Metų pradžia grūdų rinkose turėtų būti rami
2014-12-31

Vilnius. Rusijos sprendimas apmokestinti muitais eksportuojamus grūdus ir taip sustabdyti jų išvežimą iš šalies nebuvo netikėtas rinkos dalyviams, be to, ši priemonė tik iš dalies sustabdys eksportą. Kur kas labiau juos neramina prasta žieminių kviečių pasėlių būklė Rusijoje ir Ukrainoje.

Praėjusią savaitę grūdų prekyba Paryžiaus MATIF biržoje vyko tik tris dienas, iš kurių viena prekybos sesija Kūčių dieną buvo trumpesnė. Prekybos aktyvumas buvo labai nedidelis, tačiau sausio mėnesio pristatymo ateities sandorių kaina per tris dienas sugebėjo paaugti 2,6 procento.

Tiesa, Čikagos biržoje savaitės pokytis buvo neigiamas, nes kaina smarkiai krito trečiadienio pavakarę ir penktadienį nesugebėjo atšokti po pranešimų apie Rusijos valdžios įvestus muitų tarifus eksportuojamiems kviečiams.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Galutinis sprendimas dėl muitų eksportuojamiems kviečiams iš Rusijos įvedimo buvo priimtas ketvirtadienį. Muito tarifo dydis sieks 15 proc. eksportuojamų grūdų vertės plius 7,5 Eur/t ir visas muito dydis 1 tonai negali būti mažesnis kaip 35 Eur/t. Šie tarifai įsigalioja nuo 2015 m. vasario 1 d. ir bus taikomi iki 2015 m. birželio 30 dienos.

Šis sprendimas turėtų labai pristabdyti kviečių eksportą iš Rusijos, bet visiškai nutrūkti jis neturėtų. Anot kai kurių analitikų, Rusijos kviečių eksportas visiškai sustotų esant 60 Eur/t muitų dydžiui. Beje, kol kas daug neaiškų dėl eksporto sausio mėnesį, kol muitų tarifai dar nebus įsigalioję.

Panašu, kad eksporto leidimai bus išduodami tiems grūdų prekybininkams, kurie eksportuoja grūdus Rusijai palankioms valstybėms, tokioms kaip Egiptas. Kitų eksportui skirtų krovinių likimas nėra aiškus, nes anot kai kurių pranešimų, iš Rusijos nuo gruodžio 18 d. nebuvo išplaukęs nė vienas eksportui skirtas kviečių krovinys.

Tokios naujienos, panašu, rinkai nebuvo labai netikėtos, nes tam rinkos dalyviai jau ėmė rengtis bent pora savaičių anksčiau - tai atsispindi ir kviečių kainos šuolyje gruodžio viduryje. Aišku, Rusijos kviečių eksportas sudaro nemažą dalį tarptautinės grūdų prekybos kalendorinių metų I pusmetį, bet gerai yra tai, kad didesnė dalis kviečių iš Rusijos buvo eksportuota 2014 m. II pusmetį, tad yra galimybių pakeisti rusiškus kviečius ES kviečiais, kurių derlius buvo rekordinis. Taip pat dalį trūkumo dar gali padengti ir ukrainietiški kviečiai, bet, panašiai kaip ir Rusijoje, dauguma ukrainietiškų kviečių išvežta 2014 m. II pusmetį. Ukraina prognozavo, kad jos kviečių eksporto apimtis gali sudaryti apie 10 mln. t šį sezoną, o iki gruodžio pabaigos jau eksportuota 7,9 mln. t kviečių.

Rinkos dalyvius toliau neramina prasta žieminių kviečių pasėlių būklė Rusijoje ir Ukrainoje. Pranešama, kad Ukrainoje 19 proc. žieminių pasėlių yra silpnos būklės, o pernai tokiu pat metų tokių pasėlių buvo tik 4 proc. Be to, apie 40 proc. Volgogrado regiono kviečių taip pat yra prastos būklės dėl kritulių trūkumo rudenį, o dabartinis mažas sniego sluoksnis grasina iššalimu. Tiesa, pagrindiniuose regionuose užėjęs šaltis neturėtų užtrukti ir atsitrauks nuo 2015 m. sausio 1 dienos.

Vokietijos statistikos departamentas pranešė, kad žieminių pasėlių plotai antroje pagal dydį ES kviečių auginimo šalyje yra 2,8 proc. didesni nei prieš metus. Panašu, kad pasėlių kokybė turėtų būti pakankamai nebloga, tad tai teikia išankstinių vilčių dėl galimai ne prastesnio derliaus kitais metais.

Šią savaitę dar jausis šventinės nuotaikos Paryžiaus MATIF biržoje, nes nemaža dalis rinkos dalyvių atostogauja, o ūkininkai parduotos produkcijos kainos tokiu metu įprastai nefiksuoja. Beje, ketvirtadienį birža iš viso nedirbs. Pirmadienio prekyba rodo, kad su naujienomis iš Rusijos apie muitų eksportuojamiems kviečiams įvedimą jau daugmaž susitaikyta ir bent kol kas tolesnių šuolių į viršų per savaitę gali ir nebūti. Realu, kad šią savaitę kviečių, pristatomų sausį, kaina biržoje laikysis šiek tiek aukščiau 200 Eur/t.

UAB „Litagra", MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai