Lietuvos pieno sektorių gali ištikti gili krizė
2014-03-12

Kaunas. Ekspertai prognozuoja, kad 2016-2017 m. Lietuvos pieno sektoriaus greičiausiai laukia gili krizė. Ją gali sukelti po metų įsigaliosiantis pieno kvotų panaikinimas. Nors Europos Komisijos pasiūlytame „Pieno pakete" yra tam tikrų saugiklių, abejojama, ar jie veiks, nes nenumatyti jokie finansiniai instrumentai.

Įstojusi į ES, Lietuva nė vienais metais neišnaudojo jai numatytos pieno gamybos kvotos. Mūsų šaliai būtų naudinga, kad kvotos išliktų ir toliau. „Didžiausią susirūpinimą kelia kai kurių ES šalių pasiryžimas 2015 m. didinti pieno gamybą ir praktinis pasirengimas. Vokietijoje, Olandijoje, Airijoje ir Prancūzijoje jau pastatytos naujos fermos ir laukiama kitų metų balandžio 1-osios", - sako Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vicepirmininkas Bronius Markauskas (nuotr.).

Pasak B. Markausko, tai reikia įvertinti ir tam pasirengti. Jis apgailestauja, kad ES neperėmė siūlomo amerikiečių pavyzdžio - ūkio sąskaitos, į kurią ūkininkai moka tam tikrą draudiminę įmoką, priklausomai nuo to, kokias pajamas nori drausti. Nukritus pieno supirkimo kainai žemiau nustatytos ribos, ūkininkams mokamos išmokos iš šios sąskaitos. B. Markauskas neabejoja, kad be finansinių instrumentų krizę suvaldyti bus sudėtinga.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Net ir be prognozuojamos krizės situacija šiame žemės ūkio sektoriuje - pesimistinė. Lietuvoje mažėja tiek pieno gamyba, tiek melžiamų karvių, tiek pieno ūkių skaičius. Tai bus neišvengiama tol, kol iš pienininkystės sektoriaus pasitrauks smulkiausi pieno gamintojai, tačiau šiuo metu stambesni ūkiai nespėja praradimų kompensuoti nei pieno gamybos kiekiu, nei laikomų galvijų skaičiumi.

B. Markausko žodžiais, Lietuva šiame segmente 100 proc. priklauso nuo eksporto. „Šalyse, kur vidaus rinkoje suvartojama daugiau pieno produktų, pieno supirkimo kainų svyravimas nėra toks aštrus. Lietuva eksportuoja 50 proc. pieno produktų, todėl kainos nėra stabilios", - tvirtina B. Markauskas.

Nestabilios ir pieno produktų eksporto rinkos. „Šį kartą su Rusija problemas išsprendėme, pieno produktų eksporto vartai į šią šalį vėl atverti. Rusija viena iš pagrindinių ir pelninga rinka. Mūsų perdirbimo įmonės suinteresuotos tiekti produkciją, tačiau trukdžiai paliko pėdsaką, sugrįžti į buvusią padėtį gerokai sunkiau, negu išsilaikyti rinkoje", - pastebi ŽŪR vicepirmininkas.

Kol kas optimistiškai nuteikia tik pieno supirkimo kaina. Tačiau artėjant ganykliniam laikotarpiui ir padidėjus pieno primilžiams, supirkėjai, kaip rodo daugelio metų praktika, žaliavos supirkimo kainą gali pradėti mažinti.

Į neviltį žemdirbius varo ir pieno gamybos sąnaudų augimas. Didėja ne tik tiesioginės - energetinių išteklių - išlaidos, brangsta technika, bet auga ir mokesčiai. „Nors pieno supirkimo kaina padori, tačiau atsitiesti neleidžia pieno gamybos sąnaudos", - pripažįsta B. Markauskas.

Pasak pašnekovo, pasaulinėje rinkoje pieno produktų situacija gera, nors kai kurių kainos šiek tiek krenta. „Susiduriama su netradicinėmis problemomis, pavyzdžiui, pieno produktų antireklama, aršia kova su kitų gėrimų gamintojais. Tai neišvengiamai daro įtaką ir mūsų šalies pieno sektoriui", - sako B. Markauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai