Javapjūtei ruošiasi grūdų supirkėjai
2014-07-02

Kaunas. Iki derliaus nuėmimo likus mažiau nei mėnesiui, grūdų supirkimo bendrovės ruošiasi naujo sezono sutiktuvėms - plečia veiklą regionuose, modernizuoja elevatorius, papildo superkamų grūdų sąrašus. Nors derlius prognozuojamas ne itin gausus, t. y. kaip ir pernai, bendrovės, investuodamos į plėtrą, tikisi užpildyti visus aruodus. Supirkėjai drastiško grūdų kainų šuolio ar kritimo neįžvelgia, tačiau šiek tiek mažesnes supirkimo kainas nei pernai prognozuoja.

Investicijos - grūdų supirkimo plėtrai

Kėdainių ir Panevėžio rajonuose du elevatorius turinti kooperatinė bendrovė „Kėdainių aruodai" šiemet plečia veiklą visoje Lietuvoje. „Pirmi metai, kai grūdus pirksime visuose šalies rajonuose. Dalį supirktų grūdų sandėliuosime išsinuomotų elevatorių talpyklose, dalį iš ūkininkų aruodų vešime tiesiai į paskirties vietas," -  pasakoja „Kėdainių aruodų" valdytojas Valdas Šarūnas, verslo plėtrą įvardydamas kaip neišvengiamą žingsnį.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Bendrovėje šiemet atnaujinta ir išplėsta komercijos padalinio struktūra, išaugo pirkimo vadybininkų komanda. „Atsirado naujų žmonių, o su jais - ir naujų idėjų," - džiaugiasi bendrovės valdytojas.

Naujų grūdų priėmimo vietų turės ir UAB „Agrokoncernas". Pasak UAB „Agrokoncerno grūdai" Grūdų supirkimo vadovo Tomo Urbono, nauji grūdų supirkimo punktai steigiami Balsupiuose (Marijampolės sav.) ir Vadokliuose (Panevėžio r.), didinami Radžiūnų (Alytaus r.) elevatoriaus pajėgumai, plečiamos patalpos. Šiemet galutinai įrengtas ir Šakių r. Bridžių kaime esantis elevatorius, kurio veiklą pernai stabdė nebaigtos statybos. Bendrovė šiemet eksploatuos daugiau kaip 20 grūdų supirkimo punktų, neįskaitant turimų ūkių.

„Pernai Lietuvoje nupirkome maždaug 800, o per elevatorius apie 700 tūkstančių tonų grūdų. Per mūsų bendrovės elevatorius „prasukama" apie 90 proc. superkamų kultūrų, likusi dalis - per nuomojamus punktus," - sako T. Urbonas.

Grūdų supirkimo sąlygas tobulina ir AB „Kauno grūdai". Ruošdamasi šių metų grūdų supirkimo sezonui, bendrovė jau investavo apie 10 mln. Lt į logistikos infrastruktūros plėtojimą ir optimizavimą, grūdų supirkimo taškus ir paslaugų kokybę.

AB „Kauno grūdai" turi 7 savo elevatorius ir daugiau nei 30 supirkimo punktų visoje Lietuvoje.  Praėjusiais metais kompanija pradėjo grūdų eksportą dideliais krovininiais laivais „Handymax". Šiemet „Begos" terminale įrengtos džiovyklos, kurių našumas 80 t/val., tai leis priimti apie 2000 t grūdų per parą.

Pastačius džiovyklas „Begos" terminale ūkininkams atsiveria galimybės tiekti grūdus tiesiai į Klaipėdos uostą. Planuojama priimti kviečius ir juos eksportuoti „Panamax" laivais. Jais vienu metu eksporto šalims parduodamų grūdų kiekis sieks net 65 tūkst. tonų. Jau pradėtos sudaryti išankstinės sutartys supirkti eksportui skirtus grūdus.

Šiais metais rekonstruoti ir Kaune esantys grūdų supirkimo punktai, tai leis net 30 proc. padidinti jų našumą. AB „Kauno grūdai" rekonstravo ir Alytuje įsikūrusį didžiausią savo elevatorių, talpinantį 70 tūkst. tonų grūdų. Jame šiemet bus priimamos visos grūdinės kultūros, o investicijos leido paspartinti džiovinimo našumą ir priėmimo tempą.

Pasak įmonių grupės „KG Group" vadovo Tautvydo Barščio, Jurbarke esantis kompanijos elevatorius rekonstruotas iš pagrindų: atnaujinta visa technologinė linija nuo grūdų priėmimo, išvalymo, džiovinimo iki jų saugojimo. Grūdų džiovinimo našumas padidintas 2 kartus, anksčiau per valandą buvo išdžiovinamos 25 t, dabar bus galima džiovinti 50 tonų. Šiame elevatoriuje padidintos grūdų talpyklos, dabar vienu metu bus galima saugoti 15 tūkst. t (anksčiau buvo galima saugoti 12 tūkst. t). Jurbarko elevatoriuje šiemet bus superkami ne tik kviečiai, tačiau visų rūšių grūdai.

Yra galimybių „greičiau suktis"

AB „Jonavos grūdai" Komercijos ir inovacijos skyriaus vadovas Mantas Butas sako, kad nors apie konkrečių grūdų kainas dar ankstoka šnekėti, tačiau galima nujausti, kad jos turėtų būti panašios į pernykštes. Šiemet „Jonavos grūdai" planuojama priimti daugiau grūdų negu pernai.

Anot pašnekovo, priimti daugiau grūdų nei leidžia maksimali talpa, įmanoma, tereikia „sparčiau judėti", pavyzdžiui, dažniau išvežti grūdus iš Ukmergės padalinio į Jonavos elevatorių ir jų vietą užpildyti naujais. Žinoma, galutinis rezultatas priklausys nuo derliaus bei ūkininkų pasirinkimo.

Manoma, kad pirmieji žieminiai rapsai į sandėlius galėtų atkeliauti liepos 7-15 dienomis. Anot M. Buto, dar yra laiko sudėlioti paskutinius štrichus, kiek ir kurias talpas skirti vienai ar kitai kultūrai.

Kasmet „Jonavos grūdų" Ukmergės sandėliai superka javus iš ūkininkų bei priima grūdus saugoti. Sutartys sudaromos ir su įmonėmis. Jau susitarta dėl saugojimo su UAB „Agrokoncernas" bei „Agrosfera". Statistika rodo, kad vis daugiau ūkininkų atsisako išankstinių sutarčių - šiemet jų sumažėjo net 22 proc.

Populiarėja ankštinės kultūros

Šiemet grūdus perkančios bendrovės drąsiau ryžtasi įvairesnių kultūrų priėmimui. Greta kviečių, miežių, kvietrugių ir rapsų į eilę stoja ankštiniai augalai. Pasak AB „Linas Agro" vadybininko konsultanto Edmundo Mačiulskio, tai lemia didesni sėjamų ankštinių augalų plotai. „Po tos žiemos, kai iššalo dideli rapsų plotai, ūkininkai sėjomainai ėmė sėti daugiau ankštinių augalų, kurie labai tinka dirvožemiui pastiprinti, našumui gerinti", - teigia konsultantas. „Linas Agro" elevatoriuose greta tradicinių grūdinių kultūrų ne vienus metus superkami ir žirniai.

Žirnius ir pupas supirkti žada ir UAB „Agrokoncernas" bei KB „Kėdainių aruodai". „Dar neapsisprendėme, kuriuose elevatoriuose šioms kultūroms skirsime liniją. Planuojame Šiauliuose, Mauručiuose (Prienų r.), galbūt Kėdainiuose. Supirkimo taškus pasirinksime pagal įvairiose vietovėse auginamas kultūras ir pačių augintojų poreikį - bandysime prisitaikyti prie rinkos. Rapsų šiemet prognozuojama mažiau dėl iššalimo, tad jų dalį kompensuos žirniai, pupos, miežiai," - planais dalijasi „Agrokoncerno" atstovas T. Urbonas.

„Supirksime ne tik kviečius, rapsus, miežius, kvietrugius, bet ir kukurūzus, pupas. Aišku, tuose nuomojamuose punktuose, kurie priims. Pupas pagal poreikį bandysime priimti savo elevatoriuose," - žada ir KB „Kėdainių aruodai" valdytojas V. Šarūnas.

Kainas prognozuoti dar anksti

Dėl ankstyvo pavasario grūdų supirkimo sezonas gali prasidėti anksčiau. „Kviečius pjaudavome rugpjūčio pradžioje, bet šiemet turbūt pradėsime pjauti liepos pabaigoje. Nors dar gali viskas pasikeisti, naktys dabar šaltos, vegetacija sulėtėjusi," - sako Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas.

Ukmergės rajono grūdų augintojas Valentas Varnas kainų prognozes atidžiai seka. Anot jo, labai iškalbinga rapsų kaina - kol kas ūkininkai gali tikėtis 1100 litų už toną. Tuo tarpu pernai tonos kaina buvo 1300, o užpernai - net 1700 litų.

Kaip atrodys šių metų derlius, spręsti dar ankstoka, bet kol kas didelių „priekaištų" orams ūkininkas neturintis. Tiesa, lietingu oru sudėtingiau prisiderinti prie purškimų nuo ligų ir kenkėjų.

To paties rajono ūkininkas Ramūnas Nanartavičius sako, jog lietingi orai gali bėdos daugiausia pridaryti dėl ligų plitimo. Jis prognozuoja, kad šiemet javapjūtė jo laukuose turėtų prasidėti maždaug liepos 20-ąją. Jei taip nutiktų, tuomet derliaus dorojimas, palyginti su praėjusiais metais, vyktų savaitę anksčiau.

„Šiandien ūkininkui nėra tikslo stengtis užauginti pačius geriausius, aukščiausios kokybės grūdus. Eksportui labiausiai tinka lietuviška stipri antra klasė. Premijos už geruosius grūdus labai minimalios, nes juos sudėtingiau eksportuoti. Geriems grūdams trūksta pirkėjų," - dėl permainingų vasaros orų ramina UAB „Agrokoncerno grūdai" Grūdų supirkimo vadovas T. Urbonas.

Nors apie javų supirkimo kainas grūdų supirkėjai kalba nenoriai, tačiau daugelio manymu, jos bus žemesnės nei praėjusį sezoną.

„Kokių kainų gali tikėtis žemdirbiai? Čia sunkiausias klausimas. Šiandien kainos, lyginant su praeitais metais, yra prastesnės. Antros klasė nesiekia 600 litų (pernai buvo didesnės). Gal vėliau kažkas keisis, " - svarsto „Kėdainių aruodų" valdytojas V. Šarūnas. Daug kas priklausys nuo grūdų kokybės.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininko R. Majausko nuomone, gero derliaus šiais metais tikėtis neverta, tad žemas kainas prognozuoti ankstoka. „Pažiūrėkim į pasėlių struktūrą, didesnė dalis jų yra vasariniai kviečiai, o ne žieminiai, kuriuos dėl iššalimo teko sėti iš naujo. Tai sumažino būsimą derlių," - įsitikinęs R. Majauskas.

„Prognozuojamas derlius ES šiek tiek didesnis, bet pasaulyje gali visko nutikti, tad dar tikrai neaišku, kuo čia baigsis. Kas žino, kaip rinką paveiks škvalai, potvyniai. Manau, kad grūdų kainos koreguosis ir nebus tokios žemos. Nei degalai, nei trąšos nepigo, vadinasi, savikaina išliko tokia pati. Pernai rugiapjūtės metu kainos krito, bet paskui laikėsi apie 700 Lt/t. Jei tiek nebus, neapsimokės dirbti," - svarsto R. Majauskas, kritiškai vertindamas supirkimo bendrovių išankstines sutartis.

„Kaip galima parduoti tai, ko neturi? Esant galimybei geriau būtų palaukti ir neskubėti, naudotis elevatorių teikiamomis sandėliavo paslaugomis, leidžiančiomis pasirinkti bet kuriuo metu priimtiną kainą," - ūkininkams pataria R. Majauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai