Lietuviškų daržovių kainų sūpuoklės
2013-10-08

Vilnius. Rinkoje susidarė neįprasta situacija – dveji metai iš eilės laikosi aukštos daržovių kainos. Lietuviški baltagūžiai kopūstai, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, prekybos centruose kainuoja 50 proc. brangiau, o už svogūnus pirkėjai privesti mokėti dvigubai didesnę kainą.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė sako, kad kainai įtakos turi tai, kad šiemet mažesnė pasiūla, trūksta svogūnų ir kopūstų. „Kalbame apie prekinę produkciją, kuri aktuali tiek perkybos tinklams, tiek didmenininkams, tiek eksportuotojams. Jeigu eksporto nebūtų, vidaus rinkai kopūstų ir svogūnų užtektų“, – teigia Z. Cironkienė.

Jos žodžiais, bendroje ES rinkoje šiemet kopūstų ir svogūnų mažiau, tai atsispindi šoktelėjusioje kainoje. Kainos augo dėl kopūstų nederliaus Vokietijoje ir prastai užderėjusių svogūnų Olandijoje. Be to, šiemet Lietuvoje pirmąjį vegatacijos laikotarpį orai daržovių auginimui taip pat buvo nepalankūs, sumažėjo kopūstų plotai, todėl ir produkcijos gauta mažiau.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kasmet kopūstų poreikis Lietuvoje mažėja, todėl augintojai sąmoningai sumažino plotus. Didžiulėje Vokietijos rinkoje, kurioje dideli kopūstų kiekiai perdirbami, šiemet dėl nederliaus trūksta žaliavos. Lietuviški kopūstai palyginti anksti prasidėjo keliauti į šią šalį, tai davė postūmį jų kainai išaugti ir Lietuvoje.

Nors morkos šiemet dygo prastai ir derlius taip pat menkesnis, plautų morkų kaina, palyginti su praėjusiais metais, šiek tiek mažesnė. „Tam įtakos daugiausia turi tai, kad atsirado produkcijos į Rusiją išvežimo barjerai, daugiau ūkių investavo į morkų prekinį paruošimą (šiuo atveju – plovimą), tad rinkai teikiama daugiau plautų morkų. Kai tik nebeliks stabdžių plautų morkų eksportui į Rusiją, kainos greitai pasivys pernykštes  o gal net didės, nes derlius mažesnis“, – įsitikinusi Z. Cironkienė.

Tiesa, morkos į Rusiją, kur mokama gerokai palankesnė kaina nei Lietuvoje, gabenamos, tačiau mažesniais kiekiais negu anksčiau. Kadangi draudžiama į šią šalį įvežti augalinę produkciją iš Lietuvos, morkos pas kaimynus keliauja per Lenkiją.

„Kiekvienais metais didėja daržovių išauginimo savikaina, tai irgi turi įtakos kainos didėjimui. Netgi jei derliai būtų geri, daržovių augintojai vis dėlto priversti po truputį kelti kainą. Antraip daržoves auginantys ūkiai taps nerentabiliūs“, – tvirtina LDAA direktorė.

Pasak direktorės, kol didės išauginimo savikaina, augs ir daržovių bei bulvių kaina. Tiesa, gali atsitikti taip, kad kuriais nors metais visoje Europoje užderės geras daržovių derlius, produkcijos perteklius kainas privers mažėti. „Daržovės ir bulvės – specifinė produkcija, kurios kainų svyravimai keleri metai iš eilės dideli“, – teigia Z. Cironkienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai