Gyvulių augintojai pikti: supirkėjai drastiškai mažina kainas
2013-07-22

Kaunas. Žemės ūkio rūmuose susirinkę Veislininkystės komiteto nariai diskutavo dėl situacijos, kuri kilo Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos ekspertams apsilankius Lietuvos perdirbimo įmonėse. Daugelio asociacijų vadovai labiausiai piktinosi dėl to, kad Rusijai laikinai sustabdžius eksportą, Lietuvos perdirbimo įmonės iškart pradėjo drastiškai mažinti žaliavos supirkimo kainas.

Veislininkystės komiteto pirmininkas Edvardas Gedgaudas dar kartą trumpai pristatė situaciją, kai gegužę vykusio audito metu buvo vertinama, ar į Rusiją eksportuojama lietuviška produkcija atitinka specialius šios šalies keliamus reikalavimus produktų saugai ir kokybei, žaliavų kilmei. „Verdiktas labai liūdnas - mėsos ir gyvulių eksportas į Rusiją sustabdytas", - reziumavo E. Gedgaudas.

Dojus agro 19 09 10

Kaip jau skelbta, įvertinus audito metu nustatytus neatitikimus Muitų Sąjungos reikalavimams, trims įmonėms (UAB „Agrovet", UAB „Pajūrio mėsinė" ir UAB „Grimeda") laikinai uždrausta į Rusiją eksportuoti savo produkciją. Be to, laikinai sustabdytas visos šviežios atvėsintos kiaulienos ir jautienos eksportas iš Lietuvos į Rusiją. Šis sprendimas grindžiamas tuo, kad pasak auditorių, kai kurios įmonės nepagrindė, kad į Muitų Sąjungą ir Rusiją eksportuojama tik iš lietuviškų žaliavų gauta produkcija.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktorius Darius Dzekčiorius (nuotr. viršuje) informavo apie pirmąsias skaudžias eksporto draudimo pasekmes gyvulių augintojams: „Šiuo metu Rusijos rinka visiškai uždaryta. To pasekmė - Lietuvos perdirbimo įmonės iškart drastiškai pradėjo mažinti supirkimo kainas. Tačiau į Rusiją buvo eksportuojama tik 6 proc. nuo visų pardavimų, todėl tai negalėjo turėti įtakos tam, kad kainos būtų mažinamos 10-15 procentų."

Į Veislininkystės narių klausimus, ar žinomos tikrosios priežastys, kodėl buvo sustabdytas eksportas, D. Dzekčiorius atsakė: „Todėl, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nekontroliavo įmonių, o jose buvo maišomos skerdenos iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos. Taip vyko daugumoje „Agrovet" įmonių. O Rusijoje tai draudžiama."

Daugelis Veislininkystės komiteto narių kaltino perdirbėjus, dėl kurių daromo „jovalo“ įmonėse kenčia gyvulių augintojai.

„Įdomiausia, kad Lenkijoje užauginta kiaulė, paskersta Lietuvoje, tampa lietuviška kiaule", - neslėpė sarkazmo Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacijos pirmininkas Vilius Žiogas.

Lietuvos žalųjų galvijų gerintojų asociacijos vadovo Jono Lingio teigimu, teisėsaugos institucijos turėtų išsiaiškinti, ar tai nebuvo daroma piktybiškai, turint tikslą numušti žaliavos kainas Lietuvoje. „Perdirbėjai falsifikuoja produkciją, VMVT nekontroliuoja, o kenčia šalies biudžetas ir gyvulių augintojai", - viešai kalbėjo J. Lingys.

LMGAGA direktorius D. Dzekčiorius pasiūlė kreiptis į žemės ūkio ministrą ir organizuoti diskusiją kartu su perdirbimo įmonėmis, kokiu pagrindu jos taip mažina supirkimo kainas. „Į verslą kištis galbūt negalima, bet, kaip ir kalbant apie kainas pieno sektoriuje, logiški paaiškinimai turi būti", - tvirtino jis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai