Kasmetinio pieno kainos kritimo šiemet nebus?
2013-05-03

Vilnius. Kasmet, artėjant vasarai, pieno kainos krisdavo. Ar verks pieno ūkių savininkai ir šiemet? Pieno perdirbimo įmonės tvirtina, kad šis pavasaris netipiškas - pieno kainos kyla į viršų ir atrodo, kad tokios tendencijos išliks ilgai.

Tokios optimistinės prognozės buvo paskelbtos po vakar Žemės ūkio ministerijoje vykusio susutikimo su pieno perdirbėjų atstovais. Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna sakė, kad susitikimas surengtas norint išgirsti, kokios yra pieno kainų prognozės, ir numatyti, kaip galima būtų bendromis jėgomis palaikyti šį jautrų sektorių.

Ieškoma recepto, kaip gydyti pieno sektorių

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Pieno sektorius šiuo metu išgyvena ne pačius geriausius laikus. Tai rodo vien statistika - per pastaruosius 4 metus karvių sumažėjo 18 proc. Nors gaminamo pieno kiekis kol kas sumažėjo nedaug, bet tai tik dėl selekcijos, mat padidėjo gyvulių produktyvumas", - sakė ministras ir pridūrė, kad karvių produktyvumo didėjimas turi genetines ribas ir jei nebus imtasi veiksmingų priemonių, neišvengiamai sumažės bendras pagaminamo pieno kiekis. Žemės ūkio ministerija yra numačiusi imtis priemonių, kad pieno sektorius būtų stabilizuotas.

„Su Europos Komisija šiuo metu derinami pakeitimai dėl 2007-2013 m. programos lėšų perskirstymo, kad būtų galima skirti apie 60 mln. Lt gyvulininkystės plėtrai - investiciniams projektams", - galimą konkrečią paramą įvardijo ministras V. Jukna

Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna tvirtina, kad šiemet bus ieškoma galimybių gyvulininkystės sektoriui investiciniams projektams skirti papildomus 60 mln. litų

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas prisiminė, kad dar vasario mėnesio pabaigoje jautėsi tendencija, jog gali būti kainų mažėjimas, apie tai kai kurios perdirbimo įmonės netgi informavo žemdirbius. Tačiau pasikeitusi situacija pasaulinėse rinkose lėmė tai, kad kainų mažėjimo nebus - bent jau taip atrodo šiuo metu.

„Bandome ieškoti recepto, kaip gydyti pieno sektorių. Dar ne taip seniai Lietuva gamino 3 mln. t pieno per metus. Šiandien mūsų turima kvota siekia tik 1,7 mln. t ir ji yra gerokai nevykdoma. Potencialo turime ne tik aprūpinti vietos gyventojus, bet ir eksportuoti pieno produktus", - mano A. Stančikas. Pasak jo, pieno, kaip žaliavos, eksportas yra labai nedidelis, daugiausia išvežami pieno produktai. Tai reiškia, kad sukuriama pridėtinė vertė, darbo vietos, sumokami mokesčiai ir t.t.

„Norėtųsi, kad nujaučiant pokyčius pieno rinkoje, jie būtų iš karto aptariami su žemdirbiais, kad nebūtų tokių stresinių situacijų, kokios būdavo anksčiau - tarkime, staigus pieno kainų kritimas 2008-aisiais", - bendradarbiavimo su perdirbėjais tikisi A. Stančikas

Žemės ūkio rūmų pirmininkas prisiminė, kad prieš mėnesį Europos pieno tarybos posėdyje buvo konstatuota, jog situacija pieno sektoriuje visoje ES nėra tokia, kokios norėtų žemdirbiai: net ir auganti pieno kaina nepadengia vis didėjančių išlaidų: brangsta energetika, kyla darbo jėgos užmokestis. Skaičiuojama, kad 1 kg pieno kaina turėtų siekti apie 50 eurocentų (1,73 Lt). „Taigi, pieno supirkimo kainos nors šiek tiek ir auga, bet gamybos sąnaudos kyla kur kas greičiau. Ir pieno gamintojai, ir perdirbėjai - visi mes sėdime vienoje valtyje, ir jei kartu neirkluosime, tai toli nenuplauksime", - įsitikinęs A. Stančikas.

Stambūs ūkiai gauna vienas geriausių kainų ES

„Rokiškio sūrio" valdybos pirmininkas Dalius Trumpa patikino, kad šie metai netipiniai, nes skirtingai nuo visų kitų pavasarių, pieno kaina kyla - šį mėnesį „Rokiškio sūris" žemdirbiams moka 10 proc. didesnę kainą negu buvo pernai tuo pačiu metu.

Be to, D. Trumpa pabrėžė, kad Lietuva niekada nemokėjo mažiausios kainos už pieną Europos Sąjungoje. Atvirkščiai - perdirbėjų teigimu, mūsų žemdirbiai gauna vieną geriausių kainų už savo pagamintą pieną visoje Europos Sąjungoje. Statistika tiesiog išsikreipia dėl to, kad bene vienintelėje Lietuvoje taikoma sena, dar nuo tarybinių laikų likusi pieno kainos skaičiavimo metodika, kur yra įvestas riebalų ir baltymų koeficientas. Visose kitose šalyse kaina nustatyta tiesiog už kilogramą pieno ir neperskaičiuojama pagal jo kokybinius rodiklius.

„Ūkininkai teoriškai parduoda tokį pieną, kokio realiai karvė tiesiog negali duoti - vos 3 proc. baltymų ir 3,4 riebalų. Tad bazinę kainą reikia padauginti iš 1,25 ir tada gausime realią kainą, kokią gauna mūsų žemdirbiai. Ir štai tada Lietuva pasiekia ES vidurkį, o stambiesiems ūkininkams mes mokame netgi daugiau, negu senojo ES 15-tuko šalių supirkėjai", - tvirtina Dalius Trumpa

„Marijampolės pieno konservų“ valdybos pirmininkas Raimondas Karpavičius taip pat patikino, kad kainos ekstremaliai kyla kiekvieną mėnesį. „Rinkoje yra didžiulis pieno trūkumas, visų sandėliai tušti. Sausra Naujojoje Zelandijoje ir yra ta objektyvi priežastis, kodėl pasaulinėje rinkoje nekrinta pieno kainos", - mano R. Karpavičius.

„Žinoma, rinka negarantuoja, kad pieno kainos kils visą laiką", - pastebi Raimondas Karpavičius

Perdirbėjai ragina žemdirbius plėsti gamybą ir didinti žaliavinio pieno kiekį, tam išnaudoti visas galimybes - tarp jų ir perdirbimo įmonių potencialą, tarkime, suteikiant žemdirbiams garantijas bankams. „Tikiuosi, kad per ateinantį 2014-2020 m. periodą mes pasieksime 3 mln. tonų žaliavinio pieno kiekį - tai toks kiekis, kurį perdirbimo įmonės tikrai pajėgios perdirbti ir parduoti", - pieno gamybos augimo tikisi D. Trumpa.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai