Premjeras ir Konkurencijos taryba imasi „pieno reikalų" (papildyta)
2014-12-30

Vilnius. Konkurencijos taryba pradėjo pieno ir jo produktų sektoriaus rinkos tyrimą. Anot tarybos, siekiama išskirti galimas konkurencijos problemas.

„Šiuo tyrimu siekiama identifikuoti galimai pieno sektoriuje esančias konkurencijos problemas ir, remiantis kitų rinkų gerąja patirtimi bei užsienio valstybių praktika, pateikti siūlymus dėl priemonių veiksmingai konkurencijai užtikrinti", - rašoma tarybos pranešime.

Tarybos teigimu, tyrimas gruodžio 23 dieną pradėtas, atsižvelgus į šio sektoriaus svarbą, skirtingus kainų pokyčius produktų tiekimo grandinėje bei įvertinus tai, kad konkurencijos problemas taryba jau kelis kartus analizavo, tirdama įtariamus pažeidimus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, spalį susitikusi su tarybos vadovu Šarūnu Keserausku, atkreipė dėmesį, kad pieno perdirbėjai, prisidengdami Rusijos sankcijomis, gamintojams moka gerokai mažiau.

Premjeras Algirdas Butkevičius tuomet pareiškė, kad nustačius susitarimus tarp perdirbėjų dėl gaminių ar pieno supirkimo kainų, jie būtų nubausti, tačiau situaciją, anot jo, ištirti turi Konkurencijos taryba.

Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugsėjį, palyginti su pernai rugsėju, smuko 32,6 proc., o ieno ir jo produktų kainos - tik 3,5 proc.

Dėl rugpjūčio pradžioje Rusijos įvesto žemės ūkio ir maisto produkcijos embargo iš ES ir smukus supirkimo kainoms, nukentėjo pieno gamintojai.

Perdirbėjams mažinant pieno supirkimo kainas, premjeras aiškinsis padėtį

Vilnius. Pieno perdirbėjams toliau patiriant sunkumų dėl Rusijos embargo ir žadant nuo sausio dar mažinti pieno supirkimo kainą, premjeras antradienį pokalbio kviečia pieno perdirbėjus ir gamintojus. Žemės ūkio ministrės teigimu, oficialiai apie supirkimo kainos mažinimą kol kas pranešė tik „Marijampolės pieno konservai".

Pieno gamintojų atstovas pranešė, kad pieno supirkimo kaina nuo sausio gali kristi dar maždaug 5 euro centais (17,3 lietuviško cento).

Lietuvos Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas BNS sako, jog pieno gamintojai yra gavę oficialius raštus iš pieno perdirbėjų, jog nuo sausio 1 dienos pieno supirkimo kaina gali kristi maždaug 5 centais.

„Nėra rinkų, produktų kainos žemos, niekas neperka, nors vidaus rinkoje kažkodėl kainos nesikeitė", - BNS kalbėjo A.Stančikas.

Jo teigimu, šiuo metu kaina siekia vidutiniškai 22-23 euro centus (75,9-79,4 cento), o nuo kitų metų pradžios gali nukristi iki 17-18 euro centų (58,7-62,2 cento).

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė BNS sakė, jog oficialus raštas, kad mažinamos kainos, gautas tik iš bendrovės „Marijampolės pieno konservai", o kitos įmonės kol kas nėra nieko pateikusios, todėl šaukiamas skubus susitikimas, norint išsiaiškinti situaciją.

„Renkamės, kad pasiaiškintume. Matome, kad žemdirbiai gavo pranešimus iš „Marijampolės pieno konservų". Šiandien norime sužinoti, ką visos kitos įmonės daro", - tvirtino ministrė.

Pasitarime pas premjerą dalyvaus Vilkyškių pieninės, „Pieno žvaigždžių", „Žemaitijos pieno", „Rokiškio sūrio", „Marijampolės pieno konservų", Žemės ūkio rūmų vadovai, Konkurencijos tarybos, Maisto ir veterinarijos tarnybos bei Žemės ūkio ministerijos vadovai.

Šių metų rugpjūtį vidutinė pieno supirkimo kaina siekė maždaug 26 euro centus (90 centų)m, o rugpjūčio pradžioje Rusijai paskelbtus žemės ūkio ir maisto produktų importo embargą, jos ėmė smarkiai kristi.

Neramu dėl didėjančios pieno pasiūlos pasaulyje

Lietuvos pieno pramonei nerimą kelia ne tik Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutartis tarp JAV ir ES, bet ir ekonomiškai stipresnių valstybių planai didinti gamybą, nes naikinamos kvotos, rašo „Verslo žinios".

„Amerikiečiai gali mus užversti pigia produkcija, nes jų sąnaudos mažesnės nei mūsų", - sako bendrovės „Marijampolės pieno konservai" valdybos pirmininkas Raimondas Karpavičius ir pažymi, kad JAV žaliava pigesnė dėl ūkininkavimo metodų, kurie draudžiami ES, pigesnių pašarų, kurių dalis gaminama iš genetiškai modifikuotų pašarų, gyvūnams leidžiamų stimuliatorių.

ES pieno ūkį kitąmet paveiks naikinamos kvotos. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininko Andriejaus Stančiko teigimu, Airija iki 2020 metų pieno gamybą didins 60 proc., Vokietijoje, Nyderlanduose laukiamas iki 20 proc. augimas, tad dėl pertekliaus kainos, pasak jo, toliau kris.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai