Pieno kooperatyvai vienijasi prieš perdirbėjus
2015-03-16

Jurbarkas. Žemos žaliavinio pieno supirkimo kainos, menkavertės sutartys ir moralinis spaudimas perpildė kooperatyvų kantrybės taurę, jie gelbėjasi dirbdami išvien. Nors susitarimas kol kas žodinis, tačiau pati pradžia duoda naudos - didesnį pieno kiekį pavyksta parduoti brangiau.

Jurbarko rajono žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Panemunys" pirmininkė Eugenija Petrylienė (nuotr.) neslepia seniai perpratusi  pieno perdirbėjų žaidimo taisykles, kai kamuolys mušamas tik į vienus vartus. „Kai esi mažas, niekas su tavimi nesiskaito ir nesitaria - ką reikia, tą ir nusprendžia.  Sutartis, kainas nederindami su mumis, keičia kas dekadą. Jeigu bandai ką pasakyti, tuoj antru lazdos galu gauni. Nepatinka, eik lauk", - smulkiųjų pieno supirkėjų bėdas dėsto bendrovės „Panemunys" pirmininkė, prisimindama tuos atvejus, kuomet už kiekvieną atviresnį pasisakymą ir kritikos žodį sulaukdavo naujos perdirbėjų sutarties su vis žemesne pieno supirkimo kaina.

„Pasirodo vietinėje žiniasklaidoje žinutė, kad vykstame į Žemės ūkio ministeriją, keliame triukšmą dėl mažų pieno kainų - tuoj gauname naują sutartį su sumažinta pieno supirkimo kaina. Jeigu vėliau pavyksta išsiderėti bent pusę euro cento didesnę, numuša pieno kokybę ir kaina vėl kaip buvus", - prisimena E. Petrylienė, pasidžiaugdama tuo, kad nepaisant pieno perdirbėjų pastangų sužlugdyti kooperatyvus,  šie taip  paprastai nepasiduoda ir laikosi išvien.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasiekimas yra tai, kad mažiau nei prieš mėnesį ŽŪK asociacijos nariai sutarė perdirbėjams siūlyti bendrą asociacijai priklausančių pieno kooperatyvų surenkamą pieno kiekį ir išsiderėti geresnę kainą. Nors kol kas susivieniję kooperatyvai  oficialaus jungtinio kooperatyvo nesudarė, tikisi tai įvyksiant ateityje, kai bus paruošta atitinkama įstatyminė bazė. Daug vilčių kooperatyvai deda į valstybės paramą.

„Jei suformuotume antro lygio kooperatyvą (kooperatyvų kooperatyvą) ir gautume paramą, bandytume patys užsiimti papildoma veikla. Lapkričio mėnesį kooperatyvas „Pienas LT" žada atidaryti pieninę, tačiau  jų įmonė pastatyta didesniam pajėgumui, nei jie surenka pieno. Jei turėtume galimybę įkurti antrinį kooperatyvą ir gauti paramą įrangai, galėtume užimti likusią dalį patalpų ir imtis perdirbimo", - planais dalijasi E. Petrylienė, pripažindama, kad delsti ir laukti nebėra ko. Bendrovė 2014 metais, palyginti su 2013-aisiais, patyrė daugiau kaip šimto tūkstančių litų nuostolio.

„Kai susivieniję kooperatyvai sudarėme 500 tonų pieno, derėtis buvo lengviau. Perdirbėjai tada visai kitaip kalba. Marijampolėje pasiūlė neblogą kainą, dabar čia ir vežame", - sako E. Petrylienė, iki tol beveik penkerius metus  bendradarbiavusi su „Lukšių pienine", tačiau dėl pastarosios nuolatinių priekabių dėl pieno kokybės ir nenoro rasti abiem pusėms naudingą kompromisą, nepratęsusi daugiau sutarties. „Spausdamos kooperatyvus  pieninės tikisi, kad mes niekur geriau nerasim, bet kai kuris išeinam, ne taip lengvai suranda, kuo  pakeisti", - įsitikinusi E. Petrylienė.

Dabar kooperatyvo tikslas - neleisti perdirbėjams manipuliuoti pieno kokybe ir  įsteigti laboranto etatą. Kooperatyvo pirmininkė jau varsto darbo biržos duris, tikėdamasi paramos naujos darbo vietos steigimui. Ji sako paskaičiavusi, kad įsteigus laboranto etatą net du žmones pavyktų išlaikyti iš perdirbėjams nepelnytai atitenkančių lėšų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai