Pasaulio rinkos gali neišvysti rusiškų grūdų
2012-08-07

Maskva, rugpjūčio 7 d. Javapjūtės Rusijoje duomenys nuvilia augintojus ir supirkėjus: šalis prarado apie 10 proc. grūdų derliaus. Jei tendencijos nesikeis, vyriausybė gali apriboti eksportą, kad sumažintų kainas vidaus rinkoje, praneša finmarket.ru.

Rusijos žemdirbių nuostoliai dėl sausros sudaro apie 1 milijardą JAV dolerių, tačiau jie gali būti dar didesni. Žemės ūkio ministerija pristatė tris įmanomus derliaus prognozės scenarijus: vidutinį, blogą ir labai blogą.

Rusijos grūdų derliaus prognozių scenarijai


LYTAGRA 19 07 04 mob

Optimistinis

Bazinis

Pesimistinis

Gamyba

85

80

75

Vidaus vartojimas

71,6

71

70,3

Eksportas

19,5

16

12

Atsargos metų pabaigoje

12,2

11,3

Šių metų derliaus prognozės niekada nebuvo labai optimistinės: iš pradžių kalbėta apie 90, vėliau - apie 85 milijonus tonų grūdų. Rusijos premjerui pateiktoje Žemės ūkio ministerijos pažymoje rašoma, kad bendras laukiamas grūdų derlius - 80 milijonų tonų, bet jei sausros mastai didės, pavyks surinkti tik 75 mln. tonų. Palyginti su praėjusiais metais, grūdų gamyba sumažės: pagal optimistines prognozes - 11 proc., pagal pesimistines - 25,6 proc.

Ūkių ir grūdų kombinatų atsargos sudaro apie 17 milijonų tonų, iš kurių 5 mln. t yra šių metų grūdų derliaus. Todėl bendras balansas gali būti nykus: 75 milijonų tonų šiųmečio derliaus ir apie 10 milijonų tonų atsargų - iš viso apie 85 mln. tonų esant 70 mln. t vidutiniam vidaus suvartojimui. Eksportui lieka labai nedaug. O pastarųjų metų patirtis rodo, kad kritiniais momentais vyriausybė, vengdama rizikos, apriboja eksportą.

Praėjusiais metais Rusija eksportavo rekordinį grūdų kiekį - 27 milijonus tonų. Rimtai abejojama, ar šiemet šios šalies eksportas sudarys bent 10 mln. tonų. Žemės ūkio ministerijos siūlomos grūdų pasiūlos užtikrinimo vidaus vartojimui priemonės leidžia manyti, kad vyriausybė gali uždrausti grūdų eksportą. Viena iš priemonių - valstybės intervenciniai pirkimai, siekiant kontroliuoti kainas, užkirsti kelią duonos ir pašarų brangimui. Kol kas tokias priemones siūloma taikyti tiki labiausiai nuo sausros nukentėjusiuose regionuose, tačiau neatmetama galimybė, kad embargas bus pritaikytas visam grūdų eksportui.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai