Suvalkietiškas cukraus verslas vėl tarp girnų
2014-03-06

Marijampolė. Suvalkijos cukrinių runkelių augintojai ir perdirbėjai neranda kompromiso dėl supirkimo kainų. Žemdirbiai žada nepasirašyti sutarčių, tačiau nėra tikri dėl savo vienybės.

Trečiadienį Marijampolėje vyko jau ne pirmas ŽŪK „Suvalkijos cukriniai runkeliai" ir UAB „Arvi cukrus" susirinkimas. Nors įvairius susitikimus šįmet patys žemdirbiai organizuoja jau dešimtą kartą, sutarti nepavyksta.

ŽŪK pirmininkas Mangirdas Krunkaitis susirinkusius žemdirbius informavo apie susitikimo su „Arvi" grupės savininku Vidmantu Kučinsku apie rezultatus. Nuvykusi pas jį kooperatyvo Valdyba išgirdo galutinę už jų produkciją siūlomą kainą - 106 litus už toną bazinio cukringumo runkelių ir 85 litus už nekvotines saldžiąsias šaknis. Daugiau savininkas sakė negalintis mokėti, nes kaina, kurios reikalauja žemdirbiai (120 Lt/t), sužlugdys jo verslą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Fabriko siūloma kaina žemdirbiai pasiryžę cukrinių runkelių neauginti

Pasak valdybos narių, jei žemdirbiai nesutiks su galutine siūloma kaina, V. Kučinskas žadėjo veikiau išpilti fabriko teritoriją skalda ir išnuomoti patalpas. Mat cukraus „biznis" esant tokioms žaliavos supirkimo kainoms neapsimokės.

UAB „Arvi cukrus" direktorius Andrius Leškevičius teigė, kad savininkas ir taip per daug nuolaidžiauja, mat jei būtų jo valia, jis už saldžiąsias šaknis nemokėtų daugiau negu 101 lito už toną. Direktorius informavo, kad fabrikas už pirmąjį etapą jau atsiskaitė su žemdirbiais. Dalį antrojo etapo sumos jis žadėjo sumokėti nuo kovo 15 iki 30 dienos, o likusiąją - iki balandžio pabaigos.

„Mūsų tikslas - susitarti su žemdirbiais ir pradėti darbą nuo kovo 15 d., - sakė A. Leškevičius. - Jums pelninga runkelius auginti ir tokia kaina. Nieko nepasieksite, jei prasidės suirutė. Kalbėsimės su kiekvienu atskirai. Manau, kad auginančių tikrai bus".

Nors mokėjimo terminas sutrumpėjo ir runkelių kaina nuo praeito susitikimo pakilo 5 Lt už toną, žemdirbiai vis tiek nebuvo laimingi. Į susirinkimą sugužėję 77 cukrinių runkelių augintojai buvo nusiteikę už tokią supirkimo kainą nelenkti nugaros, nes vien vienos tonos savikaina svyruoja nuo 90 iki 100 lito. Tad už kelis litus vargti purvyne vėlų rudenį jiems atrodo absurdiška.

M. Krunkaitis klausė žemdirbių: „Auginam? Neauginam? Laukiam?" Tiek susirinkusieji 77 ūkininkai, tiek Valdybos nariai vienu balsu tvirtino, kad tokia kaina jų netenkina. Žemdirbiai vieni kitus ragino nesileisti įkalbamiems ir sutarčių nesirašyti. Bent vienus metus fabrikas tegul pagyvena be runkelių, tada gal atsipeikės.

„Gal ir mes pasižiūrėsime, kad be jų gerai gyvenam, ir iš viso daugiau su runkeliais neprasidėsime? Ir jie gal per metus sukaups pinigų mums atsiskaityti, jei jau cukraus verslas toks nuostolingas? Tegul pila skaldą ir uždaro fabriką", - girdėjosi iš salės.

ŽŪK Valdyba cukraus fabrikui pasiūlė sudaryti sutartis dėl 120 Lt/t, o tuo atveju, jei cukraus rinkos kaina kris, jie savo „apetitą" susimažins. Mat už pernykštį derlių fiksuota kaina siekė 129 Lt/t ir 120 Lt/t su priedu, susietu su cukraus kaina rinkoje. Tad 129 Lt/t juk jie jau neprašo... Jei su jais nebus susitarta, tai visi salėje buvę augintojai pasižadėjo sutarčių su fabrikų nesirašyti.

Žemdirbiai svarstė, kad absoliučios vienybės nebus, tai jau parodė ankstesni keleri metai. Atsiras tyliai pasirašinėjančių sutartis ir vėliau susitikus nesinorės kolegoms net rankos paduoti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai