Kviečių kaina pasiekė absoliučią šio sezono žemumą
2016-03-01

Vilnius. Kviečių kainos riedėjimas žemyn pasaulio biržose tęsiasi toliau - praėjusi savaitė yra dešimtoji iš eilės, kai rinkose užfiksuotas savaitinis kainos mažėjimas. Praėjęs pirmadienis prasidėjo kainos didėjimu, kai kovo mėnesio kviečių kaina buvo kilstelėjusi iki 153 Eur/t, tačiau galiausiai viskas grįžo į senas vėžes, rašoma bendrovės „Litagra“ pasaulio rinkų apžvalgoje.

Panašu, jog trumpalaikį kainos didėjimą lėmė techninės priežastys bei kai kurių rinkos dalyvių manymas, kad jau galbūt buvo pasiektas kainos dugnas. Visgi psichologiškai svarbus kainos palaikymo lygis ties 150 Eur/t buvo nesunkiai „pramuštas", o penktadienį užfiksuota žemiausia šio sezono kaina.

Kovo mėnesio kontrakto kaina MATIF biržoje per savaitę mažėjo - 6,50 Eur/t iki 145,50 Eur/t, gegužės mėnesio kaina mažėjo - 6,00 Eur/t iki 153,25 Eur/t. Čikagos biržoje kovo mėnesio pristatymo kviečių kaina krito - 4,0 proc. iki 443,25 USd/bu (162,9 USD/t), gegužės mėnesio sandorių kaina krito -3,1 proc. iki 452,25 USd/bu (166,2 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas pratęsė kritimą žemyn, o savaitę užbaigė -1,8 proc. mažėjimu nuo 1,1130 iki 1,0934. Net ir toks ženklus kurso kritimas nesustabdė europinių žaliavų nuo pigimo, nors teoriškai kurso pokytis turėjo būti palankus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Panašu, jog trumpalaikius pavienius kviečių kainos šoktelėjimus į viršų lėmė visavertis Egipto sugrįžimas į pirkėjų rinką bei apskritai suaktyvėjusi fizinė prekyba pasaulyje. Dar užpraeitos savaitės pabaigoje Egiptui galiausiai pavyko įsigyti 240 tūkst. tonų kviečių - 60 tūkst. tonų pristatys Prancūzija, likusį krovinį - Rusija. Tiesa, pasiūlytos kainos dėl kokybinės rizikos buvo gerokai aukštesnės nei parduodant kitoms šalims.

Savaitės viduryje apie kviečių pirkimo pasiūlymus taip pat paskelbė Irakas, Indonezija, Japonija ir Jordanija. Europos grūdų pardavėjams aktualus būtent Jordanijos pasiūlymas, kuriame skelbta apie norą įsigyti 100 tūkst. miežių ir 100 tūkst. tonų kviečių su pristatymu rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais.

Penktadienį rinką ir vėl sudrebino Egiptas, pranešdamas apie 300 tūkst. tonų kviečių krovinio pirkimą. Po 60 tūkst. tonų pristatys Prancūzija, Argentina ir Ukraina, o 120 tūkst. tonų kviečių parduos Rumunija. Savaitiniai kviečių eksporto kiekiai tiek JAV, tiek ES buvo sąlyginai geri ir šiek tiek geresni nei ankstesnę savaitę.

Ženkliai atpigusi žaliava išjudino ir paklausą pasaulyje, tačiau kainos mažėjimo tai nesustabdė. Atskirai skelbiami savaitiniai Rouen uosto eksporto kiekiai buvo maži - tai tik įrodo, jog Prancūzija vis dar susiduria su grūdų eksporto problemomis.

Daugelis kitų naujienų kviečių kainai taip pat buvo nepalankios. Jau nuo savaitės pradžios buvo laukiama pranešimų iš JAV Žemės ūkio departamento (USDA), kuris ketvirtadienį bei penktadienį dalyvavo susitikimuose su augintojais. Kaip, deja, ir buvo spekuliuota, USDA padidino JAV kviečių atsargų prognozę prieš naująjį sezoną nuo 26,3 iki 26,9 mln. tonų. Beje, matydami susiklosčiusią perteklinę pasiūlą kviečių rinkoje keli bankai praėjusią savaitę sumažino šios žaliavos kainos prognozes.

Kitų rinkos dalyvių nuotaikos vidutiniu laikotarpiu taip pat yra pesimistinės. Apklausus grūdų prekybininkus paaiškėjo, jog jų lūkesčiai dėl kainos yra prasčiausi nuo rugpjūčio mėnesio - kad kaina didės mano 5 apklaustieji, kad išliks panašiame lygyje - 4, o kainos mažėjimo tikisi net 24 apklaustieji.

Kviečių kainos lūkesčiai

Kviečių kainai pasiekus absoliučias šio sezono žemumas, trumpuoju laikotarpiu tikimasi sulaukti techninio kainos padidėjimo. Itin žemos kviečių kainos jau turi ir kitų pasekmių - žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, jog dėl žemų supirkimo kainų mažėja vasarinių kviečių pasėlių plotai JAV.

Vis dėlto daug vilčių į tai dėti nereikėtų, o ilgesniu laikotarpiu dėl neišvengiamo kviečių pertekliaus turėtų išlikti kainos mažėjimo tendencija. Šią ir kitą savaitę didelius kovo mėnesio kviečių kainos svyravimus gali lemti ir likvidumo stoka artėjant prie pabaigos šio kontrakto galiojimui. Visgi tikimasi, jog per savaitę kovo mėnesio kviečių kaina MATIF biržoje turėtų kilstelėti iki 148 Eur/t.

UAB „Litagra", MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai