Mažą kmynų derlių kompensuoja kaina
2014-09-15

Kaunas. Šiemet Lietuvos ūkininkai kmynų derliumi pasigirti negali. Dauguma jų prikūlė vos pusę to kiekio, kurį išaugino praėjusiais metais. Kmynams pakenkė žydėjimo metu atvėsę orai ir dėl neaiškių priežasčių suaktyvėję kenkėjai. Ūkininkai dėl to didelių nuostolių nepatiria, nes perpus mažesnį derlių kompensuoja dukart aukštesnė, palyginti su praėjusiais metais, supirkimo kaina.

Kmynus superkančios bendrovės „Agrolitpa" atstovai jau gali ramiai stebėti rinką, nes jų aruodai prisipildė - supirko visą planuotą kmynų kiekį. Nors derlius buvo nedidelis, tačiau pasiekti laukiamą rezultatą padėjo išaugęs klientų skaičius. Ūkininkai bendrovei vežė įvairius kmynus: chemizuotus, ekologinius, džiovintus ir drėgnus. Pagal tai buvo nustatoma kaina, kuri šiais metais daug didesnė negu pernai.

Ukmergės rajono ūkininkas Valentinas Genys kmynus augina jau 25-erius metus. Šie metai ūkyje išskirtiniai - kmyninė kandis sunaikino 50 proc. derliaus. Šis kenkėjas ne pirmą kartą įsisuka į ukmergiškio laukus, bet tokios dalies kmynų jis dar niekada nebuvo sunaikinęs.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak ūkininko, keliuose nedideliuose plotuose kandis pažeidė visą 100 proc. augalų. „Kmynų laukai buvo gražūs. Žydėjo, kvepėjo, bet staiga viskas pasikeitė - žiūriu, vien kirminai", - prisimena V. Genys, vidutiniškai iš hektaro prikūlęs 400-500 kg derliaus.

Ūkininko teigimu, dėl puolančių kenkėjų ekologiškai auginti kmynus darosi sudėtinga, todėl ieškoma būdų, kaip juos naikinti. „Dabar ieškome preparato, kuris naikintų tik kandies vikšrus. Kažką panašaus naudojo sovietiniais laikais. Bandysime tokį, kuris sertifikuotas Europoje, įvežti", - sako V. Genys.

Ūkininkas nuimto kmynų derliaus dar nepardavė - valo, džiovina sėklas. Supirkimo kainomis dar nesidomėjo. Viskas priklauso nuo situacijos rinkoje, tačiau ūkininkas tikisi bent 7-8 Lt už kg.

Kretingos rajono ūkininkas Povilas Turauskis su sūnumis kmynų ekologiškai nebeaugina, ūkį pavertė chemizuotu. „Neapsimokėjo, nes laukai apžėlė, reikėjo atnaujinti, išdirbti žemę. Be to, ekologinių kmynų kaina buvo kritusi nuo 8 iki 5 litų. Neapsimokėjo vargti. Galbūt kada nors vėl grįšime prie ekologinio auginimo, bet kol kas paprastesnis yra chemizuoto ūkininkavimo kelias. Šiais metais už 1 kg kmynų gavome 5 litus, vos ne dukart daugiau negu ankstesniais metais", - sako P. Turauskis. Nors kmynų kaina gera, tačiau derlius mažas. Šiemet ūkininko sūnūs iš 1 ha prikūlė apie 1 toną kmynų, o ankstesniais metais prikuldavo 2,5 tonos.  

Biržų rajone kmynus 5-erius metus auginantis Almantas Liorentas nesistebi, kad šiemet derlius prastas. Taip kartą per kelerius metus pasitaiko. „Derlius šiemet prastas visoje Lietuvoje dėl nepalankių orų, o mūsų ekologiniame ūkyje - dar ir dėl kmyninės erkutės. Bet taip būna kas kelerius metus, nieko čia nepakeisi," - sako ūkininkas.

Dalį kmynų jis realizuoja Lietuvoje, nes čia gana didelė kmynų rinka - kepyklos, prieskonių gaminimo įmonės, bet ekologiškai auginti kmynai didesnę paklausą turi užsienyje, todėl eksportuoti juos apsimoka labiau. 

LŽŪKT vyresniojo augalininkystės specialisto Alfonso Malinausko teigimu, šiais metais kmynų derlius mažas dėl pernelyg žemos temperatūros augalų žydėjimo metu. „Daug ūkininkų teiraujasi, kodėl gražiai augę ir žydėję kmynai derliaus neatnešė. Skundžiasi, kad vos po toną pribyra. Kaltas klimatas. Jei žydėjimo metu temperatūra nesiekia 18 laipsnių, kmynai neužmezga vaisių", - sako A. Malinauskas.

Augalininkystės specialistas įsitikinęs, kad kmynų kenkėjams temperatūra didelės reikšmės neturi. Kmyninė erkutė ir kandis sunaikina laiku nenupurškiamus laukus. „Purkšti reikia balandžio mėnesį, kai temperatūra pakyla virš 10 laipsnių. Vėliau jau nieko nepakeisi," - sako A. Malinauskas, kmynų augintojams patardamas pasėlį stebėti ir spalio mėnesį. Pastebėjus kandis, būtinai nupurkšti, nes kiaušinėlius jos gali dėti ir rudenį.   

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai