Ką žada orai grūdų augintojams
2015-04-29

Vilnius. Europos Komisijos paskelbta pasėlių būklės stebėjimo ataskaita patvirtino, kad Europoje kol kas nėra didesnių probleminių regionų, kuriuose žieminių pasėlių būklė būtų labai suprastėjusi ir kuriuose orų sąlygos galėjo turėti neigiamos įtakos derlingumo prognozėms.

Didžiausiais probleminiais regionais lieka Portugalija, kurioje juntamas drėgmės trūkumas, bei vakarinės Juodosios jūros pakrantės šalys (Rumunija ir Bulgarija), kuriose priešingai, drėgmės vis dar yra per daug.

Ataskaitoje nurodoma, kad labai pagerėjo padėtis Baltijos šalyse dėl nemažų kritulių kovo pabaigoje ir balandį, kurie buvo labai naudingi žieminiams pasėliams. Be to, vidutinė temperatūra Baltijos šalyse buvo aukštesnė nei vidutinė pastarąsias kelias savaites. Tiesa, kai kuriuose regionuose lietūs sulėtino vasarinių kultūrų sėją.

Tarptautinė grūdų taryba (International Grains Council) praėjusią savaitę sumažino pasaulio kviečių 2015-2016 m. prognozę nuo 709 mln. t iki 705 mln. t., bet kartu padidino prekybos apimčių tarptautinėje rinkoje prognozę, tad šią žinią galima vertinti tik neutraliai. Derliaus prognozė daugiausia sumažinta Kinijoje ir Indijoje, kurios nėra aktualios grūdų tarptautinei prekybai. Beje, padidintos kukurūzų 2015/2016 m. derliaus prognozės, tad iš esmės kviečių kainai tai didelės įtakos ir neturėjo.

Kainoms neigiamos įtakos turėjo Kanados statistikos departamento paskelbti ūkininkų apklausos rezultatai, parodę, kad jie ketina kviečiais apsėti 4 proc. daugiau plotų nei praėjusiais metais, o tai nustebino rinką. Kanada yra viena pagrindinių kviečių eksportuotojų pasaulyje, tad tai neigiama žinutė rinkai.

Vis daugėja prognozių dėl Rusijos ir Ukrainos kviečių derliaus šiais metais. Tarptautinė grūdų taryba prognozuoja, kad Rusijoje kviečių derlius sieks 52 mln. t (2014 m. derlius Rusijoje sudarė 59 mln. t), o Ukrainoje 20 mln. t. Daug agresyviau galvoja kitos analitikų komandos: „Lanworth" prognozuoja, kad Rusijoje kviečių derlius sudarys 59,5 mln. t, o Ukrainoje 23,2 mln. t. „Mda CropCast" atitinkamai pateikia prognozes ties 53,9 mln. t ir 23 mln. t.

Verta pastebėti, kad prognozių skirtumai yra išties nemaži ir rodo, kad kol kas nėra vieningos nuomonės, koks bus derlius šiose svarbiose kviečių eksportuotojose. Bet kartu akivaizdu, kad prognozės yra kyla aukštyn.

Kviečių eksportas iš ES į trečiąsias šalis per savaitę iki balandžio 21 d. sudarė 0,679 mln. t ir eilinę savaitę buvo gerokai didesnis nei prieš metus. Tai patvirtina, kad ES kviečiai dominuoja eksporto rinkose po Rusijos ir Ukrainos prekybininkų atsitraukimo iš aktyvių pardavėjų gretų.

Nuo šių metų pradžios ES šalių eksportas į trečiąsias šalis padidėjo 9,7 proc. Iš Lietuvos nuo sezono pradžios suteikta licencijų išvežti 1,602 mln. t kviečių (5,9 proc. visų ES eksportuojamų kviečių) į trečiąsias šalis. Savaitę iki balandžio 21 d. buvo suteikta licencijų išplukdyti į trečiąsias šalis šiek tiek daugiau kaip 40 tūkst. t kviečių.

Artimiausias dvi savaites beveik visa Europa sulauks daugiau kritulių nei istorinis jų vidurkis. Viena vertus, tai geros žinios tiems regionams, kuriuose drėgmės dar šiek tiek trūksta, bet kita vertus, tai gali stabdyti vasarinių kultūrų sėją. Juolab, kad ypač daug lietaus sulauks Baltijos šalys, kur kviečių sėja dar nėra pasibaigusi. Temperatūra aplink Baltijos ir Šiaurės jūras bus artima daugiametei, bet šilčiau turėtų būti Balkanuose bei Viduržemio jūros pakrantės valstybėse. Užtektinai lietaus per artimiausias dvi savaites turėtų gauti ir Rusijos bei Ukrainos pagrindinės kviečių auginimo teritorijos, o temperatūra bus artima daugiamečiam vidurkiui.

Parengta pagal „Litagra" pranešimą

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai