Ūkininkavimą sunkina nenuspėjama rinka
2013-10-28

Raseiniai. Girkalnio apylinkėse ūkininkaujančiam Viktorui Žemaičiui (nuotr.) netikėtumus ir staigmenas gali pateikia tik neprognozuojama rinka. Ją šiam žemdirbiui numatyti sunkiau nei gamtos pokyčius.

Kiekvienas šio ūkininko žingsnis pasvertas, apmąstytas, paskaičiuotas – nuo pavasario iki pat vėlyvo rudens. V. Žemaitį, sukūrusį konkurencingą specializuotą augalininkystės ūkį, raseiniškiai šį rudenį vienbalsiai ir be diskusijų išrinko „Metų ūkio“ konkurso nugalėtoju.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Vertinimo komisija Viktorą Žemaitį išrinko „Metų ūkio“ konkurso nugalėtoju

Girkalnio apylinkėse ūkininkaujantis Viktoras turi 395 ha žemės, augina kviečius, kvietrugius, rapsus, miežius, žirnius, kukurūzus grūdams. Pastarųjų jis ėmėsi norėdamas paįvairinti sėjomainą, atsisakęs vasarinių rapsų, kuriuos sudėtinga nupurkšti nepakenkiant bitėms.

„Vietoj vasarinio rapso pradėjau sėti kukurūzus, nes reikalavimai žiedinukų purškimui tapo absurdiški. Kad nepakenktum bitėms, visą derlių būtų tekę atiduoti vabalams“ ,– tikina ūkininkas, pripažindamas, kad atsisakydamas vasarinių rapsų neapsiriko. Jis ne tik išvengė konfliktinės situacijos su bitininkaujančiu tėvu, bet ir pradėjo auginti rajone dar nepopuliarius, tačiau naudingą kultūrą. Be V. Žemaičio, kukurūzus Raseinių krašte augina tik Kalnujų bendrovė.

Kukurūzus ūkininkas parduoda Šilutės AB „Biofuture“, gaminančiai medicininį spiritą. „Bendrovė perka kukurūzus nesirinkdama, šlapi jie ar ne, todėl nereikia papildomų sąnaudų džiovinimui. Už toną sumoka 380 Lt,“ – pasakoja ūkininkas.

Šiųmetinis derlius, pasak Viktoro, ne prastesnis negu pernai. Žieminių javų iš ha jis prikūlė apie 7 t, vasarinių – apie 4,5 t. Produkciją realizavo optimaliausiomis kainomis, nes priklauso kooperatyvui „Viduklė“ ir kartu su kitais ūkininkais parduoda tai, ką užaugina.

„Susibūrėme keli stambesni rajono ūkininkai ir įsteigėme kooperatyvą. Kol kas dirbame pelningai, turime gerą direktorių, kuris mums parenka palankiausiais kainas. Kartu parduodame, ką auginame. Gyvuojame jau antri metai ir matome, kad sekasi gerai – galime išgyventi ir be didžiųjų grūdų asociacijų įtakos“, – tvirtina V. Žemaitis.

Ūkininkas turi visą reikalingą techniką, sandėlius, džiovyklą, tad žaliavą čia galima paruošti itin kokybišką, tinkančią eksportui. Didžiąją dalį pirkinių ūkininkas įsigijo savo lėšomis, 3 kartus pasinaudojo ES parama, įsigijo traktorių, purkštuvą, grūdų krautuvą, pasistatė grūdų saugojimo bokštą. Plėsti ūkį raseiniškis neturi ketinimų, kadangi visa techninė bazė pritaikyta dirbti iki 500 ha žemės. Tada jau nebetiktų džiovyklos našumas, sandėlio pajėgumai, pritrūktų grūdų transportavimo priemonių.

„Niekada iš karto neparduodu viso derliaus, kad nereikėtų samdyti daug darbo jėgos. Nuėmimo metu stengiamės maksimaliai sandėliuoti grūdus, o kai užbaigiame javapjūtę ir rudeninę sėją, pradedame išvežimą“, – pasakoja ūkininkas, kuriam talkina du stiprūs ir patikimi pagalbininkai – studentiško amžiaus sūnūs Jonas ir Kostas. Praktika tėvų ūkyje jiems padeda apsispręsti, kokį kelią rinktis toliau.

Studentai Jonas ir Kostas - didžiausi pagalbininkai ūkyje

Pagal specialybę Viktoras – zootechnikas, daugelį įgytų žinių jis jau pritaikė ūkininkaudamas. Nors pati pradžia buvo nelengva. „Viskas prasidėjo nuo to, kad mama man perleido 30 ha žemės. Pabandėme dirbti kartu su tėvu ir „susivėlėme“ su buhalterija“, – šypsodamasis prisimena ūkininkas, kuriam ūkio apskaitos problemos baigėsi pravėrus Raseinių rajono konsultavimo biuro duris. Čia jis konsultuojasi ir su biuro technologais – augalininkystės konsultante R. Juškiene bei inžinieriumi konsultantu A. Požėra.

Raseiniškis tikina, kad žemdirbiui sunkiausia ne nuo ryto iki vėlyvo vakaro dirbti, bet ištverti nestabilią rinką. „Galima užauginti labai gerą derlių, bet už jį gauti blogo derliaus kainą. Gali suskaičiuoti, padaryti viską idealiai, ir gamta gali būti palanki, bet nuopelnai nebus įvertinti, jei kažkur kažkas numuš kainą, išlįs kokia krizė ar kažkas suspekuliuos netinkama kryptimi. Ir išankstinės sutartys negelbėja – vienais metais gali išlošti, kitais pralošti, o trečiais visai nebenorėti lošti“, – šypteli ūkininkas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai