Politikams metas galvoti, kaip švelninti būsimą situaciją pieno sektoriuje
2016-02-01

Vilnius. Lietuvos pieno produktų eksporto vertė 2015 m. rugpjūčio-lapkričio mėn. ir toliau krito. Eksportas į ES rinkas smuko, o į naujas rinkas augo labai lėtai. 2015-2016 embargo metų perspektyva, rodos, nieko gero nežada.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija išanalizavo mūsų šalies pieno produktų eksporto pokyčius embargo metais ir palygino juos su ankstesnių metų atitinkamų laikotarpių rodikliais.

LŽŪBA manymu, kalendorinių metų, pavyzdžiui, 2014-ųjų, statistika neatspindi realaus Rusijos embargo poveikio, nes embargas pradėtas taikyti nuo 2014-ųjų rugpjūčio. Analizės autoriai pirmaisiais embargo metais laiko 2014 m. rugpjūčio - 2015 m. liepos mėn. laikotarpį, antraisiais - 2015 m. rugpjūčio - 2016 m. liepos mėn.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Analizė parodė, kad 2015-2016 embargo metų pieno eksporto metinių apimčių kreivė krypsta 415 mln. eurų link, o tai vos daugiau negu 2009-2010 metais. Lietuvos pieno produktų eksportas į naujas rinkas auga labai lėtai, tuo pat metu smunka ES rinka, į kurią Lietuva eksportuoja daugiausiai pieno produktų.

Pieno produktai iš Lietuvos (nebūtinai lietuviškos kilmės) 2009-2015 metais pasiekė 102 šalis, o 2015 rugpjūčio-lapkričio mėnesį 65 šalis.

Eksportas į JAV (tai penkta šalis pagal eksporto apimtis) 2015 m. lapkričio mėnesį, palyginti su spaliu, smarkiai sumažėjo (-32 proc.), nors pastaruoju metu stabiliai augo. Iš Lietuvos į JAV pieno produktų eksportuota: 2015 m. rugpjūtį - 2,1 mln. Eur, rugsėjį - 3,0 mln. Eur, spalį - 3,4 mln. Eur, lapkritį - 2,3 mln. Eur. Ar šis sumažėjimas laikinas, parodys gruodžio mėn. duomenys.

Pieno produktų eksportas į Vokietiją susitraukė nuo 6,6 mln. Eur spalį iki 3,9 mln. lapkritį. Vokietija yra trečia pagal svarbą eksporto šalis. Lietuvos pieno produktų eksportas į Lenkiją (antra šalis pagal eksporto apimtis) ir Latviją (ketvirta šalis pagal eksporto apimtis) lapkričio mėnesį, palyginti su spaliu, sumažėjo apie 10 proc.

Tik eksportas į Italiją lapkričio mėnesį po kritimo spalį beveik sugrįžo į rugsėjo mėnesio apimtis (lapkritį - 6,8 mln. Eur, spalį - 5,3 mln. Eur, rugsėjį - 6,9 mln. Eur).

Statistikos duomenimis, spalį, po ilgos pertraukos, į Kiniją eksportuota pieno produkcijos už keliasdešimt tūkst. eurų, tačiau lapkritį - vėl štilis. Belieka laukti gruodžio mėn. statistikos duomenų.

Stabiliai auga pieno produktų eksportas į Jungtinę Karalystę, ūgtelėjo prekyba su Kazachstanu ir Saudo Arabija, pajudėjo eksportas į Armėniją.

Eksportas į Pietų Amerikos šalių (Brazilijos, Čilės, Kosta Rikos) rinkas kol kas nevyksta. taigi eksporto pokyčiai naujose rinkose vystosi per lėtai, kad darytų didesnį poveikį bendroms apimtims.

Nors pienininkai džiaugiasi, kad nukreipė produkciją į kitas rinkas, tačiau skaičiuojant ne kiekį (tonomis), o vertę (eurais), situacija atrodo labai sudėtinga - pigiai realizuojama produkcija nedžiugina žemiausiai grandinėje esančių pieno gamintojų.

LŽŪBA parengta analizė leidžia daryti išvadą, kad pajamų požiūriu apie eksporto atsigavimą negalima kalbėti, nes po 2015-2016 embargo metų keturių mėnesių atsilikimas nuo 2014-2015 m. atitinkamo laikotarpio didėja.

Pieno produktų eksportas 2010-2015 m. rugpjūčio-lapkričio mėn., mln. Eur

Šaltinis – LŽŪBA

Pieno eksporto pajamų kritimas yra didžiulis, o paramos iš ES biudžeto skirta vos 12 mln. eurų. Pagal ES Reglamentą ši parama turi būti išmokėta iki 2016 m. birželio mėn., tad 2015-2016 embargo metams papildomai paramos Briuselis vargu ar skirs. Tuo tarpu vien tik prarastos Rusijos rinkos metinė vertė sudaro vidutiniškai apie 150 mln. eurų.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, atstovaudama žemdirbių interesams tarptautinėse organizacijose Briuselyje, siūlo numatyti ES biudžete lėšų dėl embargo prarastoms rinkoms kompensuoti (embargas tęsiasi jau antrus metus). Taip pat galėtų būti numatyta specialių lėšų nuo embargo nukentėjusioms šalims pieno produktų rinkodarai ir reklamai naujose rinkose.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai