Šiemet pieno supirkimo kainos padidėjo 54,3 proc.
2007-12-29
Vilnius, gruodžio 29 d. Lietuvoje vidutinės pieno supirkimo kainos per metus padidėjo net 54,3 proc. - nuo 745,9 iki 1 150,9 lito už toną, bet jos tebėra mažiausios Europos Sąjungos (ES) rinkoje.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis ragina ūkininkus sudaryti pieno pirkimo-pardavimo sutartis su pieno supirkėjais visiems 2008 metams.

„Žinoma, išlieka kainų augimo tikimybė - šiuo atveju pasirašę sutartis pralaimėtų, tačiau supirkimo kaina gali ir sumažėti. Taigi reikia kiekvienam pasverti savo galimybes ir įvertinti riziką", - sako J. Vilionis.

Per aštuonis 2007-2008 kvotos metų mėnesius bendroji nacionalinė pieno pardavimo perdirbti kvota įvykdyta 62,1 proc. J. Vilionio nuomone, Lietuva dar dvejus metus neviršys pieno kvotos.

Pieno perdirbėjai bando paveikti rinką, įsiveždami pieną iš kaimyninių šalių. Pieno gamintojai mano, kad taip bauginama, o iš tikrųjų pieno įvežama labai nedaug - kol kas importas pieno rinkoje nedaro įtakos nustatant supirkimo kainas.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiemet lapkritį iš Latvijos pieno supirkimo įmonių importuota 6,7 tūkst. tonų žaliavos pieno, kurio vidutinė kaina siekė 1 360 litų už toną. Per vienuolika šių metų mėnesių į Lietuvą iš viso importuota 113,4 tūkst. tonų pieno, kurio vidutinė kaina - 1 004 litai už toną.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas sako, kad supirkimo kainų skirtumas tarp stambiųjų ir smulkiųjų pieno tiekėjų išlieka labai didelis. Lietuva kol kas neišnaudoja visų ES leidžiamų galimybių. Pavyzdžiui, vienkartinė išmoka pieno gamintojams kitąmet Lietuvoje padidės nuo 53 iki 58 litų už toną, nors ES leidžia mokėti beveik dvigubai daugiau.

Eltos inf.
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai