Kviečių ir rapsų kainos toliau mažėja
2014-10-01

Vilnius. Artimiausio kviečių kontrakto kaina per pastarąsias savaites Paryžiaus MATIF biržoje smuktelėjo beveik 6 proc. Gausaus šių metų derliaus nuėmimui artėjant prie pabaigos, žemdirbiai pradeda planuoti kitą augalininkystės sezoną. Remiantis Tarptautine grūdų taryba, kviečių sėjos plotai pasaulyje ateinantį sezoną sudarys 224 mln. ha ir bus didžiausi per pastaruosius 17 metų.

Grūdinės kultūros

Praėjusią savaitę Paryžiaus MATIF biržoje kviečių ateities sandorių kaina dar krito, bet pigimas buvo švelnesnis nei ankstesnes dvi savaites. Lapkričio mėnesio pristatymo ateities sandorių kaina krito 1 proc. - iki 152 Eur/t. Visą savaitę kviečių kaina biržoje svyravo ties 150 Eur/t, tai krisdama, tai pakildama aukščiau šio taško, bet prekyba visomis savaitės dienomis baigėsi ties kaina, aukštesne nei 150 Eur/t, o tai gali byloti apie laikinai besiformuojantį kainos dugną.

Dojus agro 19 09 10

Situacija ilgesniuoju laikotarpiu kainai lieka nepalanki -2014-2015 m. derlius rekordinis, o rudeninė sėja kol kas šiauriniame pusrutulyje vyksta gana sėkmingai.

Tarptautinė grūdų taryba praėjusią savaitę padidino kviečių derliaus prognozę 2014-2015 m. pasaulyje nuo 713 iki 717 mln. t, o atsargų lygis metų pabaigoje paliktas ties 195 mln. t. Praėjusiais metais kviečių derlius pasaulyje sudarė 713 mln. tonų, o atsargos metų pabaigoje - 187 mln. tonų.

Didžiausią įtaką derliaus augimui turėjo labai geri derliai ES, Rusijoje, Ukrainoje ir Kinijoje, kurie atsveria mažesnį tikėtiną derlių Australijoje ir Šiaurės Amerikoje. Tarptautinės grūdų tarybos analitikai teigia, kad kviečiais apsėtas plotas pasaulyje kitais metais gali būti didžiausias per 17 metų dėl planuojamų didesnių užsėjamų plotų Ukrainoje, JAV bei Turkijoje. Visgi didesniems užsėjimams reikia daugiau kritulių tam tikruose regionuose. Tikėtina, kad sėjami ES kviečių plotai 2015-2016 m. sezonu nesikeis.

Pastarosiomis savaitėmis žieminių pasėlių sėja jau yra įsibėgėjusi šiauriniame pusrutulyje. Ukrainoje 2014 rugsėjo 26 d. duomenimis, kviečiais užsėta 2,7 mln. ha iš planuojamų 6,3 mln. ha. Rusijoje užsėta 10,5 mln. ha žieminių kviečių, arba 63,5 proc. planuojamo ploto. Prieš metus atitinkamu laiku užsėta tik 7,3 mln. ha. JAV užsėta 25 proc. prognozuojamo ploto, arba 4 procentiniais punktais daugiau negu prieš metus. Tad galima teigti, kad kol kas sėja eina netgi sparčiau negu praėjusiais metais, nors drėgmės kai kuriuose regionuose trūksta.

Europos Komisijos ruošiama vadinamoji pasėlių ataskaita rodo, kad sąlygos kukurūzų derliui Europoje šiais metais dar pagerėjo ir laukiama 12,5 proc. didesnio nei prieš metus derliaus. Tam pasitarnavo vėsokas ir drėgnas rugpjūtis bei sausa ir šiltesnė nei įprasta rugsėjo pirmoji pusė didžiojoje dalyje Europos.

Rugsėjo pirmąją pusę su gamtinėmis problemomis susidūrė Bulgarijos rytai ir šiaurės Italija, kur buvo kritulių perteklius, bei Ukrainos rytinė dalis ir Rusijos derlingieji regionai tarp Juodosios ir Kaspijos jūrų, kur buvo sausoka. Tiesa, pastaruoju metu ten kritulių iškrito daugiau negu paprastai, tad reikalai pagerėjo. Kita vertus, didesnė pastarųjų savaičių drėgmė regione didina nuimamų kukurūzų drėgnumą.

Ukrainoje nuimta 22 proc. visų kukurūzų, Rusijoje - apie 29 proc., Prancūzijoje - tik 1 proc. Europoje idealios sąlygos augti kukurūzams - net 86 proc. kukurūzų pasėlių yra geros arba labai geros būklės. Kukurūzų pasėlių būklė labai gera ir JAV, kur nuimta 7 proc. pasėlių. Čikagos biržoje kukurūzų ateities sandorių kaina praėjusią savaitę krito 2,6 proc. ir tikėtina, kad kaina dar gali pakristi įsibėgėjant rekordinio derliaus JAV nuėmimui. Tai turės neigiamos įtakos ir kviečių kainai.

Praėjusią savaitę Vokietijos „Max Rubner" institutas paskelbė, kad galutiniai Vokietijos šių metų derliaus kviečių kokybės parametrai nėra tokie blogi kaip buvo laukta anksčiau. Kviečių baltymingumas pasiekė 13,1 proc. ir atitinka praėjusių metų lygį. Penkerių metų vidurkis sudaro 13,4 proc. Vadinasi, Vokietijos prekybininkai turės pakankamai geros kokybės grūdų eksportui ir bus vieni didžiausių grūdų iš ES eksportuotojų.

Čikagos biržoje grynosios trumposios ateities sandorių pozicijos pasiekė rekordinį lygį, o tai rodo, kad rinkoje yra labai daug spekuliatyvių pardavėjų, numušusių kainą. Bet kartu tai yra ženklas rinkai, kad kai šie spekuliantai uždarinės pozicijas, tikėtinas greitas laikinas kainos padidėjimas.

Kviečių kainos lūkesčiai

Tikėtina, kad šią savaitę kviečių kaina gali išsilaikyti aukščiau 150 Eur/t lygio, kuris, tikėtina, tapo laikinu kainos dugnu. Visgi rinkoje, matyt, toliau vyraus naujienos, nepalankios kviečių kainai biržoje. Rekordinio kukurūzų derliaus JAV ir ES nuėmimas temps žemyn kukurūzų ir kviečių kainą, o daugmaž palanki žieminių kviečių sėja taip pat neprisidės prie rimtesnių kainų atšokimų.

Aliejinės kultūros

Rapsų ateities sandorių (lapkričio pristatymo) kaina praėjusią savaitę dar krito 0,9 proc. - iki 315,5 Eur/t. Rapsų kaina ir toliau laikosi labai stipriai ir nepasiduoda sojų pupelių smarkaus pigimo tendencijoms. Sojų pupelių, pristatomų lapkritį, ateities sandorių kaina Čikagos biržoje praėjusią savaitę dar sumažėjo net 4,9 proc. ir per pastarąjį mėnesį yra kritusi 11,5 proc., t. y. iki žemiausio lygio nuo 2010 m. pradžios.

DNB banko analitikų teigimu, rapsų kainas žemyn spaudė situacija biodegalų rinkoje. JAV etanolio kaina pastaruoju metu krenta sparčiau nei kukurūzų (bioetanolio žaliava). Tai tirpdo etanolio gamintojų pelningumus, o jie intensyviai karpo etanolio gamybą.

Rapsų artimiausio mėn. pristatymo sandorių kaina per mėnesį yra kritusi tik 2,7 proc. Rapsų rinka yra mažiau globali ir joje yra mažiau spekuliacinio kapitalo, tad ir svyravimai būna mažesni. Visgi ir rapsų kainos krypties tendencija lieka neigiama, suvokiant, kad rapsų derlius ES yra rekordinis. Beje, augintojai neskubėjo fiksuoti rapsų pardavimo kainos, tad reiktų prisiminti, kad kai suaktyvės fiksavimai, tai turės taip pat neigiamos įtakos kainai biržoje.

Anot „Oil World" ataskaitos, rapsų perdirbimas 2013-2014 m. (jie baigėsi 2014 m. birželio 30 d.) buvo 5 proc. didesnis negu prieš metus. Tikėtina, kad šiais metais dėl atpigusios žaliavos bei rekordinio derliaus rapsų perdirbimo apimtys dar paaugs.

Prancūzų konsultacinė agentūra „ODA" prognozuoja, kad rapsų pasėlių plotas ateinančiais derliaus metais ES bus apie 5 proc. mažesnis dėl kritusių rapsų kainų. Tikėtina, kad ūkininkai Vakarų Europoje gali pereiti prie alternatyvių kultūrų tokių, kaip sojų pupelės ar žirniai. Šitokios prognozės yra palankios rapsų kainai ilgesniuoju laikotarpiu.

Sojų pupelių kainos kritimą nemažai lėmė Kinijos valdžios sprendimas uždrausti dviejų genetiškai modifikuotų pupelių rūšių importą į šalį iš JAV. Tai papildomos neigiamos naujienos, nes Kinija yra didžiausia sojų pupelių pirkėja pasaulyje, diktuojanti prekybos sąlygas tarptautinėje rinkoje.

Sojų pupelės pinga dar ir dėl to, kad pastaruoju metu orai palankūs rekordinio sojų pupelių derliaus nuėmimo pradžiai JAV. Galima priminti, kad praėjusios savaitės pradžioje buvo nuimta tik 3 proc. sojų pupelių laukų, bet tikėtina, kad per visą praėjusią savaitę derliaus nuėmimas įsibėgėjo.

Nepalankios naujienos sojų pupelių kainai ateina ir iš Brazilijos, kur taip pat prognozuojamas rekordinis sojų pupelių derlius. Šioje šalyje sojų pupelių derlius bus nuimtas 2015 m. sausio-balandžio mėnesiais.

Rapsų kainų lūkesčiai

Tikėtina, kad rapsų kaina šią savaitę kaina laikysis intervale nuo 310 iki 320 Eur/t. Kainą žemyn spaus dar galinčios pigti sojų pupelės, kurių kainų dugno nesimato, bei rekordinio rapsų derliaus ES pardavimų fiksavimai. Kita vertus, tikėtina, kad po kelių savaičių iš eilės pigimo ir rapsų kainos smukimas gali prislopti.

Parengta pagal UAB „Litagros grūdai" ir DNB banko grūdų rinkos apžvalgas

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai