Pieno perdirbėjai praneša apie pelną ir nuostolius (papildyta)
2015-03-02

Vilnius. „Pieno žvaigždžių" pelnas pernai išaugo 75 proc. iki 4,9 mln. eurų, Vilkyškių pieninės smuko 14 proc. - iki 3,2 mln. eurų, „Žemaitijos pieno" pelnas smuko 2,6 karto - iki 2,6 mln. eurų, o „Rokiškio sūris" patyrė 384 tūkst. eurų nuostolių.

„Pieno žvaigždės" pernai gavo 4,9 mln. eurų grynojo pelno - 75 proc. daugiau negu 2013 metais, kai pelnas siekė 2,8 mln. eurų. Įmonės pajamos pernai, palyginti su 2013 m., išaugo 8,9 proc. iki 239,6 mln. eurų.

„2014 metų grynąjį pelną padidino veikloje nenaudojamo nekilnojamojo turto pardavimo sandoriai, įvykdyti per 2014 metus. Taip pat, dėl šiuo metu pradėjusių didėti pieno produktų kainų pasaulinėse rinkose, sumažėjo padaryti atidėjimai atsargoms, o tai nulėmė geresnį paskutiniojo ketvirčio rezultatą. Tačiau dėl 2014 metų antrąjį pusmetį pasaulinėse rinkose smukusios pieno produktų paklausos ir uždarytos Rusijos rinkos grynasis pelnas už 2014 metus yra mažesnis nei buvo planuotas", - teigiama bendrovės pranešime.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Pieno žvaigždžių" pelnas prieš mokesčius, palūkanas, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) išaugo 21,9 proc. iki 15 mln. eurų.

„Vilkyškių pieninė" pernai gavo 3,2 mln. eurų grynojo pelno - 14 proc. mažiau negu 2013 metais. Grupės pajamos pernai, palyginti su 2013 m., padidėjo 4 proc. iki 110 mln. eurų.

„Ženkliai kritusios pieno produktų kainos pasaulinėje rinkoje, sumažėjusi paklausa ir Rusijos embargas lėmė vos 4 proc.  apyvartos augimą, nors produkcijos kiekiai buvo parduoti didesni. Tai taip pat nulėmė mažesnį grynąjį pelną", - nurodoma įmonės pranešime.

Vilkyškių pieninės pelnas prieš mokesčius, palūkanas, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) pernai smuko 11 proc. iki 6,2 mln. eurų.

„Žemaitijos pieno" pelnas pernai, palyginti su 2013 metais, smuko 2,6 karto - iki 2,636 mln. eurų. Apyvarta pernai, palyginti su 2013 m., išaugo 5,2 proc. iki 161,2 mln. eurų.

Įmonės pelnas prieš mokesčius, palūkanas, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) praėjusiais metais siekė 7,115 mln. eurų - 41,9 proc. mažiau nei 2013 metais.

„Žemaitijos pienas" nurodo, kad pernai pardavimai Lietuvoje siekė 81,527 mln. eurų (3,8 proc. daugiau nei 2013 metais), Latvijoje ir Estijoje - 15,125 mln. eurų (13,1 proc. daugiau), Rusijoje ir kitose NVS šalyse - 17,7 mln. eurų (35,6 proc. mažiau), Europos Sąjungos valstybėse - 39,843 mln. eurų (24 proc. daugiau), o kitose šalyse pardavimai siekė 6,965 mln. eurų (5 kartus daugiau).

„Rokiškio sūris" pernai patyrė 384 tūkst. eurų nuostolių, kai 2013 m. įmonė gavo 9,495 mln. eurų pelno.

„Pagrindinė pelno sumažėjimo priežastis - krizė pasaulinėje pieno produktų rinkoje, kuri prasidėjo 2014 m. pavasarį ir kurią dar labiau sustiprino Rusijos paskelbtas embargas ES šalių (tame tarpe ir Lietuvos) maisto produktams", - teigiama bendrovės pranešime.

Pernai, palyginti su 2013 metais, įmonės pajamos smuko 0,1 proc. iki 249,251 mln. eurų.

„Grupei pavyko išlaikyti praėjusių metų pardavimo apimtis, nepaisant to, kad pagrindinių eksportinių produktų kainos sumažėjo iki 40 procentų. Tačiau drastiškas eksportinių pieno kainų sumažėjimas paveikė grupės pelno rezultatus. Vykdant įsipareigojimus žemdirbiams  - pagal pasirašytas sutartis supirkti sutartą pieno kiekį, įmonė negalėjo atsisakyti nepelningų pardavimų eksporto rinkose", - rašoma „Rokiškio sūrio" pranešime.

„Rokiškio sūrio" pelnas iki mokesčių, palūkanų ir amortizacijos atskaičiavimų (EBITDA) pernai sumažėjo 2,3 karto iki 8,964 mln. eurų, o EITDA marža sumenko 4,75 procentinio punkto iki 3,6 procento.

KOMENTARAS

Iš keturių didžiausių šalies perdirbimo bendrovių praėjusių metų rezultatais labiausiai nudžiugino „Pieno žvaigždės" ir Vilkyškių pieninė, sako „Finasta Asset Management" fondų valdytojas. Pasak Vaidoto Rūko, tai galima sieti su tuo, jog šios įmonės turi stiprių prekės ženklų, galinčių atlaikyti krizes. Tuo tarpu „Rokiškio sūrio" rezultatai nuvylė, o „Žemaitijos pienas" pasirodė vidutiniškai.

„Po pernykščių nuostolių, kai Rusijos draudimai įmonei kirto skaudžiausiai, dabar (4 praėjusių metų ketvirtį) „Pieno žvaigždės" fiksuoja 14 mln. litų pelną. Realiai jis yra kiek mažesnis dėl pelningo nekilnojamojo turto pardavimo. Per metus pajamos iš materialiojo turto pardavimo siekė 7 mln. litų, o pelnas turėjo sudaryti apie 3 mln. litų. Labiausiai tikėtina, kad realus pelnas yra 3 mln. litų mažesnis, bet vis tiek tai yra labai neblogas rezultatas", - sakė V. Rūkas.

Pasak jo, „Pieno žvaigždžių" rezultatų pagerėjimą galima sieti su sumažėjusiomis sąnaudomis bei pardavimų augimu.

„Rezultatų pagerėjimą ryškiausiai matome per dvi vietas - ketvirčio pardavimų ir administracinės sąnaudos per metus sumažėjo nuo 24 mln. litų iki 13 mln. litų. (...) Taip pat matosi, kad jie padidino pardavimus keliais procentais ir šiek tiek sumažėjo savikaina. Įmonės veikla buvo stabilizuota ir jei su sąnaudas pavyks išlaikyti panašiame lygyje, įmonė gali vėl tapti pelninga. Reikia pabrėžti, kad „Pieno žvaigždės" iš visų įmonių turi bene stipriausius prekės ženklus ir dėl to lengviausiai ištveria krizes", - kalbėjo analitikas.

„Vilkyškių pieninė kaip visada maloniai stebina. Panašu, kad greta „Pieno žvaigždžių" ji tampa antrąja įmone su labai stipriais prekės ženklais, sugeba išlaviruoti ir sėkmingai veikti. Pajamos per ketvirtąjį ketvirtį simboliškai krito, bet pardavimų kiekiai didėja. Tai reiškia, kad jų produkcijos populiarumas auga ir įvairiuose segmentuose užima didesnę rinkos dalį", - komentavo V. Rūkas.

„Finasta Asset Management" analitiko teigimu, silpniausiai iš visų pienininkų pasirodė „Rokiškio sūris"

„Rokiškio sūrio" rezultatai yra silpniausi iš visų. Ketvirtąjį ketvirtį jie sugebėjo patirti nuostolį, kai kitos uždirbo pelną. Įmonė turi mažiau stiprių prekės ženklų, daugiau dirba su biržiniais produktais, pavyzdžiui, sūriais. Kai produkcijos kainos kyla, „Rokiškio sūris" uždirba daug, kai pinga, jiems atsiliepia skaudžiausiai", - kalbėjo V. Rūkas.

Pasak V.Rūko, dar vienos pieno perdirbimo įmonės „Žemaitijos pieno" rezultatus galima vertinti vidutiniškai.

„Rezultatai blogesni nei 2013 metais - pelno yra, bet jis sumažėjo. (...) „Žemaitijos pienas" turi bene ilgiausią produkcijos gamybos ciklą, realizuoja daugiausiai ilgalaikio vartojimo produktų, pavyzdžiui „Džiugo" sūrį, kuriam gaminti pienas buvo pirktas prieš kelis metus, o produkcija parduodama šiandien. Šiandien perkant pigų pieną, ateityje galime laukti jų rezultatų pagerėjimo. Šiandien įmonės rezultatai yra vidutiniški, bet su potencialu būti geresniais", - sakė analitikas.

Pagal BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai