Pieno rinkos reguliavimo taisyklės - rykštė tarpininkaujantiems
2015-12-08

Vilnius. Nuo rugpjūčio galiojantis naujas pieno rinkos reguliavimo įstatymas pieno gamintojus menkai paguodžia, nes pieno supirkimo kainos tebėra žemos ir nestabilios. Vienintelė grandis, kuriai uždėtas įstatymo apynasris, apsukrūs supirkėjai - tarpininkai, žaliavą parduodantys kur kas brangiau nei už ją sumoka gamintojams.

Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas, turintis padėti stabilizuoti padėtį rinkoje, įsigaliojo nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos. Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra per tris mėnesius patikrino 49 iš 72 registruotų pieno supirkėjų. 13-ai jų dėl nesąžiningų veiksmų skirtos baudos.

„Tikrinant žalio pieno supirkėjus susidaro įspūdis, kad tikrai reikėjo institucijos, kuri kontroliuotų, ar laikosi sutartinių įsipareigojimų tiek žalio pieno supirkėjai, tiek jo gamintojai. Daugiausia baudų skirta dėl to, kad buvo pakeistos žalio pieno pirkimo-pardavimo sutarties sąlygos apie tai nepranešus kitai sutarties šaliai per sutartyje nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 30 dienų bei dėl skirtingų kainų mokėjimo perkant žalią pieną iš tos pačios žalio pieno pardavėjų grupės", - sako Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros generalinio direktoriaus pavaduotojas Artūras Bagotyrius.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Tarp jau patikrintų pieno supirkėjų yra ir stambios perdirbimo įmonės, ir vadinamieji tikrieji žemdirbių kooperatyvai, kur yra daug narių pieno gamintojų, ir bendrovės, individualios įmonės, kooperatyvai, kurių veikla panaši į tarpininkavimą. Pagal žemės ūkio ministro įsakymą, Agentūra visus žalio pieno supirkėjus privalo patikrinti iki šių metų pabaigos.

A. Bagotyriaus nuomone, priskirti kurią nors iš minėtų grupių prie labiausiai nusižengusių kol kas ankstoka, nes nėra baigti visi tikrinimai, tačiau pirminė tendencija rodo, kad mažiausiai įstatymo nuostatoms nusižengia pieno perdirbėjai.

Kiek kitokia situacija su pieno supirkimo kooperatyvais, kurių veikla panaši į tarpininkavimą. Kai kurie jų žemdirbiams moka labai žemas kainas, nors žaliavą parduoda gerokai brangiau.

„Tikrinimų metu užfiksuotas atvejis, kai žemės ūkio kooperatyvas mokėjo pieno gamintojams 8 euro centus už kilogramą, tuo tarpu pats parduodavo po 15 euro centų. Šiame kooperatyve buvo rasta ir kitų pažeidimų, už kuriuos paskirta 600 eurų bauda, o veikla sustabdyta", - sako A. Bagotyrius.

Nauda - kaip mirusiam žvakė

Pieno gamintojams pieno rinkos reguliavimo įstatymas primena žaidimą, nes pieno kainų jis nereguliuoja. Dalis ūkininkų pripažįsta, kad visų sutarties punktų net neanalizuoja, svarbiausia jiems - superkamo pieno kaina. O ji, kaip ir anksčiau, nėra stabili.

„Tai mažina, tai didina, kaip sugalvoja. Rugsėjį mažino, paskui vėl kiek kilstelėjo. Dabar 18,5 euro cento už litrą moka", - sako Anykščių r. ūkininkas Saulius Vilkas, pripažindamas, kad jokių permainų pieno rinkoje nepastebi. Kiek viltingiau ūkininkas žiūri į „Pienas LT" veiklą, todėl ir pats planuoja prisijungti prie šio kooperatyvo.

Žemės ūkio rūmų vicepirmininko Broniaus Markausko nuomone, pieno rinkos reguliavimo įstatymas turi įtaką tik administravimo lygmenyje, o pačią situaciją tegelbėja tiek, kiek „mirusįjį žvakė". „Įtakos pieno supirkimo kainų aiškesniam formulavimui ar kainų lygiui šis įstatymas neturi. Matom, kad pieno supirkimo kainos netgi ir toliau mažėja. Nors daroma daug judesių, kaip sureguliuoti pieno rinką ir iš politikų pusės, ir iš Žemės ūkio ministerijos, bet nėra kažkokios nuoseklios strategijos ir matymo, kaip tai padaryti", - sako B. Markauskas, pripažindamas, kad Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas labiausiai pasitarnavo atsijojant tikruosius kooperatyvus nuo tarpininkų, pasiimančių nemažą pieno kainos dalį.

Įstatymą dar tobulins

Pieno rinkos reguliavimo įstatymą ketinama tobulinti. Prieš savaitę Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė Seimui pristatė Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas.

Teikiamu projektu siekiama tikslesnio pieno pardavėjų grupių suskirstymo, išplečiant didesnį kiekį parduodančių pieno pardavėjų grupių skaičių; tikslesnio pieno pirkėjų apibrėžimo, į įstatymo kontrolės ribas įtraukiant ir tas pieno perdirbimo įmones, kurios neperka pieno tiesiogiai iš pieno gamintojų, parduodančių savo gamybos pieną, o superka iš pieno supirkėjų. Taip pat siūloma aiškiau apibrėžti žalio pieno pirkimo kainą; suteikti ūkio subjektams galimybę didinant žalio pieno pirkimo kainą kuo operatyviau tai padaryti nelaukiant 30 dienų įspėjimo laikotarpio.

Teikiamu projektu numatoma aiškiai įvardyti, kad žalias pienas turi būti superkamas tik sudarius rašytines žalio pieno pirkimo-pardavimo sutartis ir kad parduodant savo gamybos pieną, kiekvieno gamintojo pienas turi būti ištirtas akredituotoje VĮ „Pieno tyrimai" laboratorijoje. Taip pat siūloma nustatyti, kad nuostata, jog nesupirkti viso žalio pieno kiekio, pagal žalio pieno pirkėjo ir žalio pieno pardavėjo, sudarytas žalio pieno pirkimo-pardavimo sutartis, nukrypstant ne daugiau kaip 10 procentų nuo sutartyse nurodyto žalio pieno kiekio būtų taikoma tik tiems pieno pardavėjams, kurie parduoda daugiau kaip 500 kg pieno per dieną.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai