Kainos ir pokyčiai pasaulio grūdų rinkose
2014-10-28

Vilnius. Praėjusią savaitę kviečių, pristatomų lapkritį, ateities sandorių kaina Paryžiaus MATIF biržoje paaugo 3,6 proc. - iki 165,75 Eur/t. Sausio mėnesio pristatymo kviečių kaina augo kukliau - 1,1 proc. - iki 166,25 Eur/t. Daug nerimo praėjusią savaitę suteikė šalti orai, vyravę pagrindiniuose Rusijos kviečių regionuose. Pirmieji rudens mėnesiai ten buvo labai sausi, tad žieminių kviečių pasėliai yra silpnos būklės ir baiminamasi, kad per artimiausią žiemą gali jų daug žūti.

Sėkmingai atsėti pavasariniais kviečiais tokius pat plotus Rusijai gali būti sudėtinga dėl kritusio rublio vertės, kuris pabrangino visas importuojamas sėklas ir pasėlių priežiūros produktus.

Anot Rusijos „SovEcon" analitikų, kitų metų kviečių derlius Rusijoje gali kristi iki 50 mln. t, kai šiais metais nukulta apie 58-59 mln. t. kviečių. Tokios prognozės kitiems metams natūraliai veikia kainą biržoje jau dabar.

Dojus agro 19 09 10

Ūkininkai Rusijoje neskuba parduoti grūdų prekybininkams, juos laikydami kaip atsvarą smunkančiai rublio vertei (eksportuojant gaunami JAV doleriai, tad vėliau pardavę grūdus ir tikėdami tolesniu rublio pigimu, ūkininkai gautų daugiau rublių, net jei kviečių kaina ir nesikeistų). Beje, apie tai, kad ūkininkai neskuba pardavinėti kviečių, pranešama ir iš tokių valstybių kaip Vokietija, kur darosi sunku surinkti didesnius grūdų kiekius eksportui.

Per savaitę iki spalio 21 d. ES buvo išduota licencijų eksportuoti į trečiąsias šalis 646 tūkst. t kviečių eksportui, o tai yra didesni skaičiai nei laukta. Iš viso nuo sezono pradžios (liepos 1 d.) suteikta eksporto licencijų 9,1 mln. t, o tai yra 0,6 mln. t daugiau negu prieš metus. Tai šiek tiek stebina, atsižvelgiant į tai, kad šiais metais tinkančių eksportui maistinių kviečių ES prikulta mažiau nei prieš metus.

Praėjusią savaitę netikėtai Egipto valstybinė pirkimų tarnyba paskelbė kviečių pirkimo aukcioną, kurio metu nupirkta 180 tūkst. t kviečių. Tai skiriasi nuo ankstesnių šios tarnybos atstovų komentarų, kad šalis iki kovo mėn. nebepirks kviečių rezervui. Rezultatai parodė, kad nupirkta po vieną 60 tūkst. kviečių laivą iš Rusijos, Rumunijos ir Prancūzijos. Mažiausią FOB kainą pasiūlė prancūzai - 183 Eur/t. Ši kaina maždaug 4 proc. didesnė nei prieš pusantros savaitės.

Kviečių kainos augimą palaikė ir žinios iš JAV, kur dėl vis dar lietingų orų iki praėjusios savaitės pradžios kukurūzų nuėmimas vyko daug lėčiau negu ankstesniais metais ir tai gerokai apribojo kukurūzų pardavimus ir atitinkamai ne taip spaudė kainą žemyn. Iki praėjusios savaitės pirmadienio buvo nuimta tik 31 proc. kukurūzų, o tuo tarpu praėjusių penkerių metų vidurkis iki to laiko buvo 53 proc. Visgi pagerėjus orų sąlygoms per praėjusią savaitę kukurūzų nuėmimas turėjo labai paspartėti ir bent iki lapkričio 2 d. prognozuojami palankūs orai tiek kukurūzų nuėmimui, tiek ir žieminių kviečių sėjos užbaigimui JAV.

Praėjusią savaitę išaugo baimė dėl Australijos kviečių derliaus, kurio nuėmimas prasidės maždaug po mėnesio. Pertekliniai krituliai, krušos ir šalti orai gali lemti, kad derlius bus mažesnis negu dabar, tikisi Australijos vyriausybės atstovai. Jų ankstesnė prognozė šių metų derliui sudaro 24,2 mln. tonų ir yra mažesnė negu praėjusiais metais pasiektas 27 mln. t derlius.

Rusijoje ir Ukrainoje žieminių kviečių sėja realiai jau yra pasibaigusi ir, palygiti su ankstesniais metais, ji baigėsi daug greičiau. Prancūzijoje ji taip pat vyksta sparčiau - iki praėjusios savaitės pasėta 55 proc. visų planuojamų plotų kviečiai, arba 4 proc. daugiau negu prieš metus.

Šios savaitės kviečių kainos lūkesčiai

Po penktadienio kritimo kviečių (sausio mėnesio pristatymo) kaina Paryžiaus MATIF biržoje nusileido žemiau 50 dienų svertinio kainos vidurkio, bet lieka aukščiau 25 dienų kainų vidurkio. Kainos ūgtelėjimas buvo pradėjęs formuoti stipriai teigiamą kryptį, tačiau penktadienio korekcija sujaukė planus. Kukurūzų nuėmimas JAV bei žieminių kviečių sėja dėl palankių prognozuojamų orų šią savaitę turėtų paspartėti, o tai darys spaudimą ir kviečių kainai biržoje.

Didžiausiu kainą palaikančiu veiksniu lieka nerimas dėl Rusijos žieminių pasėlių būklės, nes, panašu, kad naujų kritulių per artimiausią savaitę kviečių auginimo regionuose nebus. Tad šią savaitę galima laukti kainų kritimo, ypač jeigu šiandien kviečių kaina išsilaikys žemiau 166 Eur/t. Bet kartu didelė tikimybė, kad savaitinis kritimas gali būti nedidelis ir kaina išsilaikys netoli 165 Eur/t kainos lygio.

Aliejiniai augalai

Rapsų ateities sandorių (pristatymas - lapkritį) kaina praėjusią savaitę paaugo 0,3 proc. - iki 323 Eur/t. Per savaitę šių ateities sandorių kaina buvo kritusi iki 316 Eur/t, tačiau vėliau kartu su paaugusia sojų pupelių kaina sugrįžo prie pradinio taško. Ši savaitė yra paskutinė prekiaujant lapkričio mėnesio sandoriais, tad ir likvidumas biržoje yra sumažėjęs, o skirtumas tarp vasario ir lapkričio mėn. kainų yra padidėjęs. Vasario mėnesio pristatymo rapsų kaina yra padidėjusi per savaitę 1,4 proc. - iki 333 Eur/t.

„Brent" naftos kaina per praėjusią savaitę paaugo 0,2 proc., tad daugmaž atitiko rapsų kainos savaitės pokytį. Sojų pupelių kaina praėjusią savaitę šoktelėjo 2,7 proc., bet reiktų pabrėžti, kad savaitinį pokytį sumažino penktadienio kainos kritimas, kai sojų pupelių ateities sandorių kaina jau buvo pasiekusi 10,0 JAV dolerių už bušelį kartelę, tačiau iškart po to nėrė žemyn. Tai rodo, kad praėjusių savaičių sojų pupelių kainos kilimas buvo pernelyg didelis ir kaina turi bent kažkiek koreguotis.

Sojų pupelių kainos augimą skatino drėgni orai JAV, kurie lėtino derliaus nuėmimą pagrindiniuose auginimo regionuose. Iki praėjusios savaitės buvo nuimta 53 proc. visų sojų pupelių plotų, o tai yra 13 proc. mažiau negu ankstesnių penkerių metų vidurkis. Tiesa, artimiausią savaitę numatomi sausi orai pagrindiniuose sojų regionuose, tad derliaus nuėmimas turėtų paspartėti ir kaina veikiausiai gali koreguotis padidėjus pardavėjų spaudimui.

Be to, žadami lietaus iš šiaurinėje Brazilijoje, kur sausi orai turėjo neigiamos įtakos sojų pupelių sėjos tempams. Kol kas nėra mažinamos Brazilijos sojų šių metų derliaus prognozės, bet jeigu orų prognozės nepasiteisins, tai gali turėtų neigiamos įtakos derliui ir kaina reaguoti teigiamai, nes Brazilija yra viena didžiausių sojų pupelių augintojų pasaulyje.

Šios savaitės rapsų kainos lūkesčiai

Tikėtina, kad rapsų ateities sandorių (pristatymas - vasarį) kaina MATIF biržoje turėtų koreguotis kartu su sojų pupelių kaina. Tai ypač patvirtintų šiandienos kainos kritimas žemiau 330 eurų už toną.

Pagal „Litagra" inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai