, platintojams ir  administracinė našta sieks 29,7 tūkst. eurų per metus.

Seimas gegužę priėmė svarstymui Tiekiamų rinkai trąšų įstatymo projektą, kurį parengė konservatoriai Kazys Starkevičius ir Edmundas Pupinis, tačiau Vyriausybė liepos viduryje nusprendė, kad šis siūlymas nebūtų svarstomas, nes ministerija ketina pateikti analogiškus pasiūlymus.

V. Sinkevičius pranešime teigė, kad ministerijos pasiūlymai yra labai panašūs į parlamentarų, tačiau platesni.

Praėjusioje Seimo kadencijoje toks įstatymas buvo priimtas ir po to atšauktas, nes nebuvo suderintas su Europos Komisija, todėl galimai neatitiko ES konkurencijos ir laisvo prekių judėjimo reikalavimų.

Vietoj jo 2015 metų gegužę žemės ūkio ministras įsakymu reglamentavo trąšų saugojimą ir apskaitą, tačiau ir šis įsakymas 2017 metų balandį buvo atšauktas.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui, parlamentarui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ yra vienas didžiausių trąšų importuotojų. Seimo opozicija įtaria, kad jos importuojamos apeinant ES antidempingo muitus. Konservatoriai siūlė Seime steigti specialią komisiją, kuri išsiaiškintų „trąšų reikalus“, bet Seimas tam nepritarė.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos