Sūrių ir varškės pardavimus Rusijoje pakeitė sviestas
2013-12-11

Vilnius. Rusijai uždraudus Lietuvoje pagamintų pieno produktų importą, šių produktų eksporto apimtys pastebimai sumažėjo. Šalies įmonės pradėjo gaminti daugiau sviesto ir eksportuoti jį į kitas šalis.

„Verslios Lietuvos“ analitikas Vadimas Ivanovas teigė, kad spalį, kai Rusija įvedė importo draudimus, sūrių, varškės ir įvairių gaminių iš jų eksportas buvo nukreiptas į kitas šalis. Taip pat, anot jo, išaugo sviesto eksportas.

"Sviesto eksporto augimas skaičiuojamas palyginti ne tik su 2012 metų spaliu, bet ir su  2013 metų rugsėju, todėl manoma, kad tokiu būdu Lietuvos pieno perdirbėjai siekdami mažinti nuostolius dėl praradimų Rusijos rinkoje ne tik iš dalies perorientavo gamybą, bet ir ieškojo pieno produktams naujų eksporto rinkų, kurios ateityje gali kompensuoti ir prarastus eksporto į Rusiją kiekius", - pranešime spaudai sakė V. Ivanovas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak jo, Lietuva į Rusiją daugiausiai eksportuodavo sūrius, varškę ir įvairius jų gaminius - tai sudarė 90 proc. viso pieno eksporto į Rusiją.

"Natūralu, kad spalį augo būtent šių pieno produktų eksportas į kitas eksporto rinkas: Lenkija, Estiją, Baltarusiją. Tačiau tokius produkcijos kiekius, kiek buvo vežama į Rusiją, sunku per keletą savaičių perorientuoti į naujas rinkas. Tikėtina, tai ir buvo viena priežasčių, kodėl labai išaugo sviesto eksportas", - sakė V.Ivanovas.

Sviesto eksportas spalį labiausiai išaugo į Uzbekistaną - iki 9,8 mln. litų (rugsėjį neeksportavo, o 2012 metų spalį - 0,2 mln. litų), į Nyderlandus - beveik 1,6 karto iki 2,84 mln. litų. Be to, jo eksportas augo į Latviją, Azerbaidžaną, Vokietiją.

Pieno produkcijos eksportas į Rusiją

Statistikos departamento duomenimis, lietuviškų pieno produktų eksportas į Rusiją spalį, palyginti su rugsėju, smuko 75 proc., o palyginti su 2012-ųjų spaliu - 72,1 proc. iki 15,279 mln. litų. Šių metų sausį-rugsėjį į Rusiją lietuviškų pieno produktų kas mėnesį buvo eksportuojama vidutiniškai už 54,012 mln. litų.

Bendras lietuviškos kilmės pieno produktų eksportas spalį buvo 155,123 mln. litų - 22,8 proc. mažesnis nei rugsėjį ir 18,4 proc. mažesnis nei pernai spalį. Rusijai šiemet spalį teko 9,8 proc. bendro lietuviškos kilmės pieno produkcijos eksporto, tuo tarpu sausio-rugsėjo mėnesiais Rusijos dalis siekė 32,9 procento.

Per dešimt mėnesių šiemet, palyginti su 2012-ųjų sausiu-spaliu, lietuviškos kilmės pieno produktų eksportas į Rusiją padidėjo 18,6 proc. iki 501,389 mln. litų. Bendras lietuviškų pieno produktų eksportas šiemet padidėjo 10,8 proc. iki 1,634 mlrd. litų.

Bendras Lietuvos eksportas į Rusiją spalį, palyginti su rugsėju, išaugo 32,1 proc., o palyginti su 2012-ųjų spaliu - 11,4 procento. Tik lietuviškos kilmės prekių eksportas į Rusiją atitinkamai padidėjo 6,9 proc. ir sumenko 17,6 procento.

Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnybos "Rospotrebnadzor" nurodymu lietuviškos pieno produkcijos importas į Rusiją sustabdytas spalio 7-ąją. Maskva teigė, tai padaryta dėl nepakankamo produktų saugumo, bet Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) pareigūnai tai vadina politiškai motyvuotu žingsniu.

Keturios didžiausios šalies pieno perdirbimo įmonės - "Rokiškio sūris", " Pieno žvaigždės", "Žemaitijos pienas" ir Vilkyškių pieninė, Rusijoje gaudavusios iki 40 proc. savo pajamų, dėl blokados nebegali eksportuoti į Rusiją. Kai kurios bendrovės šiuo metu gamina daugiau sūrių, be to, pagal trumpalaikes sutartis eksportuoja į mažiau pelningas Vakarų rinkas. Neabejojama, kad blokada turės įtakos jų pelningumui.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai