Kviečių kaina pagaliau ūgtelėjo
2016-03-15

Vilnius. Pagaliau kviečių kaina ūgtelėjo ir taip nutraukė net 11 savaičių iš eilės trukusį kainos mažėjimą. Praėjusią savaitę kviečių kaina buvo stebėtinai stabili - gegužės mėnesio kontrakto kaina MATIF biržoje svyravo tik 1 euro už toną ribose.

Panašu, jog šioje rinkoje susiformavo techninis kainos palaikymas ties esamu lygiu, o tolimesnį kviečių pigimą galėtų išprovokuoti nauji nepalankūs pranešimai. Kovo mėnesio kviečių kontraktas ketvirtadienį baigė galioti, o paskutinė užfiksuota kaina siekė 146,50 Eur/t. Gegužės mėnesio kontrakto kaina MATIF biržoje per savaitę didėjo +2,50 Eur /t - iki 154,75 Eur/t, rugsėjo mėnesio kaina didėjo +3,50 Eur/t - iki 163,75 Eur/t.

Čikagos biržoje gegužės mėnesio pristatymo kviečių kaina didėjo +3,3 proc. - iki 475,75 USd/bu (174,8 USD/t), rugsėjo mėnesio sandorių kaina didėjo +3,3 proc. - iki 492,00 USd/bu (180,8 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas per savaitę didėjo net +1,4 proc. - nuo 1,1005 iki 1,1156 dėl Europos centrinio banko vadovo užuominų, jog kol kas nemato priežasčių, kodėl palūkanų normas ateityje reiktų mažinti dar labiau.

Šiek tiek daugiau stabilumo praėjusi savaitė atnešė ir į fizinės prekybos rinką, kurioje galiausiai aprimo aistros dėl Egipto taikomų kokybinių reikalavimų kviečiams. Apie savo kviečių pirkimo pasiūlymus pranešė Jordanija, kuriai pagaliau pavyko įsigyti 100 tūkst. tonų kviečių su pristatymu rudens pradžioje.

Pranešama, jog didžiąją dalį žaliavos parduos Rumunija. Visą praėjusią savaitę pasiūlymų laukė Sirija, kuri ketina nupirkti 200 tūkst. tonų kviečių. Taip pat Tunisas pranešė, jog įsigijo 100 tūkst. tonų kviečių ir 25 tūkst. tonų pašarinių miežių.

Praėjusios savaitės eksporto rodikliai taip pat buvo ganėtinai geri, bet atsilikimas nuo praeito sezono išlieka ženklus. Savaitinis kviečių eksporto kiekis iš ES ir vėl buvo pakankamai didelis, tačiau nerimo sukėlė anksčiau įsivėlusi klaida šioje statistikoje.

Skelbiama, jog būtent Lietuva suklydo pranešdama apie eksportuotų 300 tūkst. tonų kviečių rūšį - iš tikrųjų pagal ištirtą kokybę tiek buvo eksportuota kietųjų kviečių, kurie patenka į atskirą statistinę kategoriją. Pakoregavus ES kviečių eksportą nuo sezono pradžios šiuo kiekiu, gauta 19,4 mln. tonų, o atsilikimas nuo pernykščio sezono padidėjo nuo -14 iki -15 proc.

Praėjusios savaitės dėmesio centre buvo JAV Žemės ūkio departamento (USDA) mėnesio pranešimas, išleistas trečiadienį. Kaip rinkos dalyviai ir tikėjosi, pasaulio kviečių atsargų prognozė buvo pakeista nežymiai ir į palankią pusę. Ši institucija prognozuoja, jog sezono pabaigoje kviečių atsargos pasaulyje sudarys ne 238,9 mln. tonų, kaip skelbta vasarį, o 237,6 mln. tonų. Prognozės sumažinimą labiausiai lėmė laukiamas prastesnis derlius Indijoje. Skelbiama, jog dėl rudenį sausras lėmusio El Ninjo bei dabar šalį užklupusių liūčių Indijos kviečių derlius mažės nuo 88,9 iki 86,5 mln. tonų.

Penktadienį šiek tiek optimizmo pridėjo grūdų prekybininkų asociacija „Cocereal". Pasak šios asociacijos, ES kviečių derlius 2016-2017 m. sezoną turėtų mažėti nuo 150,3 iki 145,2 mln. tonų, miežių derlius turėtų mažėti nuo 61,1 iki 58,9 mln. tonų. Visgi dar daugiau palankių naujienų užfiksuota anapus Atlanto. Kviečių kainai Čikagos biržoje buvo palankus ne tik naujausias USDA pranešimas, bet ir žemyn krestelėjęs dolerio kursas bei dalį valstijų merkiančios liūtys, kurios turėtų lemti prastesnį kviečių derlių. Kviečių kaina JAV atsidūrė mėnesio aukštumose, o biržoje buvo fiksuojamas septynių iš eilės dienų kviečių brangimas. Tuo tarpu Europoje juntama didesnė įtampa dėl perteklinių kviečių atsargų, todėl ir kaina kilstelėjo tik nežymiai.

Kviečių kainos lūkesčiai

Palankios praėjusios savaitės naujienos turėtų lemti panašią ar šiek tiek didesnę kviečių kainą ir artimiausiomis dienomis. Atsiradęs techninis kainos palaikymo lygis bei kilstelėjusi kaina JAV leidžia tikėtis šiek tiek aukštesnių kviečių kainų ir Europoje. Visgi rimtesniam kainos šuoliui į viršų mūsų regione yra reikalingas spartesnis kviečių eksportas iš ES. Prognozuojama, jog šią savaitę gegužės mėnesio kviečių kaina MATIF biržoje turėtų pakilti iki 156-157 Eur/t.

Pagal UAB „Litagra" pranešimą

Išsamiai su rinkos kainomis galite susipažinti čia

IGC - Tarptautinė grūdų tarybaČikagos biržaMATIF birža
Kainos užsienio rinkoseLIFFE biržaAgrobirža

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kuris technikos prezentavimo būdas Jums priimtiniausias?
Orai