Pieno supirkimo kaina čiuožia žemyn
2014-04-08

Vilnius. Patikėję pažadais, kad pieno supirkimo kaina prasidėjus ganiavos sezonui nekris, pieno gamintojai vėl liko nuvilti - nuo kovo ji čiuožia žemyn su pagreičiu ir yra sumažėjusi iki 20 proc. Rinkos ekspertai guodžia, kad tai neturėtų ilgai trukti, nes ilgalaikė pieno produktų paklausa didesnė negu žaliavinio pieno pasiūla.

Praėjusiais metais šio sezoninio reiškinio išvengti pavyko, tačiau šiemet tokios praktikos žadėję laikytis perdirbėjai teisinasi kritusiomis pieno produktų kainomis pasaulinėse eksporto rinkose.

Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius teigia, kad kol kas statistikos duomenys dar nerodo pieno supirkimo kainų mažėjimo. „Galbūt tai labiau žemdirbių nuogąstavimai. Jie prevenciškai užbėga už akių, nes paprastai prasidėjus šiltajam laikotarpiui, tradiciškai pieno supirkimo kainos krenta. Čia suveikia sezoniškumas. Kitas dalykas - situaciją diktuoja eksporto rinkos. Su Rusija padėtis nėra pati geriausia, plius visi kiti jau pradeda stumdytis ir Europoje, nes į Rusiją eksportuojame ne vien mes, bet ir suomiai, vokiečiai,  prancūzai. Tiek jiems, tiek mums rinka šiek tiek užsiriša, be to, rusai irgi investuoja apsirūpindami žaliava. Karves auginti pradeda net afrikiečiai. Visi šie faktoriai susideda ir ūkininkai ima nuogąstauti", - sako M. Kuklierius.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Žemės ūkio kooperatyvas „Pieno puta" vienija daugiau kaip 1 tūkst. ūkininkų. Šio vieno didžiausių Šiaurės Lietuvoje ir skaitlingiausio šalyje narių skaičiumi pieno kooperatyvo direktorė Jūratė Dovydėnienė sako, kad kol kas kainos mažėjimą labiau jaučia kooperatyvai.

„Ganymo sezonui prasidėjus gal kaina ir nekris, bet ji jau spėjo gerokai nukristi, - situaciją ironizuoja J. Dovydėnienė. - Aš galiu kalbėti apie kooperatyvus, tačiau dalis naštos persikelia ant ūkininkų pečių. Kiek žinau, pieninių situacija irgi panaši - kaina pradėjo kristi kovą. Jeigu žiūrėti nuo bendros kainos, kovo-balandžio mėnesį pieno supirkimo kaina kooperatyvams, priklausomai nuo skirtingų pieninių, yra kritusi iki 20 proc."

Pasak „Pieno putos" direktorės, tokiu santykiu ūkininkams kaina tikrai nemažėja, nes kol pajėgia, kooperatyvas kompensuoja iš savo išteklių. Tačiau net įvertinus kompensacijas, ūkininkų pajamų už parduotą pieną sumažėjimas yra ženklus. Priklausomai nuo ūkio dydžio - ar tai yra pieno pirkimo punktas ar pieno blokas - supirkimo kaina balandį svyruoja nuo 0,7 iki 1 Lt/kg.

„Kas turėjo įtakos šiai tendencijai? Nuomonę formuoja perdirbėjai, kurie perka mūsų žaliavą. Pirmiausia - tai įvykiai Rusijoje, rinkų praradimas. Be to, šiuo metu į Lietuvą nemažai įsivežama pieno koncentratų iš Lenkijos, o lenkai turi perteklinio vokiško pieno. Lietuva per maža šalis, negalime vieni patys sau gyvuoti, todėl tai, kas vyksta aplink, paliečia ir mus. Lenkai, pasiūlydami pigią žaliavą, padarė meškos paslaugą Lietuvos ūkininkams. Perdirbėjai yra verslininkai, jei jie gali gauti pigesnės žaliavos, nemokės brangiau už vietinę", - sako J. Dovydėnienė.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis teigia, kad, palyginti su vasario mėnesiu, kooperatyvams  už kilogramą pieno perdirbėjai moka įvairiai - 21, 10 ar 12 centų mažiau.

„Jie vadovaujasi principu „skaldyk ir valdyk", yra prieš kooperaciją ir atskiriems ūkininkams moka didesnę kainą. Iš dalies perdirbėjus galima pateisinti, tačiau mes norime, kad mums, pieno gamintojams, mokėtų daugiau. Skaudu, kad perdirbėjai vienašališkai įspėję prieš 15 dienų gali sumažinti sutartyje numatytą kainą. Čia yra daug politinių žaidimų. Pagrindinė pieno produktų rinka - Rusija, ten geros kainos, vidinėje rinkoje jie niekada jų nemažina", - sako J. Vilionis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai