Kas naujo pasaulio grūdų rinkose
2014-12-03

Vilnius. Praėjusią savaitę kviečių, pristatomų sausį, ateities sandorių kaina Paryžiaus MATIF biržoje šoktelėjo 3,7 proc. iki 184,24 EUR/t. Čikagos biržoje kaina augo dar stipriau - ten kaina per savaitę šoktelėjo net 5,5 proc. Akivaizdu, kad kviečių kainos augimas įgavo pagreitį. Tuo naudojasi ir spekuliantai, kurie, matydami teigiamą kainos kryptį, aktyviau permeta pinigus iš kitų aktyvų į kviečių rinką.

Didžiausią nerimą rinkos dalyviams kelia būsimo kviečių derliaus Rusijoje perspektyvos. Rusijos analitikų agentūra „Sovecon" prognozuoja, kad kitų metų kviečių derlius Rusijoje bus 13-14 mln. t mažesnis nei šiųmetis, siekęs apie 63 mln. t. Tam įtakos turės tai, kad dėl drėgmės stygiaus žieminiai pasėliai derlingiausiuose Rusijos regionuose yra silpnos būklės, o atėję šalčiai bei žadama šalta žiema perspėja, kad nemaža dalis pasėlių neperžiemos.

Baiminamasi, kad panaši situacija yra ir Ukrainoje, kurioje taip pat kritulių rudenį sulaukta daug mažiau nei paprastai, tad apie 18 proc. žieminių pasėlių yra prastos būklės. Nepaisant to, kad Ukrainoje šiemet pasėta 2 proc. daugiau žieminių pasėlių, tai nežada geresnio bendrojo derliaus (pirma, šių metų derlius buvo rekordinis, antra, Ukrainos grivina yra stipriai nuvertėjusi užsienio valiutų atžvilgiu, tad augalų priežiūros bei trąšų kitais metais pasėliams bus skirta daug mažiau).

LYTAGRA 19 07 04 mob

Argentinoje iki praėjusios savaitės buvo nuimta apie 31 proc. kviečių pasėlių. Derliaus prognozės lieka nepakeistos ir sudaro 11,5 mln. t. Didžioji šios šalies eksporto dalis, matyt, keliaus į Braziliją, o į kitas rinkas nepaklius.

Skirtingi pranešimai platinami apie Australijos kviečių derlių, nes vieni ūkininkai kalba apie mažesnius, kiti apie didesnius nuimtus kviečių derlius. Visgi akivaizdu, kad Australijoje bendras kviečių derlius bus mažesnis nei prieš metus, bet didesnis nei istorinis vidurkis. Daugiau problemų gali kilti dėl nuimtų kviečių kokybės, kuri dėl lietų Vakarų Australijoje gerokai suprastėjo prieš derliaus nuėmimą.

Kol kas Vakarų Europoje žieminių kviečių pasėlių būklė yra labai gera. Prancūzijoje 95 proc. pasėlių yra geros ir labai geros būklės, o prieš metus šis santykis sudarė 71 proc. Kiek prastesnė padėtis JAV, kur geros arba labai geros būklės yra 58 proc. pasėlių, kai prieš metus šis santykis siekė 62 proc.

Kukurūzų kaina Čikagos biržoje praėjusią savaitę paaugo tik 0,8 proc. Priešingai nei kviečių atveju, kol kas kukurūzų rinkoje šiuo metu nėra pernelyg daug grėsmių. JAV baigtas nuimti rekordinis kukurūzų derlius, o visame pasaulyje jis taip pat yra arti rekordinio, tad pasiūla yra didelė ir ji kol kas neleidžia kainai stipriau atšokti.

Šios savaitės kviečių kainų lūkesčiai

Kviečių kaina toliau auga ir kol kas pasiteisina logika sekti kainos kryptimi. Pirmadienio kainos augimas beveik 2 proc. suteikia nemažą impulsą tikėti, kad savaitės kainos pokytis vėl bus teigiamas. Iš esmės rinkoje kol kas dominuoja teigiamos kainai naujienos, kurios leidžia pardavėjams ramiai laukti, kol kainos augimas sulėtės. O kainos sulėtėjimas turi ateiti natūraliai artimiausiu metu, jeigu rinkoje nepasirodys daugiau kainai palankių žinių. 

Aliejiniai augalai

Rapsų ateities sandorių (pristatymas vasarį) kaina praėjusią savaitę  krito 0,6 proc. - iki 337 EUR/t. Pagrindinė kainos pokyčio priežastis - naftos kainos stiprus smukimas prieš ir po OPEC šalių narių susitikimo. Per savaitę „Brent" nafta atpigo beveik 13 proc. Tai, kad žaliavinė nafta atpigo mažina biodyzelino gamintojų pelningumą, nes pingantys naftos produktai turėtų versti mažinti ir mokamas kainas už rapsą. Stipriau į naftos pigimą sureagavo sojos pupelių kaina, kuri Čikagos biržoje per savaitę krito 2,2 proc.

Tarptautinė grūdų taryba praėjusią savaitę sumažino rapsų pasėlių ES prognozę ir tikisi, kad plotai bus 6 proc. mažesni nei šiais metais. Tą kritimą labiausiai lems rapsų pasėlių mažėjimas Vokietijoje. Tokios prognozės yra agresyvesnės nei kitų agentūrų, kurios anksčiau prognozavo rapsų pasėlių kritimą 3-4 proc. Beje, taip pat pažymima, kad tam tikrų insekticidų naudojimo ES uždraudimas turės neigiamos įtakos rapsų derlingumui, nes jau dabar matomos vabzdžių pakenkimo pasekmės. 

JAV žemės ūkio administracija (USDA) 2 mln. t pakėlė Argentinos sojų pupelių derliaus prognozę 2014-2015 m. ir tikisi, kad derlius sudarys 57 mln. t, arba 3 mln. t daugiau nei prieš metus. Primintina, kad Argentina yra trečia pagal dydį sojų pupelių eksportuotoja pasaulyje. Nors pastarųjų savaičių lietūs buvo prilėtinę sojų sėją, tačiau drėgmė suteikia geras sąlygas laukti rekordinio derliaus.

JAV sojų pupelių derliaus nuėmimas jau beveik baigtas - praėjusios savaitės pradžioje buvo nuimta 97 proc. visų pasėlių. Rekordinis derlius, nepaisant stiprios sojų pupelių paklausos, taip pat prisideda prie spaudimo kainai.

Šios savaitės rapsų kainų lūkesčiai

Rapsų ateities sandorių (pristatymas vasarį) kaina MATIF biržoje veikiausiai nekris nepaisant atpigusios naftos, nes matomas pakankamai geras palaikymas ties 335-336 EUR/t kaina. Be to, mažinamos kitų metų rapsų pasėlių bei derliaus prognozės taip pat suteikia palaikymą rapsų kainai.

Parengta pagal UAB „Litagra" inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai