Ūkininkai neskuba sudaryti išankstinių derliaus pardavimo sutarčių
2013-04-19

Vilnius. Grūdinių kultūrų ir rapsų augintojai šiemet neskuba iš anksto pardavinėti būsimojo derliaus. Jie dar nepamiršo pernykštės pamokos - sudarę išankstines grūdų supirkimo sutartis, šalies žemdirbiai patyrė nemažai nuostolių. Nežavi ir pirkėjų siūlomos kainos - už naujojo derliaus grūdus mokama  gerokai mažiau nei už šiuo metu superkamą pernykštę produkciją.

Rapsų ir grūdų supirkimo bendrovė „Agerona" pripažįsta, kad, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu,  yra sudariusi 90 proc. mažiau išankstinių derliaus sutarčių. Kol kas išankstines sutartis sudarė vos vienas kitas ūkininkas  - antrina bendrovė „Oilseeds trade".

Šioje bendrovėje išankstinės naujojo derliaus supirkimo kainos gerokai mažesnės nei pernai. Už toną rapsų mokama 100 Lt, už kviečius - 80 Lt mažiau. Praėjusiais metais buvo labai geras derlius, sandėliai dar pilni pernykštės produkcijos. Už senojo derliaus grūdus mokama  brangiau.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Šiemet žemdirbiai atsargesni ir dar laukia. Praėjusiais metais panašiu laikotarpiu sudariusieji sutartis gerokai pralošė. „Jie prarado po 200-300 litų nuo tonos, tai dideli pinigai. Šiemet grūdų augintojai neskuba, laukia, kas bus toliau, todėl kaina stabili", - teigia bendrovės „Oilseeds trade" vadybininkė konsultantė Albina Grockienė.

Šiek tiek stabdo ir tai, kad ūkininkai kol kas nežino realios situacijos, kaip peržiemojo žieminės kultūros. „Šakių, Klaipėdos ūkininkai laukia kitos savaitės. Vakar kalbėjau su ūkininku, kuris rudenį pasėjo 300 ha rapsų. Prognozė, anot jo, prasta. Rapsų viduriukas žalias, tačiau likusi dalis parudusi. Todėl neskubama ir  tręšti, nes iššalusius plotus gali tekti užarti", - sako A. Grockienė.

Praėjusias metais bendrovė „Agerona" sutartis sudarinėjo dar žiemai nesibaigus. Šiemet padėtis visiškai kitokia  - vėluoja pavasaris, neskuba ir  žemdirbiai. Abejones kelia ne tik neaiški situacija dėl pasėlių gyvybingumo  - 2012 metais kainos buvo aukštos, todėl psichologiškai ūkininkams sunku susitaikyti, kad šiemet jos bus žemesnės.

„Dirbame eksporto rinkose, vadovaujamės biržos kainomis, sandorius sudarinėjame taip pat biržos kainomis, todėl negalime siūlyti 50-čia ar 100 Lt didesnių kainų, nei siūlo birža. Mūsų įmonė nespekuliuoja grūdais - tą pačią dieną perka, tą pačią dieną parduoda", - tvirtina bendrovės „Agerona" pardavimų vadovas Jurgis Šeškas.

Vis dėlto jis mano, kad ūkininkai ir šiemet kažkiek grūdų parduos iš anksto. Bendrovė savo tinklalapyje skelbia tokias išankstines 2013 m. derliaus kainas: kviečiai ekstra ir žirniai- 680 Lt/t be PVM, I klasės kviečiai- 660, rapsai - 1370, kvietrugiai -  520,  miežiai - 580.

Tuo tarpu už pernykščio derliaus toną ekstra klasės kviečių „Agerona" moka 780 Lt be PVM, už tą patį kiekį rapsų - 1510 Lt,   žirnių - 850 Lt/t, I klasės kviečių -  770. 

„Į išankstines sutartis žiūriu skeptiškai, nes negali parduoto to, ko neturi. Dabar, kai jau matosi, kaip peržiemojo kviečiai, dalį derliaus gali kontraktuoti. Viduržiemį, kol dar situacija neaiški, niekam nepatariu to daryti. Nemanau, kad šiemet populiarios išankstinės kviečių pardavimo sutartys", - įsitikinęs Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) vadovas Romas Majauskas.

Kiek kitokia situacija dėl išankstinio rapsų derliaus pardavimo. Kadangi pagal ES direktyvą gaminant biodyzeliną mažinama aliejaus norma, gali būti, kad rapsų kaina sumažės. „Todėl tie ūkininkai, kurie apsidrausdami iš anksto pardavė būsimą rapsų derlių, tikriausiai nepralošė", - prognozuoja R. Majauskas.

Anot jo, ne vienas ūkininkas pernai nusvilo ir skaudančia širdimi vežė priduoti grūdus, kai žinojo, kad galėtų vietinėje rinkoje gauti 100-150 Lt/t brangiau. Tie, kurie rizikavo ir nevykdė kontraktų, buvo kviečiami į teismą ir priversti mokėti baudas.

Vis dėlto LGAA vadovas neabejoja, kad paaiškėjus, kaip peržiemojo pasėliai, atsiras ūkininkų, kurie vėl sudarys išankstines derliaus pardavimo sutartis. Tai daryti priverčia apyvartinių lėšų trūkumas trąšoms, chemikalams ar technikai įsigyti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai