Pirmosios lietuviškos braškės brangios, bet perkamos
2014-05-27

Kaunas. Ūkininkų turgavietėse pasirodė pirmosios lietuviškos braškės. Kaip ir kasmet, jų kaina įkandama ne kiekvienam norinčiam paskanauti ankstyvųjų kvepiančių uogų. Brangiausiai už kilogramą - 25-32 litus - prašo Vilniaus ir Klaipėdos turgų prekiautojai. Kaune, Šiauliuose kaina svyruoja apie 20-25 litus. Ūkininkai pripažįsta, kad į šią sumą įskaičiuoti ir pavasarinių šalnų atnešti nuostoliai.

Rasa Skučienė, Veiverių seniūnijos (Prienų r.) ūkininkė, nuo praeito trečiadienio sostinėje pradėjusi prekiauti lietuviškomis lauko braškėmis, jau nuo paties ryto sulaukia pirkėjų. Kilogramas po agroplėvele užaugintų ankstyvųjų braškių čia kainuoja 32 litus. Tokia kaina nekrinta jau visą savaitę, nes pasak ūkininkės, lietuviškų braškių pasiūla kol kas labai maža.

„Pirmoji diena, kai prekiavau, buvo praeitas trečiadienis. Kilogramas kainavo 32 litus. Šiandien antradienis, o kaina tokia pati, nekrinta. Tikriausiai todėl, kad braškių mažiau. Apskritai, šiemet priskinsime tik pusę pernykščio derliaus. Mūsų uogos ankstyvos, nors ir ne šiltnamyje augintos.  Turime labai daug veislių, yra ir itin ankstyvų, įvairių, bet dabar jos visos, kai uždengtos, noksta. Vėlyvesnės truputį mažiau, bet ankstyvos noksta labai gražiai," - pasakoja R. Skučienė, kurios laukuose užsodinta apie pusantro hektaro braškių. Antradienio rytmetį ji į turgų atvežė parduoti  50 kg uogų, o per savaitę sako priskynusi daugiau kaip 200 kilogramų. 

Dojus agro 19 09 10

Šiaulių rajone, Inetos ir Dainiaus Servų ūkyje, taip pat jau nuimamas pirmasis derlius. Ūkininkai braškes pradėjo skinti penktadienį. Kol kas prekiauja Šiauliuose, kioske, o po keleto dienų persikels į Bruklino turgų ir kitas vietas.

„Braškės pas mus kainuoja 25-20 litų už kilogramą, priklausomai nuo to, kas kiek perka. Šiemet kaina truputį didesnė, ankstesniais metais pradėdavome prekiauti nuo 21-22 litų už kilogramą. Šalnos pridarė nuostolių, 30 proc. sumažino derliaus, tai pirmąsias braškes truputį pabranginome," - sako uogų augintojai iš Šiaulių.  Praeitais metais jie prekiauti pradėjo birželio 7-ąją, o šiemet gegužės 23-iąją. Ankstyvesnis pavasaris - ankstyvesnės ir uogos.

Ūkininkas Arturas Liaudinskas iš Ringaudų sen. (Kauno r.) pirmosiomis braškėmis mobiliuosiuose turgeliuose prekiauti pradėjo šeštadienį.  Savaitgalį uogų kaina buvo didesnė - nuo 24 iki 28 litų. Pirmadienį nukrito iki 20 litų. Panaši laikėsi ir kitą dieną.

„Kainą vis tiek turime šiek tiek reguliuoti pagal lenkiškas braškes, kurių gražios rinktinės uogos kainuoja tik 10 litų už kilogramą. Apie skonį nekalbu, bet kaina daug nulemia. Žmonės gūžčioja pečiais, kai mato tokį didelį skirtumą. Brangiau nei už 20 Lt lietuviškų neparduosi. Po 30 litų nebent Vilniuje gali gauti, - sako Arturas Liaudinskas, per savaitgalį pardavęs maždaug 300 kg šiltnamyje prinokintų uogų. - Neblogai žmonės perka, bet po nedaug, po pusę kilogramo. Vienetai tik paprašo dviejų ar trijų kilogramų. Šiandien daug uogų sufasavome į pusės kilogramo dėžutes, kad patogiau būtų pardavinėti".

Ūkininkas lauko braškių šiemet plėvele nedengė, nes norėjo, kad skirtingu metu prinoktų. Dėl to sako netekęs 30 proc. derliaus, nedengtas pirmąsias žydinčias braškes pakando pavasario šalnos. Dabar jau pradėjo megzti uogas  tos, kurios pražydo po šalnų, tad derlius iš lauko į prekyvietes atkeliaus maždaug  birželio 12-15 dienomis.

Rietavo sen. ūkininko Roberto Šerpyčio ūkyje braškės dar noksta. Ūkininkas dėl to nesuka galvos ir prekybą planuoja pradėti maždaug po pusantros savaitės, birželio pradžioje. „Šiemet neskubėjome ankstinti braškių, tarsi nuojautą turėdami dėl artėjančių šalnų. Dalį ploto buvome ankstinę, dengę, o šiaip tai visus plotus su agroplėvele buvome pridengę tik tomis dienomis, kai buvo šalnos.  Tas braškes, kurios tuo metu žydėjo, bet nebuvome  įjungę laistymo mechanizmo, šalna truputį palietė, o kur papildomai ant agrodangos  įjungėme  laistymą, niekas nepašalo. Taigi nuostolių kaip ir neturime," - perspektyviai apie būsimą derlių kalba ūkininkas R. Šerpytis.  

Ūkininkas neprognozuoja, kokia braškių kaina bus už savaitės, kitos. „Kai prekiausime, tai ir žiūrėsime, kokia rinkos kaina.  Pernai pradėjome nuo 18 litų. Paskui jau kaina, vos tik daugiau uogų atsiranda, labai greitai ima kristi. Prekiaujame iš pradžių Klaipėdos turguje, bet kai prasideda didesnis uogų nokimas, pradedame didmeninę prekybą, urmu atiduodame perpardavinėtojams. Taip paprasčiau, prekybininkai prekiauja, o mes uogas skiname", - šypsosi rietaviškis. 

O kol šio ūkininko uogos noksta, Klaipėdos senamiesčio turguje už pirmąsias braškes prašoma ne ką mažiau nei sostinėje, nuo 25 iki 30 litų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai