Musulmoniški kraštai būtų gera alternatyva Rusijos rinkai
2014-10-15

Kaunas. Mėsinių galvijų augintojai gyvena laukimu. Dabar jie laukia permainų nuo naujų metų - įteisinus ritualinį skerdimą ir vėl atsiradus galimybei išvežti veršelius į Turkiją, jie gali tikėtis didesnių mėsos supirkimo kainų. Bet šiems pokyčiams dar reikia ir atitinkamų valdininkų sprendimų, kuriuos delsiama priimti.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktorius Darius Dzekčiorius (nuotr.) teigia, kad džiaugtis dar anksti. Kol kas VMVT dar tik pažadėjo leisti išvežti veršelius, bet būtinų tam sprendimų nepriėmė. O ir Seimui įteisinus ritualinį skerdimą pokyčių dar teks palaukti. Vis dėlto galvijų augintojai rengiasi permainoms ir intensyviai dairosi naujų rinkų.

„Kol kas sunku būtų pasakyti, kiek gali padidėti apyvarta, kai, įteisinus ritualinį skerdimą ir priėmus tam tikras taisykles, galėsime gyvulius vežti į musulmoniškus kraštus. Iki konkrečių derybų su šių šalių atstovais niekada nesame priėję, todėl ir prognozuoti galimas prekybos apimtis yra sudėtinga, - kalbėjo D. Dzekčiorius. - Esame bendravę su Libano, Omano, Irano, Irako atstovais, bet pokalbiai baigdavosi vos tik prasidėję, nes Lietuvoje buvo uždraustas ritualinis gyvulių skerdimas. Tačiau žinia apie pokyčius Lietuvoje sklinda. Ką tik sulaukiau skambučio iš Irano, tiesa, juos domina gyvų gyvulių vežimas. Mūsų augintojams musulmoniški kraštai būtų gera alternatyva Rusijos embargui. Manau, netrukus vėl turėtų atsiverti ir Turkijos rinka."

LYTAGRA 19 07 04 mob

Nors į Rusiją buvo vežami ne mėsinių, o pieninių galvijų mėsa, vis dėl to susiklosčiusia situacija, manoma, galimai pasinaudojo perdirbėjai ar jų partneriai, sumažinę ir mėsinių galvijų supirkimo kainas. Už gero galvijo mėsą perdirbėjai Lietuvoje moka truputį daugiau kaip 6 Lt/kg, perskaičiavus skerdeną ir jos išeigą į gyvą svorį. Pasak D. Dzekčioriaus, su musulmoniškų šalių supirkėjais jie derybas pradėtų nuo 2 EUR/kg (6,90 Lt/kg).

Tačiau laukti naujų metų ir laikyti gyvulius galbūt atsiversiančioms naujoms rinkoms galės ne visi augintojai, nes kils problemų dėl vietos tvarte. Nors būtent mažesnieji augintojai ir patiria didžiausius nuostolius, nes juos labiausiai paveikė Rusijos embargas. D. Dzekčioriaus teigimu, jiems patarimas gali būti vienas - gerinti mėsos kokybę, nes pirmos kartos melžiamų mišrūnų auginimas nieko gero neduoda, be to, yra įtarimų, kad jie naudojasi dvigubų išmokų galimybe.

Gera žinia - Lietuvos augintojų aktyvumas ir kantrus valdininkų derėjimasis su Europos Komisija (EK) davė rezultatų: vėl bus remiamas veislinių gyvulių įsigijimas. EK rugsėjį leido remti iki 30 proc. aukštos kokybės veislinių ūkinių gyvūnų (mėsinių galvijų, avių ir ožkų) įsigijimo vertės, nors augintojai norėjo, kad būtų kompensuojama bent 50 proc. Vis dėlto, D. Dzekčioriaus teigimu, ir tai yra gera paskata gerinti bandas, o tuo pačiu - ir mėsos kokybę.

Tačiau ir šia lengvata ūkininkai kol kas naudotis negali - konkrečias paramos taisykles šiuo metu dar rengia Žemės ūkio ministerijos Gyvulininkystės skyrius. Tinkamomis finansuoti išlaidomis bus laikomos tik tos investicijos, kuriomis siekiama pagerinti ūkinių gyvūnų genetinę kokybę, įsigyjant aukštos kokybės veislinius patinus ir pateles, įregistruotus ūkinių gyvūnų kilmės knygoje. Pagalba bus skiriama tik aktyviems ūkininkams. Visi įsigyti gyvūnai turės būti bandoje laikomi bent ketverius metus.

Šiuo sudėtingu laiku stabiliausiai gyvena su šveicarų ūkininkų bendrove „Vianco" bendradarbiaujantys mėsinių galvijų augintojai. Kas mėnesį yra skerdžiama po 30-40 gyvulių, tačiau tikimasi, kad greitu metu skerdžiamų gyvulių kiekius bus galima didinti, jeigu šveicarams kartu su LMGA pavyks rasti rinkas mažiau paklausioms jautienos dalims.  

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai