Kodėl mažėja mėsinių galvijų supirkimo kaina?
2014-05-22

Kaunas. Mėsinių galvijų augintojai jaučiasi sutrikę - jų sektorius pripažintas prioritetine žemės ūkio šaka, tačiau mėsos supirkimo kainos mažėja be aiškios priežasties. Ypač skriaudžiami jaučiasi mažesnieji augintojai, kuriems šiuo metu kai kurie supirkėjai siūlo vos 3,5 Lt/kg gyvo svorio.

Jautienos supirkimo kaina pradėjo mažėti tuomet, kai užsidarė Rusijos rinka, nors į šią šalį niekada nebuvo vežamos mėsinių gyvulių skerdenos, o tik pieninių, t. y., prastesnės kokybės. Tad užsidariusi Rusijos rinka, teigia Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktorius Darius Dzekčiorius, negalėjo tapti rimta priežastimi taip drastiškai mažėti mėsinių galvijų supirkimo kainai. „Gali būti, kad galvijus superkančios, skerdžiančios ir skerdenas į užsienį išvežančios įmonės galimai pasinaudojo situacija, nes rimtos priežasties supirkimo kainoms mažėti nematau. Tai mano prielaida, teigti to negaliu, nes neturiu konkrečių įrodymų", - sako LMGAGA vadovas.

Pasaulio rinkose mėsinių galvijų supirkimo kainos, pasak D. Dzekčioriaus, yra gana stabilios. Europos statistikos agentūros „Eurostat" duomenimis, kilogramas buliaus skerdenos šiuo metu vertas 3,70 Eur/kg (12,76 Lt). Paanalizavus šios agentūros duomenis matyti, kad galvijų supirkimo kainos pokyčiai svyruoja labai nežymiai, pvz., -0,7 arba +0,5 proc., daugiausia - iki 1 proc. į vieną ar kitą pusę.

Dojus agro 19 09 10

LMGAGA direktorius Darius Dzekčiorius nemato rimtos priežasties taip drastiškai mažėti mėsinių galvijų supirkimo kainai

Lietuvos smulkiesiems galvijų augintojams periferijoje siūlomus vos pusketvirto lito už kg gyvo svorio LMGAGA direktorius vadina akmens amžiaus kaina. „Gali būti, kad ta mėsa yra prastesnės kokybės, tačiau vis tiek kaina neadekvati, - piktinasi LMGAGA vadovas. - Apskritai dabar yra susidariusios kainų žirklės nuo 3,5 iki beveik 6 Lt/kg. Pastaroji kaina mokama tik išskirtiniams augintojams, bet yra ir kita medalio pusė - su jais vėluojama atsiskaityti iki mėnesio ar net dviejų, nors pagal įstatymą privaloma atsiskaityti per dvi savaites. Taigi mūsų sektoriuje susidarė sudėtinga padėtis."

Už R3 kategorijos skerdeną viena įmonė šiuo metu moka tik 8,70 Lt/kg, kitos - 9-9,70 Lt/kg. „Kyla klausimas, ar tos įmonės naudojasi ūkininkais, ar neturi normalių partnerių. Nors kai kainos buvo pakilusios, jie sugebėjo mokėti net po 11,30 Lt/kg", - pastebi D. Dzekčiorius.

Daugelis ūkininkų galviją augina pusantrų metų, bando išgauti geriausias mėsos savybes kryžmindami galvijus, taip pat sėkmingai augina grynaveislius. Ir parduoti juos tokia kaina, kokią šiuo metu siūlo supirkėjai, reiškia, kad nuo vieno galvijo už pusantrų metų vargą augintojui gali likti katino ašaros.

D. Dzekčiorius įsitikinęs, kad visi perdirbėjai siekia tik kuo didesnės maržos, negalvodami apie ateitį, ir patys kerta šaką, ant kurios sėdi. „Ar jiems bus geriau, jeigu aukščiausios kokybės galvijų bus mažiau auginama ir skerdžiama? Ar siekiama, kad ir toliau mūsų šalyje dominuotų žemiausios O ir P skerdenų klasės? Manau, kad pagal galvijų ir augintojų skaičių yra gerokai per daug tų įmonių Lietuvoje. Be to, daug metų bendras galvijų skaičius mažėjo, ir jeigu gyvulių dar mažės, kažkuri iš jų bus pasmerkta žlugti. Tai gal būtų geriau sukurti sistemą, pavyzdžiui, kokia yra Šveicarijoje? Ten susėdę prie stalo augintojai, supirkėjai ir perdirbėjai viską susitarė ir visi laimingai gyvena. Matyt, pas mus tokia sistema nebūtų toleruotina, nes sugriautų esamą sistemą, kuri naudinga tik kažkam, o ne visiems", - kalba asociacijos vadovas. 

LMGAGA gelbėja projektas „Baltijos lankų jautiena" su  šveicarais, tik jis neįgauna pagreičio dėl vienos priežasties - dar vis neatrandama palankiausia rinka toms jautienos dalims, kurių nereikia Šveicarijai. Jei projektas įsibėgėtų, tai būtų geriausia išeitis, nes tuomet daugiau ūkininkų galėtų parduoti galvijus per šį projektą, o supirkėjai ir kitiems augintojams būtų priversti didinti kainas, nes trūktų mėsos.

O šiaip greitesnių pokyčių galima būtų tikėtis tik iš eksporto, nes yra galimybių vežti į užsienį gyvus galvijus, jų Lietuvoje jau žvalgosi italai, vokiečiai ir net tolimųjų rytų atstovai. Tiesa, D. Dzekčiorius sako nepritariantis tokiam verslo modeliui, nes jis nesukuria jokios pridėtinės vertės. Bet jeigu supirkėjai nepadidins kainos, kitos išeities gali nebūti: „Juk negalima visą laiką naudotis ūkininku, tai paprasčiausia neetiška ir neteisinga. Kaip jiems bendrauti su tariamais partneriais, kurie jais naudojasi? O užsienio supirkėjai dar padeda išgyventi. Aišku, jie dirba su stambesniais ūkininkais, o smulkūs labiausiai vargsta."

Nemaža paklausa jautienai yra iš musulmoniškų šalių, bet Lietuvoje uždraustas ritualinis skerdimas, kurio tos šalys reikalauja dėl religinių nuostatų. D. Dzekčiorius, ieškant naujų rinkų, pasigenda pagalbos iš užsienio ambasadose reziduojančių atašė, nes pati LMGAGA nėra pajėgi to padaryti.

Taip pat vyksta derybos su vienu iš didžiųjų prekybos centrų, su perdirbėjais, nes projekto su šveicarais vienas tikslų - kad tikros jautienos liktų ir Lietuvos rinkai.  „Nesėdime rankų sudėję ir nesėdėsime, ieškosime išeičių. Ieškosime tokių partnerių, su kuriais įmanoma dirbti", - tvirtina D. Dzekčiorius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai