Naujausios grūdų rinkos prognozės Europai ir pasauliui
2015-03-10

Vilnius. Kviečių ateities sandorių (pristatymo laikas - gegužė) kaina Paryžiaus MATIF biržoje praėjusią savaitę krito 1,6 proc. - iki 184,75 Eur/t, naujojo derliaus kviečiai (pristatymas rugsėjį) pigo 0,9 proc. - iki 184,0 Eur/t. Kaina jau ne pirmą savaitę svyruoja tame pačiame intervale (183-190 Eur/t) ir panašu, kad kol kas nesiruošia ištrūkti iš šių rėžių.

Kviečių kainos pokyčiai Paryžiaus biržoje buvo daug kuklesni nei kainos svyravimai Čikagos biržoje, kur kviečiai pigo beveik 6 proc. Svarbiausia priežastimi tapo labai smarkiai sustiprėjęs JAV doleris euro atžvilgiu - vien per savaitę JAV doleris pabrango 3,3 proc. Stiprėjantis JAV doleris euro atžvilgiu yra palankus kviečių kainai MATIF biržoje, nes ES užauginti kviečiai tampa dar labiau konkurencingi eksporto rinkose. 

Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) praėjusią savaitę netikėtai padidino 2015/2016 m. sezono (sezono pradžia 2015 m. liepos 1 d.) derliaus prognozę iki 720 mln. tonų. Tai yra viena optimistiškiausių pastarojo meto prognozių. Organizacijos analitikai tikisi, kad tikėtinai mažesnį derlių ES ir Rusijoje bei Ukrainoje atsvers augsiantis derlius Kanadoje, Australijoje ir JAV. Tai leistų pasiekti antrą pagal dydį istorijoje derlių. Jei šios prognozės išsipildytų, tai būtų nepalankios žinios kainai. Organizacija prognozuoja 147 mln. t kviečių derlių Europos Sąjungoje, arba 8,6 mln. t mažesnį negu 2014/2015 metais.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Šiek tiek pozityviau nusiteikusi Europos Komisija, kuri pateikė pirmąsias savo prognozes apie ES derlių. EK tikisi 150,8 mln. t derliaus ES šalyse, o tai būtų trečias didžiausias derlius istorijoje. Jei šios prognozės išsipildytų, jos nebūtų palankios kviečių kainai.

Pastarosiomis dienomis rinkos akys krypsta į Ukrainą ir Rusiją, kur po šiltesnių orų prasideda pirmieji komentarai apie iš sniego išsilaisvinusių žieminių kviečių pasėlių kokybę. Labiausiai rinką nustebino Rusijos žemės ūkio ministras, pareiškęs, kad grūdų derlius Rusijoje nebus mažesnis kaip 100 mln. t, kai pernai jis siekė 105,3 mln. t. Anot nepriklausomų rinkos dalyvių, tokia prognozė yra pernelyg optimistinė ir dvelkia populizmu. Tikėtina, kad Rusijoje iki 20 proc. žieminių pasėlių būklė gali būti silpna, bet to patvirtinimui dar reikia sulaukti papildomų pranešimų. Rusijos ministro prognozės pasiteisintų tik jeigu pavasario ir vasaros orai būtų idealūs. Rusijoje Krasnodaro ir Stavropolio regionuose jau prasidėjo pirmieji pavasarinių kviečių sėjos darbai.

Ukrainoje teks atsėti iki 15 proc. visų žieminių pasėlių. Laukiamas žieminių kviečių derlingumas turėtų sudaryti 3,3 t/ha, arba 17,5 proc. mažesnis negu prieš metus. Svarbu tai, kad atsėjimui nemaža dalis ūkininkų skirs daug mažiau lėšų paprasčiausiai dėl to, kad euras grivinos atžvilgiu yra sustiprėjęs daugiau kaip 2 kartus, palyginti su praėjusiais metais.

Praėjusią savaitę pranešta, kad ES kviečių eksporto kiekių augimas į trečiąsias šalis per savaitę ėmė lėtėti ir savaitę iki kovo 3 d. eksportas siekė 0,505 mln. t, o tai 10 proc. mažiau negu prieš metus. Nuo metų pradžios ES išduota eksporto leidimų 21,3 mln. t, arba 2,6 proc. daugiau negu prieš metus. Iš Lietuvos nuo sezono pradžios suteikta licencijų išvežti 1,5 mln. t kviečių (7,1 proc. visų ES eksportuojamų kviečių) į trečiąsias šalis. Pastarosiomis savaitėmis didžiausia eksporto dalis tenka kviečiams iš Prancūzijos ir Vokietijos, o iš Baltijos šalių eksportas į trečiąsias šalis yra sustojęs.

JAV žemės ūkio administracija (USDA) kovo 10 d. žada skelbti mėnesinę grūdinių kultūrų paklausos-pasiūlos pasaulyje apžvalgą. Esminių prognozių pokyčių nesitikima, tad ir kainos pokyčiai galbūt nebus dideli po ataskaitos paskelbimo. Daugiausia dėmesio, matyt, bus skiriama atsargų likučio 2014/2015 m. pabaigoje prognozėms.

Kviečių kainos lūkesčiai

Kviečių kaina Paryžiaus MATIF biržoje antrą mėnesį laikosi 183-190 Eur/t kainos intervale. Tikėtina, kad senojo derliaus kainoms kilti nėra daug priežasčių, nes kviečių pasiūla tarptautinėje rinkoje yra pakankama, o naujo derliaus lūkesčiai priklausys daugiausiai nuo to, kokia bus Rusijoje, Ukrainoje ir ES kviečių žieminių pasėlių būklė, kuri paaiškės artimiausiu metu. Realu, kad bent artimiausią savaitę kviečių kaina turėtų toliau daugmaž svyruoti ties 185 Eur/t.

Aliejiniai augalai

Rapsų ateities sandorių (pristatymas gegužę) kaina praėjusią prekybos savaitę Paryžiaus MATIF biržoje krito žemyn 1,6 proc. iki 362,5 Eur/t. Primintina, kad ankstesnę savaitę rapsų kaina buvo labai stipriai užkilusi, tad kainos korekcija žemyn yra natūrali ypač atsižvelgiant ir į sojos pupelių kainos kritimą Čikagos biržoje. Pastarosios kultūros kaina per savaitę nukrito 4,5 proc. daugmaž išsisprendus problemoms Brazilijoje, kur autotransporto vairuotojai buvo užblokavę pagrindinius kelius, vedančius iš pagrindinių sojos pupelių auginimo rajonų į uostus.

Europos Komisija tikisi 21,1 mln. t rapsų derliaus, arba net 3 mln. t mažesnio negu prieš metus (-12,5 proc.). Tokia prognozė yra dar pesimistiškesnė palyginti su „Strategie Grains", kurie prognozuoja 21,6 mln. t derlių ES. Įdomu tai, kad šiais metais rapsais apsėti plotai turėtų plėstis Čekijoje, Latvijoje ir Prancūzijoje, tad jeigu lūkesčiai dėl mažesnio derliaus pasiteisins ir dėl to rapsų kaina dar augs, ūkininkai bus išlošę. Tiesa, didžioji derliaus darbų dalis bei rizikų yra prieš akis, todėl prognozės dar gali labai skirtis nuo realybės.

Sojų pupelių kaina krito dėl streikų Brazilijoje nusiraminimo. Primintina, kad vairuotojai reikalavo pigesnių degalų bei didesnių algų, tačiau valstybė pasitelkusi griežtas baudas apramino šiuos streikus. Bet kartu tie patys vairuotojai grasina, kad streikai vėl suaktyvės po kovo 10 d., jeigu į jų reikalavimus nebus atsižvelgta. Rinkos dalyvių dėmesys savaitės pabaigoje pakrypo į Argentiną, nes ten kai kuriuose regionuose didžiausi per pusšimtį metų potvyniai labai apribojo tiek privažiavimą prie sojos pupelių laukų, tiek gali pabloginti ir pačių pupelių būklę.

Rapsų kainos lūkesčiai

Rapsų kaina praėjusią savaitę išsilaikė aukščiau 360 Eur/t, tad galima sakyti, kad šis lygis yra ganėtinai stiprus. Jeigu per savaitę sojos pupelių kaina vėl nekris atgal žemyn, rapsai turėtų laikytis netgi aukščiau 365 Eur/t, o kainai natūralų palaikymą suteikia prognozės, kad rapsų derlius naują sezoną bus mažesnis.

Parengta pagal UAB „Litagra" pranešimą

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai