Šviežio medaus dar palauksim
2015-05-04

Kaunas. Turgavietėse ir mugėse besidairantiems šviežio medaus, teks palaukti. Pavasaris nors ir ankstyvas, bet per šaltas medunešiui, todėl bitininkai parduoda praėjusio sezono likučius, o naują medsukį planuoja gegužės pabaigai. Tik vienas kitas masina pirkėjus šių metų medumi kartu su koriu, o pirmajai prekybai ruošiasi jau po savaitės.

Šakių rajono bitininkas Jonas Gvildys kol kas prekiauja praeito sezono medumi ir be gegužės mėnesio pabaigos, o gal ir birželio pradžios, šviežio medaus pirkėjams nežada. Gražiose pakuotėse ir indeliuose reprezentuojamas pernykštis medus traukia praeivių akį, o pavasarį užklumpančios peršalimo ligos nemažina jo paklausos.

„Kol kas šviežio medaus neieškokit. Kad tokiu metu jo būtų, retas atvejis. Gali būti, kad ir iki birželio lauksim, jei temperatūra nekils. Nors jau žydi klevai, po truputį obelys, vyšnios, bet jei nėra 10 laipsnių šilumos, bitės neskraido, o žiedai neišskiria nektaro. Meteorologai prognozuoja, kad iki vidurio mėnesio orai nebus šiltesni, tai ir medaus greičiau nesulauksime", -  sako šakietis J. Gvildys, pasidžiaugdamas, kad kol kas jam pavyksta išvengti rūpesčių su bičių ligomis, nes nuo didžiausio bičių priešo - erkių, ginasi ekologiška priemone - rūgštynių rūgštimi. Bitininko manymu, prie rūgštynių rūgšties erkės nepripranta taip, kaip prie cheminių preparatų, nes gauna mirtiną smūgį.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pirkėjai jau teiraujasi šviežio medaus

Šakiečio nuomone, šilta žiema, kuria džiaugiasi žemdirbiai, bitininkams nėra palanki. „Ilgas ruduo buvo, šilta žiema. Bitės neturėjo reikiamo poilsio, anksti pradėjo auginti perus", - sako garbaus amžiaus bitininkas.

Kad šviežio medaus iki gegužės pabaigos, vargu, ar ragausime, tvirtina ir Klaipėdos rajono bitininkas Gentautas Grigaitis. „Kur čia bus šviežio medaus, jei vis dar su striuke žiemine vaikštau. Žemaitijos pavasaris gerais orais nelepina", - šypsosi kartu su dukra Giedre 240 avilių bityną prižiūrintis G. Grigaitis. Pasak bitininko, Klaipėdos krašte dėl vėsių orų dar mažai kas težydi, o jeigu nėra tinkamos temperatūros, tai ir stiprios bičių šeimos medaus neprineša. 

G. Grigaičio bityne bitės peržiemojo gerai, tačiau iš kolegų yra girdėjęs ir apie drastiškus praradimus. „Turiu informacijos, kad yra labai skaudžių žuvimų, tik ne visi nori prisipažinti apie netektis, kol neišsiaiškina priežasčių, ką ne taip padarė. 70 -80 procentų priežasčių, dėl kurių miršta bitės, gula ant bitininkų pečių. Dabar gal ir erkės truputį kitokios atsiradusios, o dar virusas prie erkių prisijungia. Tokia situacija susidaro, kad jau spalio lapkričio mėnesiais pamatai, kad netekai bičių. Deformuoto sparno virusas - erkių pasekmė", - pasakoja klaipėdiškis.

Rokiškio rajone bitininkaujančio Renaldo Purono bityne - 40 šeimų. Pora jų rudenį nukentėjo nuo minėto deformuoto sparno viruso, tačiau likusios peržiemojo puikiai.

Šį savaitgalį bitininkas R. Puronas Jurbarke vykusioje miesto mugėje praeivius vaišino šviežiu medumi su koriu, o pirmąjį medsukį planavo gal net šį savaitgalį

„Šitas medus su koriuku išimtas, bet jį dar ankstoka sukti, nepilnai subrandintas. Negalima imti didesniais kiekiais, nes suges. Jei bus geras oras, šviežiu klevų, karklų medumi ketinu prekiauti šeštadienį Burbiškio dvare vyksiančioje tulpių žydėjimo šventėje",  - planais dalijasi R. Puronas, švenčių prekybos maratoną kasmet pradedantis nuo Kaziuko mugės.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai