Suvalkijos cukraus sektoriuje vėl ryškėja fronto linija
2014-05-28

Marijampolė. Suvalkijos laukuose pasėti runkeliai, pasak ūkininkų, šįmet auga ypač gražiai, tačiau ar jie pasieks Marijampolės cukraus fabriką - neaišku. Ūkininkai žada nevežti derliaus pagal sutartus grafikus, jei iki rugsėjo nebus atsiskaityta už pernykštį derlių.

Dar vasarį rengę susirinkimus su UAB „Arvi cukrus" atstovais ir stengęsi atgauti savo pinigus, ūkininkai vėliau pasirašė sutartis su perdirbėjais. Žemės ūkio kooperatyvas „Suvalkijos cukriniai runkeliai" fabrikui įsipareigojo užauginti 186 tūkst. tonų kvotinių ir apie 100 tūkst. tonų nekvotinių runkelių. Mat jiems pavyko išsiderėti 10 litų didesnę supirkimo kainą už toną bazinio cukringumo runkelių (derybų pradžioje kaina buvo 101 Lt).

Tačiau žemdirbių bendruomenėje vėl nerimas. Iki šiol fabrikas neatsiskaitęs už pernai metais atvežtą derlių. Iš viso, žemdirbių teigimu, perdirbėjai jiems skolingi daugiau kaip 7 mln. litų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Dar prieš pasirašydamas sutartis UAB „Arvi cukrus" direktorius Andrius Leškevičius žadėjo, kad pinigai ūkininkų sąskaitas pasieks dalimis iki liepos, o už delsimą jiems bus sumokėti 7-8 proc. delspinigiai.

Direktorius aiškino, jog, nepaisant to, kad fabrikui metai buvo vieni sėkmingiausių - supirktas rekordiškai didelis derlius, runkelių cukringumas buvo labai geras, cukraus gamyba vyko sklandžiai, - tačiau rinkoje kritusios cukraus kainos ir besivelkantis problemų šleifas neleido įmonei reikiamai atsitiesti.  Todėl šįmet žemdirbiams pinigai vėluoja.

Tai ne pirmas mokėjimo termino atidėjimas Suvalkijos cukrinių runkelių augintojams, keliantis jų bendruomenės nepasitenkinimą. Daugelis pradėjo ieškoti, kuo pakeisti sėjomainoje cukrinius runkelius ir kitais metais sakė tikrai jų nesėsią.

„Pasirašėme sutartis, nes kai kurie neturėjo kitos išeities - prisipirkę technikos, įsipareigojimai ir visa kita, - sakė ŽŪK „Suvalkijos cukriniai runkeliai" valdybos narys Virginijus Mykolaitis. - Bet jau nuo šįmet pradedame ieškoti atsitraukimo kelių - auginsime kitas kultūras. Eilinį kartą buvome suvilioti pažadais. Svarstome į fabriką nevežti runkelių tol, kol nebus sumokėti paskutiniai pinigai už pernai metų derlių".

Į Marijampolės cukraus fabriką ir į Kėdainius savo produkciją vežantis Alksnėnų kaimo (Vilkaviškio r.) ūkininkas Sigitas Žilinskas sakė, kad atsiskaitymas su pastaruoju fabriku jau seniai pamirštas. Kėdainiečiai pinigus visada sumoka laiku, nors praėjusio sezono derliaus kaina buvo kiek mažesnė negu „Arvi cukraus", bet atsiskaityti nevėlavo.

„Kad ir didžiausią kainą siūlytų Marijampolės cukraus fabrikas, kas iš to, jei neatsiskaito, - sakė S. Žilinskas. - O sumos juk nemažos. Galėčiau galvoti apie investicijas į ūkį, o dabar? Galvoju, kad vieną dieną žemdirbių kantrybė trūks ir jie nutrauks ryšius su bendrove „Arvi cukrus". Gaila, kad kol kas nėra vienybės. Matyt dar nėra labai prasti reikalai".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai