Šalnos - spekuliacinė tema grūdų rinkose
2017-01-11

Vilnius. Naujieji metai daugeliui maisto žaliavų prasidėjo sėkmingai, mat kainos biržose pastebimai šoktelėjo aukštyn. Kviečių kaina atsidūrė pusantro mėnesio aukštumose, o prie to galėjo nemenkai prisidėti pirkėjų aktyvumas biržoje. Svarstoma, jog naujų metų pradžia atkreipė institucinių investuotojų dėmesį, kurie ieško pigių investicijų.

Būtent kviečių ir kukurūzų kainos pastaruosius ketverius metus mažėjo, todėl šios žaliavos iš šalies atrodo itin pigios, nepaisant perteklinių derlių pasaulyje. Spekuliacijos dėl šalnų žalos žieminiams pasėliams Europoje ir JAV buvo dar viena priežastis, lėmusi aukštesnes kviečių kainas. Kovo mėnesio kontrakto kaina MATIF biržoje per savaitę didėjo +3,25 Eur/t iki 171,25 Eur/t. Čikagos biržoje kovo mėnesio pristatymo kviečių kaina didėjo +3,7% iki 423,25 USd/bu (155,5 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas per savaitę didėjo nuo 1,0517 iki 1,0532.

Ankstesnę savaitę fizinėje grūdų rinkoje daugiausiai dėmesio sulaukė Egiptas ir Marokas, o po švenčių savo aktyvumą pademonstravo ir kitos Afrikos šalys. Praėjusį trečiadienį Etiopija pranešė, jog ketina įsigyti 720 tūkst. tonų kviečių.

Vaderstad 12 05

Alžyras iš pradžių pranešė, jog pirks 50 tūkst. tonų kviečių su pristatymu kovo mėnesį. Tradiciškai įsigytas kiekis buvo gerokai didesnis - neoficialūs šaltiniai skelbia, jog nupirkta apie 400 tūkst. tonų. Akivaizdu, jog rinkos dalyviai dar nepamiršo ir itin stambaus anksčiau skelbto Maroko kviečių įsigijimo pasiūlymo, taip pat prie pirkėjų gretų netrukus turėtų aktyviau prisijungti ir pietvakarių Azijos šalys.

Artimiausiu metu bus nekantriai laukiama Egipto kviečių pirkimo pasiūlymų, o juose anksčiau ar vėliau turi sudalyvauti ir Argentina, kurios eksporto apimtys sausio-kovo mėnesiais pasiekia piką. Panašu, jog pasipylę fiziniai kviečių įsigijimo sandoriai taip pat prisidėjo prie aukštesnės žaliavos kainos biržoje.

Pastarųjų dienų „karščiausia" tema - itin šaltas savaitgalis Europoje ir JAV. Būtent tai lėmė, jog kviečių kainos biržose atsidūrė trumpojo laikotarpio aukštumose. Kviečių rinkoje netrūko spekuliacijų apie galimus žieminių pasėlių nušalimus JAV, Vidurio Europoje, Rusijoje ir Ukrainoje.

Rytų Europos šalyse savaitgalį buvo fiksuojama panaši temperatūra kaip ir Lietuvoje - vakarinėje Ukrainos dalyje, taip pat Rusijoje Maskvos regione temperatūra buvo nukritusi iki -25 laipsnių šalčio. Tokia žema temperatūra pasėliams gali būti pražūtinga, tačiau šią savaitę pasirodė komentarų, jog tiek Rusijoje, tiek Ukrainoje daugelyje regionų sniego sluoksnis buvo pakankamas.

Visgi reali žala pasėliams paaiškės tik pavasarį, tad kol kas panikuoti dėl nušalimo arba laukti aukštų kainų biržoje dar nereikėtų. Panaši situacija klostosi ir JAV - ten taip pat netrūksta nerimo, jog šalčiai pakenks pasėliams, o šiek tiek šiltesnių orų laukiama tik antroje šios savaitės pusėje.

Akivaizdžios žalos nematyti ir anapus Atlanto - sniego daugelyje valstijų taip pat yra pakankamai (prasčiausia padėtis užfiksuota Nebraskoje). Rinkos dalyviai, be abejo, nėra linkę laukti pavasario, todėl realią situaciją dėl šalnų bando atspėti jau dabar. Tokios spekuliacijos šiek tiek išbalansuoja rinką, mat imama tikėtis mažesnio būsimo derliaus, o kaina biržoje didėja.

Aliejinių grūdų kainos

Rapsų ateities sandorių (pristatymas vasarį) kaina per savaitę Paryžiaus MATIF biržoje didėjo +6,75 Eur/t iki 415,25 Eur/t, gegužės mėnesio kontrakto kaina per savaitę didėjo +5,00 Eur/t iki 412,50 Eur/t. Praėjusį trečiadienį kaina buvo visiškai priartėjusi prie sezono aukštumų ties 420 Eur/t, kai per kelias dienas šios žaliavos kaina biržoje didėjo daugiau nei +10 eurų.

Savaitės pabaigoje rapsų kaina žemyn krestelėjo kartu su pigusiomis sojų pupelėmis Čikagos biržoje. Beje, antradienį ir trečiadienį euro bei JAV dolerio kursas buvo atsidūręs daugelio metų žemumose, o tai neabejotinai padėjo brangti rapsams Europoje. Vėliau priešinga kryptimi pasisukęs šių valiutų kursas europinę žaliavą atpigino - tai dar kartą įrodo stiprų atvirkštinės priklausomybės rapsų ryšį su euro ir JAV dolerio santykiu.

Rapsų kainai mažėti savaitės pabaigoje padėjo ir biržos dalyvių veiksmai. Tikėtina, jog greitą pelną uždirbę pirkėjai greitai jį užfiksavo parduodami žaliavą ir taip sumažino jos kainą. Taip pat rapsų kaina ankstesnėmis dienomis gal šiek tiek nepelnytai šoko į viršų, nes tuo metu kitos aliejinės žaliavos pigo arba brango gerokai nuosaikiau. Visgi rapsų kainai ženkliau nukristi neleidžia atpigęs euras, spekuliacijos dėl šalnų ir prastas šio sezono derlius Europoje.

Sojų pupelių kaina (pristatymas sausį) per savaitę mažėjo -1,1 proc. iki 986,00 USd/bu (362,3 USD/t), kovo pristatymo kaina mažėjo -0,9 proc. iki 994,75 USd/bu (365,5 USD/t). Sojų pupelės praėjusią savaitę išsiskyrė iš kitų maisto žaliavų ir kainų pokyčių lentelėje „pasipuošė" raudona spalva.

Šiai aliejinei žaliavai, priešingai nei rapsams, brangti sutrukdė prasti savaitiniai žaliavos eksporto rodikliai iš JAV, nes pabrangęs šalies doleris neabejotinai apsunkina konkurenciją tarptautinėje prekyboje. Įtampą šioje rinkoje taip pat kelia ir laukiami puikūs sojos pupelių derliai Pietų Amerikoje.

UAB „Litagra", MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai