Pasėta panika augina grūdų supirkėjų derlių
2014-10-07

Vilnius. Šalies grūdų augintojams vertėtų pagalvoti prieš pasiduodant panikai ir supirkėjų raginimams kuo skubiau parduoti derlių. Jei nespaudžia įsipareigojimai, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas siūlo palaukti palankesnių kainų.

„Versle taip jau yra: tam, kuris parduoda, kaina atrodo per maža, o tam, kuris perka - per didelė. Be abejo, šiuo metu susidariusi keblesnė situacija su pašariniais ir tais grūdais (rugiais, miežiais), kurie netinka eksportui. Dėl pašarinių grūdų pertekliaus Lietuvoje ir aplinkinėse valstybėse, jie, palyginti su pasaulinėmis kainomis, atpigę daugiau, negu turėtų būti", ‑ pastebi LGAA pirmininkas.

A. Macijausko teigimu, tiek ūkininkaujant, tiek prekiaujant grūdais nereikia pasiduoti panikai. Pasėta panika duoda naudą grūdų supirkėjams ir neša nuostolius augintojams. „Kiekvienas žemdirbys turėtų realiai vertinti situaciją ir vadovautis objektyvia informacija. Dažnai prekybininkų raginimai parduoti kuo skubiau nebūna paremti objektyviais skaičiais", ‑ neslepia pašnekovas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ekspertai siūlo žemdirbiams dalį derliaus parduoti iš anksto pagal išankstines sutartis, dalį -javapjūtės metu , o likusį pasilikti rizikai - bandyti sulaukti palankesnių kainų. LGAA pirmininkas šalies grūdų augintojams pataria kooperuotis, pasisamdyti profesionalų vadybininką ir bandyti kartu parduoti išaugintą produkciją. Kiekvienas atskirai žemdirbys negali skirti tiek daug laiko ir dėmesio situacijai rinkose sekti, susipažinti su prognozėmis ir pralošia gaudamas mažesnę kainą.

„Objektyvios informacijos iš prekybininkų sulaukti beveik neįmanoma, jiems rūpi kuo daugiau, kuo greičiau, kuo pigiau nupirkti ir kuo brangiau parduoti. Nemanau, kad jie rizikuoja kainomis, kiek grūdai bekainuoja, jų uždarbis - toks pat. Lietuvoje nebėra prekybininkų, kurie rizikuotų pirkti grūdus, jei žinotų, kad jų tuoj pat neparduos. Jie taiko didesnes ar mažesnes maržas, bet rizikuojančių nėra. Supirkėjai , pasinaudoję situacija, sukelia neigiamas emocijas ir ragina greičiau parduoti, o dažnas ūkininkas ir pasiduoda tiems raginimams", ‑ susidariusią situaciją apibūdina A. Macijauskas.

Saugiausias dalykas nekooperuotiems ūkininkams šioje situacijoje būtų nepasiduoti panikai ir derlių pardavinėti tolygiai visus metus ‑ po vieną dvyliktąją kas mėnesį. „Problema slypi tame, kad nemažai ūkininkų įpratę imti trąšas, augalų apsaugos priemones kreditan, su mintimi, kad už prekes atsiskaitys rudenį. Todėl nuėmę derlių, jie būna priversti parduoti produkciją, nes taip yra įsipareigoję sudarytose pirkimo‑pardavimo sutartyse," - teigia LGAA pirmininkas.

Tokių ūkininkų, kurie galėtų savo produkciją išlaikyti iki naujo derliaus, A. Macijausko duomenimis, nėra daug.

„Visi ES grūdų augintojai yra susikooperavę. Pagal statistiką, šalyse senbuvėse per kooperatyvus parduodama 80 proc. grūdų, naujosiose, buvusiose sovietinio bloko, valstybėse tradicijos nėra tokios gilios ir tai atsispindi skaičiai. Vokietijoje, Prancūzijoje beveik visi grūdai parduodami per ūkininkų kooperatyvus, ten pavieniai grūdais niekas neprekiauja ir išlošia, nes saugiau jaučiasi gauna sąžiningiausią kainą", ‑ pabrėžia LGAA pirmininkas A. Macijauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai