Marijampolės cukraus fabrikas delsia atsiskaityti
2014-02-13

Marijampolė/Vilkaviškis. Suvalkijos cukrinių runkelių augintojai sunerimę dėl uždelstų atsiskaitymų - fabrikas jiems skolingas dar už pirmą šakniagumbių supirkimo etapą. Bendrovės „Arvi cukrus" vadovas Andrius Leškevičius teisinasi, kad įmonė pernai metus užbaigė ne taip, kaip planavo - negavo numatytų pajamų. Tad ir atsiskaitymai vėluoja.

„Šiek tiek atsiliekame nuo grafiko, tačiau per ateinančią savaitę užbaigsime pirmąjį mokėjimų etapą, - sakė A. Leškevičius. - Bendraujame su kiekvienu ūkininku atskirai, kuriam labai jau striuka su pinigais - pravedam pirmam".

Oficialus cukrinių runkelių priėmimo sezonas fabrike baigėsi sausio 19-ąją. Supirkta beveik 300 tūkst. tonų saldžiųjų šakniagumbių: 189 tūkst. t - kvotinių runkelių, 65 tūkst. virškvotinių ir apie 30 tūkst. t viršsutartinių.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak direktoriaus, priėmimas vyko tikrai sklandžiai, jokių nesusipratimų, kaip pernai, nebuvo, pristaymo grafikas buvo sudarytas iki pat supirkimo pabaigos. Darbas fabrike vyko be trikdžių, o dabar, kaip ir planuota, vyksta remontai.

„Arvi cukrus" paskutinius runkelius priėmė sausio 19-ąją

„Jie remontus daro, o  mus mausto ir neatsiskaito laiku, - sako dėl fabriko išlikimo kažkada mūru stojęs Varakiškės kaimo (Vilkaviškio r.)  ūkininkas Virginijus Mykolaitis. - Šiai dienai ūkininkams nesumokėta apie 30 mln. litų, nors „Arvi ir Ko" įmonių grupės vadovas Vidmantas Kučinskas yra paskelbęs, kad pernai išaugo ir apyvarta ir pelnai. Naujam auginimo sezonui iki kovo 15 d. turėtų būti pasirašytos sutartys, bet girdim, kad jau žadama mušti ir supirkimo kainas. Mūsų padėtis labai neapibrėžta, nes jau reikia užsakyti sėklos, trąšų, o patys nežinome, ar verta mums auginti runkelius, ar ne. Kai kurie ūkininkai skundžiasi pavargę nuo tokio elgesio, nes nebuvo metų, kad pinigus gautų laiku. Kažin ar neliks lygūs Suvalkijos laikai vieną dieną be savo simbolio - runkelio?"

Suvalkijos ūkininkai pasipiktinę, kad ir vėl nėra lygiavertės partnerystės. Juolab, kad fabrikas, jų teigimu, 30 litų nori sumažinti kainą ir palikti 110 litų už kvotinius, o už virškvotinius mokėti 70 litų. Ūkininkai sakė, kad šįmet ne tik runkelių kokybė buvo gera, bet ūkininkai patys ir pristatė viską fabrikui, neprašė padėti suvežti derlių. Didelis nepasitenkinimas kilo ir laboratorijos darbu, kurios rezultatai, pasak žemdirbių, turbūt „priklauso nuo oro už lango". Nors fabriko vadovybė sutinka, kad šįmet runkeliai labai švarūs, bet laboratorija pateikė prastesnius rezultatus negu visais ankstesniais metais.

Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė, Vilkaviškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Onutė Kartavičienė sako, kad žmonės tikrai nusiminę ir runkelių jau nebeaugintų, jei ne sėjomaina. Mat vadinamajam „žalinimui" reikia 3 kultūrų, vien kviečių ir rapsų neužtenka. Tad kas belieka?

Pasibaigus sezonui fabriko patalpose vyksta remontas

„Ūkininkai dabar kaip kokie įkaitai - prisipirko technikos, prisiėmė įsipareigojimų, - sakė O. Kartavičienė. - Į Kėdainius vežti, kur, kaip girdėjom, tokių bėdų nėra, kvotinių runkelių neturime teisės, o už nekvotinius ne kažin ką gausim. Be to ir ūkininkai nėra vieningi, kiekvienas žiūri asmeninės naudos ir laukia, kad pasitrauktų kaimynas.

Žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos cukriniai runkeliai" vadovas Mangirdas Krunkaitis per daug situacijos nedramatizavo. Jis sakė, kad fabrikas visada atsiskaito su ūkininkais, na, gal kartais tik truputį pavėluoja, o šiaip - viskas gerai.

Kol ūkininkai nerimauja dėl savo pinigų, „Arvi ir Ko" išplatintame pranešime teigiama, kad įmonių grupės pelnas ir apyvarta pernai augo keletą kartų, o šįmet planuojama dirbti dar efektyviau ir bus dirbama ne tik vietos rinkoje, bet plečiamasi ir į Afriką, Centrinės Azijos valstybes bei Vietnamą.

MŪ inf.


Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai