Javų ir rapsų rinka: ko tikėtis?
2014-07-23

Panevėžys. Žemdirbiams svarbu ne tik laiku ir be nuostolių nukulti derlių, bet ir jį pelningai realizuoti. Tačiau dažnai tiek grūdų, tiek rapsų kainos derliaus nuėmimo laiku jų būna palyginti žemos. Žemdirbiams tenka spėlioti, ko tikėtis ateityje, svarstyti, ar parduoti grūdus dabar, ar laukti palankesnio meto.

Kaip situaciją rinkoje vertina derliaus supirkėjai ir eksportuotojai? Bendrovės „Linas Agro" Augalininkystės skyriaus vadovo Nerijaus Liukenskio teigimu, prieš kelias dienas, liepos 18-ąją, MATIF biržoje rapsų kainos indikacija lapkričio kontraktams buvo 327 EUR/t. Palyginimui: pavasarį, kovo 16-ąją, MATIF indikacija sudarė 365,5 EUR/t. Taigi rapsų kaina sumažėjo daugiau kaip 30-čia EUR/t.

Dabar augintojai jau galėtų pasakyti, kad būtų buvę palanku tuometę kainą fiksuoti išankstinėse rapsų pardavimo sutartyse. Tačiau ankstyvą pavasarį, po nepalankios žiemos, dar buvo visiškai neaišku, ar žieminių rapsų derliaus iš viso bus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak N. Liukenskio, rapsų rinkos kainą žemyn spaudžia trys svarbiausi faktoriai. Pirma - tai puikūs rapsų derliai ES šalyse: Prancūzijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje ir t.t. Antra - didelę įtaką pasauliniam grūdų bei rapsų derliaus balansui turi kukurūzai ir sojos. Optimistiniai sojų derliaus kiekiai Brazilijoje, Argentinoje (sojų pupelės nuimamos kovą, pradedamos eksportuoti balandį) šiuo metu taip pat neigiamai veikia rapsų kainą. Trečiasis faktorius - sulėtėjęs Kinijos aktyvumas importuojant sojas (sojų produktai nuolat konkuruoja ir daro įtaką iš rapsų gaminamiems produktams).

Bendrovės „Linas Agro" Augalininkystės skyriaus vadovas Nerijus Liukenskis, vertindamas dabartinę situaciją rinkoje, patartų ūkininkams rapsus kol kas laikyti savo sandėliuose ar įmonių elevatoriuose

N. Liukenskis patartų rapsus kol kas laikyti savo sandėliuose ar įmonių elevatoriuose. „Finansiškai stiprūs ES ūkiai neskubės parduoti savo derliaus ir lauks palankesnių kainų. Nors ir geri sojų pupelių derliai, tačiau Brazilija stokoja krovos pajėgumų uostuose, o Argentinos ūkiai neparduoda savo derliaus dėl sumenkusios vietinės valiutos bei laukia ekonominės situacijos pagerėjimo. JAV bei Kanados sojų pupelių derlius dar tik bręsta ir orai dar gali labai pabloginti jo prognozes", - sako N. Liukenskis.

Situacija kviečių rinkoje

Pasėlių deklaravimo duomenys rodo, kad šiemet Lietuvoje, auginama apie 50 tūkst. ha daugiau kviečių (susumavusi žieminius ir vasarinius) negu 2013 metais. Esant palankioms sąlygoms, vasariniai kviečiai turėtų atseikėti gausų derlių.

Deja, šiuo metu kviečių kainos turi trumpalaikę tendenciją mažėti. To priežastys kelios: palankios sąlygos kviečių auginimui ES šalyse; optimistinės derliaus prognozės Kazachstane, Indijoje ir Kinijoje bei sulėtėjęs Kinijos kviečių atsargų kaupimas.

Tačiau giliau panagrinėjus situaciją kviečių rinkoje, matyti ir galimi teigiami pokyčiai ateityje. Pagrindinės kviečius eksportuojančios šalys (JAV, Kanada, Rusija, Australija, Ukraina) susiduria su nepalankiomis klimato sąlygomis bei politiniais sunkumais. Tad blogomis kviečių kainų prognozėmis gąsdintis gerokai per anksti. Pavyzdžiui, Australija savo kviečių perteklių pradės eksportuoti tik 2014 m. gruodį.

Daug klausimų kyla dėl Ukrainos, nes dėl politinės įtampos žemės ūkio sektoriaus dalyviai iki minimumo sumažino trąšų bei pesticidų normas: neaišku, ar dėl karo grėsmės bus galima nukulti ir eksportuoti derlių bei atsiimti jau padarytas investicijas. Tokia pat įtempta padėtis ir Ukrainos kukurūzų rinkoje: baiminantis force majoure sąlygų grėsmės, net buvo vengiama pirkti brangias importines sėklas. O juk Ukraina pasaulyje įeina į didžiausių kukurūzų eksportuotojų trejetuką arba ketvertuką. Nežiūrint optimistinių naujienų apie kukurūzų derlius Argentinoje ir Brazilijoje (2014 m. derliaus didžioji dalis nuimama kovo mėnesį), tiek brazilai, tiek argentiniečiai fermeriai neskuba jo pardavinėti.

Brazilijoje ir toliau yra sunkumų dėl infrastruktūros uostuose, todėl ūkiai kiek įmanydami saugo derlių savo saugyklose. Argentinos ūkiai dėl nestabilios vietinės valiutos peso (2014 vasarį jo kursas dolerio atžvilgiu krito apie 20 proc.) taipogi linkę kaupti kukurūzų atsargas bei laukti palankesnių kainų. „Nors skamba daug optimistinių gaidų apie kukurūzų derlių JAV, tačiau kalbėti, kad valstijų fermeriai „užtvindys" pasaulį kukurūzais, dar per anksti - juk kukurūzų derlius nuimamas spalio ir lapkričio mėnesiais", - pasakoja N. Liukenskis.

Lietuvos grūdų eksportuotojus optimistiškai nuteikia situacija Šiaurės Afrikos, Artimųjų Rytų šalyse, tokiose kaip Egiptas, Marokas, Iranas, Saudo Arabija, Jordanija. Ten lietuviški kviečiai anksčiau ar vėliau atranda savo rinkas.

Saugoti elevatoriuose arba vežti tiesiai į uostą

Atsižvelgiant į rinkoje susiklosčiusią situaciją, „Linas Agro" savo partneriams ūkininkams šį sezoną suteikia galimybę nemokamai derlių saugoti įmonės elevatoriuose net iki gruodžio 20 d. Tokiu atveju pardavimo kainą augintojai galės fiksuoti bet kuriuo jiems palankiu metu, kai situacija rinkoje pagerės. Priimami rapsai, kviečiai, miežius, žirniai, pupos.

Dar viena galimybė už derlių gauti aukštesnes kainas - patiems žemdirbiams savo transportu rapsus ir javus vežti tiesiai į Klaipėdos ar Rygos uostus. Uostuose bendrovė turi savo sandėlių ir juose gali kaupti tam tikrą kiekį derliaus. Už grūdus, pristatytus iš ūkio tiesiai į Klaipėdą ir Rygą, augintojai gauna didesnę kainą, ir tokiu būdu realizuoti derlių jiems tikrai naudingiau negu vežant į elevatorius.

Marijampolės grūdų supirkimo punktas pradėjo veikti praėjusį penktadienį: priimtas pirmasis žieminių rapsų derlius

„Linas Agro" kasmet į užsienio rinkas per uostą eksportuoja 500-600 tūkst. t lietuviškų grūdų. Šį sezoną visoje šalies teritorijoje veikia net 35 derliaus supirkimo vietos: grūdų centrai, partnerių elevatorius bei sezonines supirkimo aikštelės. Šiemet jos veiks Medeikiuose (Biržų r.), Sidabrave (Radviliškio r.), Kuršėnuose (Šiaulių r.), Marijampolėje, Jungėnuose (Kalvarijos sen.) bei Ventoje (Akmenės r.). Į šias aikšteles vežti ir išpilti derlių labai patogu smulkesniems ūkininkams.

„Aikštelėse grūdai pasveriami ir paimami mėginiai kokybės tyrimams, kurie dienos pabaigoje atliekami, naudojantis tais pačiais prietaisais, todėl kokybiniai rodikliai gaunami tokie pat tikslūs ir, svarbiausia, teisingi, kaip ir vežant derlių į įmonės grūdų centrus. Visuose aikštelėse yra kompiuteriai, kurie interneto ryšiu sujungti su bendra apskaitos sistema. Todėl duomenys apie pristatytą derlių ir jo kiekį iškart įtraukiami į buhalterinę apskaitą. Grūdų pridavimas aikštelėje paprastai užtrunka ne ilgiau kaip 10-15 minučių", - sako bendrovės Grūdų centro KŪB direktorius Alvydas Ramanauskas. Tik įspėja, kad dėl intensyvaus darbo, prieš atvežant grūdus į aikšteles, būtina tai suderinti su rajonuose dirbančiais vadybininkais-konsultantais.

Šiemet Lietuvoje labai išsiplėtė ankštinių kultūrų plotai, laukiamas gausaus jų derliaus. Pasak A. Ramanausko, žirnių augintojams sudarytos galimybės tiekti derlių į visus grūdų centrus. Pupų derlių priims dauguma įmonės elevatorių, taip pat Gruzdžių malūno Nakiškių sandėlis Pasvalio rajone. Bendra „Linas Agro" grūdų centrų elevatorių talpa - 200 tūkst. tonų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai