Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Rinka
Prognozės tvirtinasi – grūdų derlius mažesnis

Vilnius. Lietuvoje baigus javapjūtę, skelbiama, kad derlius yra 30 proc. mažesnis už pastarųjų penkerių metų vidurkį. Maždaug tiek sumažės lietuviškų grūdų eksportas, nes savo reikmėms jų sunaudojama labai nedaug, sako Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas. 

„(Javapjūtė) baigėsi gerokai anksčiau, net trimis savaitėmis, negu ankstesniais metais. Ūkininkai skubėjo nusiimti derlių iki prognozuoto praėjusį savaitgalį lietaus. Tuo ji ir išskirtinė, kad anksčiau prasidėjo ir anksčiau baigėsi, be to, išskirtinai mažas derlius – 30 proc. mažesnis negu pastarųjų metų vidurkis“, – BNS sakė Aušrys Macijauskas.

Anot jo, vidutiniškai Lietuvoje prikuliama apie 5 mln. tonų grūdų, o šiemet tebus 4-4,5 mln. tonų.

Bioversija 2024 07 09 m7

Tačiau A. Macijauskas ramina, kad Lietuvoje grūdų nepritrūks: „Mes sunaudojame vos 20 proc. savo grūdų, kitkas eksportuojama“. Asociacijos pirmininkas mano, kad atsiras žemdirbių, kurie dėl mažo derliaus patirs sunkumų, tačiau bankrotų jis neprognozuoja. 

„Skaudus bus tos dalies derliaus netekimas, žemdirbiai negaus pelno, daugelis patirs nuostolių. Pramonei nelabai smarkiai atsilieps, dalis perdirbėjų buvo sudarę išankstines sutartis, tai užsitikrino tam tikras kainas, kurios dabar atrodo ne tokios jau ir  aukštos. Aišku, sumažės investicijų, bus sunkiau išlaikyti dirbančiuosius žemės ūkyje,“ – BNS aiškino A. Macijauskas.

Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos vadovė Dalia Ruščiauskienė BNS prognozavo, kad dėl mažesnio grūdų derliaus gali pritrūkti grūdų, skirtų pašarams.

„Gal grūdo kitokios kokybės, gal reikės kažką daryti ar kita žaliava keisti. O kas liečia miltų malimą, mes nemalame tik iš šviežių grūdų, maišome juos, turi grūdas susigulėti“, – tvirtino ji.

D. Ruščiauskienė pabrėžė, kad kai kurie ūkininkai perdirbėjams netiekia nukultų grūdų, nes laukia, kol pakils kainos. 

Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas skaičiavo, kad šiemet grūdų bus nukulta 4,345 mln. tonų – 24,8 proc. mažiau nei pernai (5,781 mln. tonų).

Taip pat skaitykite:

Kas laimės dėl kylančių kviečių kainų?


Skaitykite daugiau: http://www.manoukis.lt/naujienos/rinka/kas-laimes-del-kylanciu-kvieciu-kainu

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas pastaruoju metu jums kelia daugiausia išbandymų?
  Visos apklausos