Obuolių derliumi ir kainomis Suvalkijoje nesiskundžiama
2015-09-17

Vilkaviškis. Nors sausra kiek sumažino vaismedžių derlių, tačiau suvalkiečiai nesiskundžia. Gudkaimyje (Kybartų sen.) įsikūrusio žemės ūkio kooperatyvo „Olrevita" nariai sako, kad obuolių tonomis bus panašiai, kaip ir pernai, tik vaisiai smulkesni. Sezoninių darbuotojų pagal paslaugų kvitus sodininkai samdoma tiek pat.

„Nei rekordas, nei bėda, - sakė savo privačius verslinius sodus turintis Vitas Kušlys. - Ir kaina nebloga. Gyventi galima."

Vilkaviškyje obuolius superkanti bendrovė „Vaiskona" sezoną pradėjo dar rugpjūtį. Sodininkai obuolių atveža nedaug, nes mėgėjų soduose jų ne tiek, kiek pernai, tad ir krituolių supirkimo kaina aukštesnė. Šįmet bendrovė atsigręžė į vietinę rinką ir siūlo sezono naujieną - pačių gamintas ir į įvairios talpos tarą supilstytas obuolių sultis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak UAB „Vaiskona" vadovo Rolando Sirtauto, naujovių tenka ieškoti, nes užsidarius plačiai Rusijos rinkai vaisių koncentrato kaina taip ir neatsigavo. Tad norint užtikrinti modernių įrenginių efektyvų naudojimą už žaliavą tenka mokėti daugiau.

Obuolių į UAB „Vaiskona" šįmet vežama mažiau

„Sezono pradžioje obuoliai sausi, nesultingi, o mes už juos mokėjome nuo 6 euro centų už kilogramą. Tokių kainų sezonui tik prasidėjus neatsimenu nuo pat gamyklos atidarymo," - sakė direktorius.

„Vaiskona" žada supirkti visus obuolius, kuriuos tik užaugins šalies sodininkai. Prieš keletą metų įdiegtos technologijos ne tik pagerino gaminių kokybę, bet ir iš to paties žaliavos kiekio dabar išspaudžiama daugiau sulčių. Pasak direktoriaus, įrenginių išnaudojimo galimybės kasmet atsiskleidžia vis geriau, nes išbandomi įvairūs gamybos variantai. Į modernizaciją „Vaiskonoje" jau investuoti keli milijonai eurų, tad dar likę dalis paskolų bankui.

„Šie įrenginiai vieni pažangiausių, tai leidžia mums išplėsti gamybos mastus, - teigė R. Sirtautas. - Įmonėje naudojama naujausios kartos šveicarų kompanijos „Bucher Unipektin" sulčių koncentrato gamybos linija. Šiuo metu „Vaiskona" užima didžiausią rinkos dalį tokio pobūdžio veiklos srityje ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Su senais įrenginiais per dieną galėdavome perdirbti 150-160 tonų obuolių, o su naujai sumontuotais - dvigubai daugiau. Per dieną pajėgiame sudoroti 320-360 tonų žaliavos", - pasakojo įmonės vadovas.

Norint dirbti be prastovų ir visu pajėgumu, iš viso per parą „Vaiskonos" bendrovei reikia supirkti 700 tonų obuolių.

Sulčių koncentratą gaminanti „Vaiskona" atsigręžė į vietinę rinką ir pradėjo pardavineti pačių gamintas sultis

Deja, šįmet Suvalkija negali pasidžiaugti dideliu obuolių derliumi. Tad nors pagrindinė bendrovės „Vaiskona" veikla yra koncentruotų obuolių sulčių gamyba, norint uždirbti tenka laviruoti. Užtat vilkaviškiečiai gali įsigyti vietinės gamybos sulčių.

Iki šiol didelė dalis visos įmonės pagamintos produkcijos buvo eksportuojama į kitas Europos Sąjungos šalis, tačiau pamažu atsigręžiama ir į vietinę rinką.

Obuolių stygių žmonių soduose pajuto ir sulčių spaudimo verslu užsiimanti bendrovė „Sodo sultys". Šįmet Vilkaviškyje įsikūrusi įmonė dirba dvi dienas per savaitę, nors pernai, dirbdami Kalvarijoje, vos spėjo suktis ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais.

Įmonėje „Sodo sultys" klientų antplūdžio nesijaučia

***

Šiemet lietuviški obuoliai 20 proc. brangesni nei pernai tuo pačiu laiku, ir dėl jų varžosi ne tik vietos perdirbėjai bei pirkėjai, bet ir kaimynai lenkai, kurie paprastai mūsų rinką užtvindydavo pigesne produkcija. Lenkijoje ir dalyje Pietų Europos sausra, todėl tenykščiams perdirbėjams reikia žaliavos, jos ieškoma ir Lietuvoje.

Vidutinė obuolių supirkimo iš Lietuvos prekinių ūkių kaina pakilo nuo 37 centų už 1 kilogramą iki 44 centų. Pernai už krituolius supirkėjai Lietuvos ūkininkams mokėjo 6 centus už 1 kilogramą, šiandien - iki 14 centų už 1 kilogramą.

Luksnėnų sodų vadovė Elena Žilinskienė teigė, kad krituolius nori supirkti verslininkai iš Lenkijos. O Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos" vadovas Darius Kviklys teigė, kad nors Lietuvoje obuolių derlius sieks 30-40 tūkst. tonų, vietos rinkai obuolių nepakaks ir jų teks išsivežti iš kitur, rašo „Verslo žinios".

MŪ, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai