Pieno gamintojai – ne mužikai, kurie privalo pigiai parduoti pieną
2015-07-27

Kaunas. Lietuvos pieno gamintojų kooperatyvų atstovai praeitą savaitę susirinkę „Pienas LT" gamykloje tarėsi, kaip pakeisti pieno perdirbėjų diskriminacinę politiką kooperatyvų atžvilgiu.

ŽŪK „Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas (nuotr.) teigė, jog iki 2014 metų vidurio, kai Rusija dar nebuvo paskelbusi embargo, kooperatyvui puikiai sekėsi išlaikyti rinkos reguliatoriaus vaidmenį, bet šiuo metu šie rezervai išsemti.

„Galėjome mokėti aukštesnę už vidutinę pieno supirkimo kainą rinkoje, tačiau 2014 m. pamatėme pasikeitusią pieno perdirbėjų kainų politiką kooperatyvų atžvilgiu, kuri tapo diskriminacine", - sakė N. Narauskas.

Gegužės mėnesio duomenimis, vidutinė pieno supirkimo kaina, kurią perdirbėjai mokėjo stambiems pieno ūkiams (ne kooperatyvų nariams), siekė 0,218 Eur už 1 kg perskaičiuoto pieno, kai kitiems rinkos dalyviams ši kaina tesiekė 0,167 Eur/kg (šios „žirklės" sudaro beveik 30 proc. kainos).

Be to, vidutinė pieno perdirbėjų importuoto pieno kaina sudarė 0,20 Eur/kg, vadinasi, Lietuvos pieno perdirbėjai diskriminuoja Lietuvos pieno gamintojus ir kooperatyvus, vieniems mokėdami mažiau ir pirkdami brangiau pieną iš užsienio, ir mėgindami žlugdyti kooperatyvus, kad šalyje liktų tik pavieniai pieno gamintojai.

Pasak žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias" valdybos pirmininkės Jūratės Dovydėnienės, visi kooperatyvai mėgina rasti bendrą vardiklį, kaip bent jau nesužlugti, kai pieno rinkose kainos vis dar smenga žemyn.

Žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias" valdybos pirmininkė Jūratė Dovydėnienė (kairėje) ir žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviškas ūkis" valdybos pirmininkė Dalia Litvinienė

„Galėjome mokėti aukštesnę už vidutinę pieno supirkimo kainą rinkoje, tačiau 2014 m. pamatėme pasikeitusią pieno perdirbėjų kainų politiką kooperatyvų atžvilgiu, kuri tapo diskriminacine", - sakė N. Narauskas.

Susirinkusieji pritarė Seime priimtam Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymui, tačiau kyla abejonių, ar šis įstatymas bus įgyvendintas.

J. Dovydėnienė įspėjo, kad įstatymo įgyvendinimas priklausys nuo patvirtintų poįstatyminių aktų ir, jos žiniomis, šių aktų projektuose jau atsirado punktų, kurie neleis pasiekti įstatyme numatytų tikslų.

Susitikimo dalyviai teigė, kad įstatymas gali ne suvaržyti perdirbėjų savivalę, o priešingai, - atrišti jiems rankas, nes priimdamas įstatymus, Seimas neretai neprisiima atsakomybės už įstatymų įgyvendinimo kontrolę.

Į ŽŪK „Pienas LT" gamyklą kiekvieną savaitę atvežami ir montuojami vis nauji technologinės įrangos elementai

Daugumos susitikimo dalyvių nuomone, apeliuoti į perdirbėjų sąžinę jau nėra prasmės. „Deja, į kooperatyvus pieno perdirbėjai žvelgia ne kaip į partnerį, o kaip į konkurentą, - pabrėžė N. Narauskas. - Kai pieno perdirbėjai kalba, kad jie negali supirkti viso Lietuvoje pagaminto pieno, o premjeras kalba apie ilgalaikes sutartis, tai nuo šių metų pradžios visiems perdirbėjams siūlėme pasirašyti ilgalaikes sutartis pagal aiškią formulę, priklausančią nuo biržų indeksų, tačiau perdirbėjai pareiškė, kad jiems ilgalaikių sutarčių nereikia".

Nuo šių metų pradžios yra pasirašyta kol kas viena ilgalaikė sutartis su pieno perdirbėju. Šioje sutartyje įtvirtintą 25 tonų per parą kiekį N. Narauskas pavadino simboliniu. Toks kiekis nėra didelis, nes ŽŪK „Pienas LT" nariai per parą pagamina apie 360 t pieno.

Pasak N. Narausko, įmanoma, kad nuo rugpjūčio 1 d. bus pasirašyta dar viena sutartis, bet tai nekeičia bendros tendencijos - pieno perdirbėjai žvelgia į gamintoją ne kaip į verslo partnerį, o kaip į mužiką, kuris privalo pigiai parduoti pieną.

Planuojama, kad rudenį pradėsianti veikti ŽŪK „Pienas LT" pieno perdirbimo gamykla jau galės gaminti skystus pieno produktus

Pieno produktų kainų analizė visuomenei gali paaiškinti, kodėl pieno produktai parduotuvėse yra brangūs. Nors perdirbėjai į gamybos efektyvumo didinimą investavo milijonus eurų, jų produkcijos gamybos savikaina, palyginti su kitomis ES šalimis, yra stebėtinai didelė. Pavyzdžiui, Prancūzijoje pieno perdirbėjams 1 kg sviesto savikaina siekia 3,10 Eur, Vokietijoje - 3,00 Eur, Latvijoje - 2,76 Eur. Kaip gali būti, kad Lietuvoje ši savikaina siekia net 3,36 Eur. Sūrių kilogramo gamybos savikaina Lietuvoje (3,50 Eur/kg) irgi gerokai viršija ES vidurkį (2,81 Eur/kg). Savo ruožtu vidutinės pieno supirkimo kainos Lietuvoje ir Europos Sąjungoje skiriasi daugiau nei 30 proc. Atitinkamai - 0,21 Eur/kg ir 0,30 Eur/kg.

Kooperatyvų atstovai tikino, jog pieno gamintojų konsolidavimasis, nesvarbu į kokius kooperatyvus jie jungtųsi, yra vienintelė išgyvenimo išeitis. Būtent didesnis konsoliduoto pieno kiekis, kurį galima būtų pasiūlyti eksporto rinkoms padėtų suvaldyti perdirbėjų godumą.

„Bėda ta, kad pieno gamintojams tarpusavyje susitarti yra be galo sunku. O turėtų būti taip, kad mažoje valstybėje turėtume apsijungti į didesnį darinį tam, kad eksporto rinkose galėtume kalbėti garsiau ir turėtume ką pasiūlyti supirkėjui. Tai ir yra raktas į problemos sprendimą", - neabejoja N. Narauskas.

Šių metų rudenį pradėsianti veikti ŽŪK „Pienas LT" pieno perdirbimo gamykla jau galės gaminti skystus pieno produktus - grietinėlę, pieno koncentratą ir liesą pieną. Kaip teigia ŽŪK „Pienas LT" atstovai ši galimybė, tikėtina, sumažins spaudimą pieno supirkimo kainoms, o nuo 2016 m. vidurio pradėjus gaminti ir sausą pieno produkciją, visi Lietuvos pieno gamintojai akivaizdžiai pajus gamyklos veiklos naudą. Būtent tuomet ŽŪK „Pienas LT" vidaus rinkoje įgis daugiau instrumentų, kurie privers kitus pieno perdirbėjus pieno gamintojams mokėti teisingesnes nei dabar pieno supirkimo kainas.

Pagal „Pienas LT" inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kuris technikos prezentavimo būdas Jums priimtiniausias?
Orai