Perdirbėjai ir gamintojai: liepą pieno supirkimo kainos stabilizavosi
2016-07-20

Vilnius. Pieno perdirbėjai ir gamintojai sutinka, kad liepos mėnesį po truputį stabilizuojasi jo supirkimo kainos - tokia tendencija vyrauja dėl didelio intervencinio lieso pieno miltų supirkimo Europos Sąjungoje (ES) ir sumažėjusios pasaulinės žaliavinio pieno gamybos.

Perdirbėjai sako, jog papildoma ES parama gamintojams neturės jokios įtakos pieno supirkimo kainoms, tačiau gamintojai tuo abejoja ir teigia, jog kitu atveju kainos galėtų didėti. Vis dėlto jie tikisi, kad rugpjūtį jos gali kiek pakilti.

Vienos didžiausių šalies pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris" valdybos pirmininkas Dalius Trumpa teigia, kad pieno supirkimo kainos liepą stabilizavosi ir nebemažėja.

Vaderstad 12 05

„Kainos stabilizuojasi dėl Europos Sąjungos didelio lieso pieno miltų intervencinio supirkimo, mažesnės pieno gamybos apimties Naujoje Zelandijoje ir Europoje. Truputį, bet labai nedrąsiai atsigauna rinkos. Pagrindinė priežastis yra mažėjanti pieno gamyba", - BNS sakė D.Trumpa.

Anot jo, Europos Komisijos (EK) patvirtinta 13,3 mln. eurų parama gamintojams neturės jokios įtakos pieno supirkimo kainoms.

Vilkyškių pieninės vadovas Gintaras Bertašius taip pat teigė, kad liepą pieno supirkimo kainos nemažėja dėl tų pačių pasaulinės rinkos tendencijų.

„Liepą kainos labai panašios į birželio ir tikrai nėra mažesnės - tą galiu tvirtinti. Mes tikrai birželį ir liepą galime vadinti kainų dugnu. Argumentai - kažkiek pieno gamyba sumažėjo Vokietijoje, Australijoje ir Naujoje Zelandijoje. Taip pat Europoje įtaką darė intervenciniai supirkimai pieno miltų. Galime daryti išvadą, kad pasiūla ir paklausa balansuojasi", - BNS sakė G.Bertašius.

Abu pieno perdirbėjų atstovai nesiryžo prognozuoti kainų pokyčio rugpjūčio mėnesį.

Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Bronius Markauskas BNS irgi patvirtino, kad pieno supirkimo kainos liepą nemažėjo.

„Šiuo atveju reikia pripažinti, kad tai yra tiesa. Tik tiek, kad tai mums jokio džiaugsmo nesuteikia. Stabilizuoja, bet kokiame lygyje? Fantazija jau nebeleidžia galvoti, kad dar kainos galėtų kristi. Situacija susijusi su pasauline rinka, nes kilo kai kurių produktų kainos", - tvirtino B. Markauskas.

Anot jo, kol kas neaišku, ar beveik 27 mln. eurų bendra papildoma EK ir valstybės biudžeto parama gamintojams nepadarys neigiamos įtakos pieno supirkimo kainoms.

„Jeigu nebūtų subsidijų, tai turbūt būtų galima laukti ir kainų didėjimo, o dabar yra bloga tendencija, kai yra gaunamos subsidijos, tai istorija rodo, kad pieno perdirbėjai mažina kainas. (...) Vis dėlto rugpjūtį gali būti šioks toks kilimas", - teigė B. Markauskas.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje birželį siekė 168 eurus už toną - 6,4 proc. mažiau nei gegužę ir 18,9 proc. mažiau nei pernai birželį. Pasak B. Markausko, liepą kaina buvo panaši, kaip ir birželį.

Lietuva skaičiuoja, kad šalies pieno gamintojams reikėtų apie 75 mln. eurų paramos dėl pernai patirtų nuostolių. Sumažėjus pieno supirkimo kainoms, gamintojai teigia nebegalintys išlaikyti ūkių.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai