Grūdų rinkos jaučia artėjančius JAV prezidento rinkimus
2016-11-03

Vilnius. Dar šios savaitės pradžioje kviečių kaina trumpam buvo pasiekusi dviejų mėnesių aukštumas, tačiau vėl krito. Spaudimą kviečių ir kukurūzų kainoms mažėti tebedaro puikus kukurūzų derlius JAV bei daugiau nei pakankama kviečių pasiūla pasaulyje.

Europoje po intensyvaus spalio vidurio fizinių kviečių pirkimo kontraktų rinkoje sumažėjo, tad ir kaina nebekilo. Gruodžio mėnesio kviečių kontrakto kaina MATIF biržoje per savaitę didėjo +0,25 Eur/t - iki 163,00 Eur/t. Čikagos biržoje gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina didėjo +2,5 proc. - iki 414,25 USd/bu (152,2 USD/t).

Trečiadienio euro bei JAV dolerio kurso šuolį aukštyn nulėmė spekuliacijos dėl artėjančių prezidento rinkimų JAV, o tai lėmė ir pigesnes žaliavas Europoje. Jau lapkričio 8 d. JAV įvyks prezidento rinkimai, tad artimiausiu metu valiutų svyravimų veikiausiai nepavyks išvengti.

Vaderstad 12 05

Praėjusi savaitė fizinėje kviečių prekyboje pernelyg neišsiskyrė, o rinką sudrebino tik neįprastai didelė Egipto paraiška pirkti kviečius. Ši šalis sulaukė septynių pardavėjų pasiūlymų, o vienas iš jų buvo kviečiai iš JAV. Galiausiai Egiptas įsigijo 420 tūkst. tonų kviečių iš Rusijos ir Rumunijos, o toks vienu ypu perkamas kiekis buvo didžiausias per beveik trejus metus. Pasiūlymų gausa ir didelis įsigyjamas kiekis neabejotinai prisidėjo  prie aukštesnių kviečių kainų Europoje.

Diskutuojama, jog dėl užsitęsusio skalsės grybelio netoleravimo skandalo Egiptas atsilieka nuo savo supirkimo programos, tad ateityje taip pat turėtų netrūkti didelio tonažo sandorių.

Pirmadienį apie ketinamus įsigyti kietųjų kviečių paskelbė ir Alžyras, kurio pirminėje paraiškoje yra 50 tūkst. tonų grūdų, tačiau dažnai kiekis būna didesnis. Daugiau Europos kviečių rinkai svarbių stambių sandorių nebuvo, tad savotiškas štilis fizinėje rinkoje prisidėjo prie stabtelėjusio kviečių brangimo biržoje.

Šiek tiek ramesnis periodas Europoje lėmė, jog kviečių rinkos dalyvių dėmesys nukrypo į JAV. Šioje šalyje kukurūzų derliaus nuėmimas priartėjo prie pabaigos - JAV žemės ūkio departamentas (USDA) skelbia, jog per savaitę kukurūzų derliaus nuėmimo rodiklis padidėjo nuo 61 iki 75 proc. Trečiadienį pasirodė spekuliacijų, jog laukiama puikaus kukurūzų derliaus šioje šalyje, o į tai gali atsižvelgti bei derliaus prognozes gali padidinti USDA.

Žieminių kviečių sėja JAV taip pat gerokai pasistūmėjo - per savaitę užsėjimo rodiklis padidėjo nuo 79 iki 86 proc. Šios šalies ūkininkus teigiamai turėtų nuteikti ir tai, jog geros ir labai geros kokybės kviečių pasėlių dalis siekia 59 proc., o pernai šis rodiklis tokiu metu siekė 49 proc. Jau kurį laiką šioje šalyje buvo džiaugiamasi puikiais kviečių bei kukurūzų eksporto rezultatais, tačiau staiga spalio viduryje kitų valiutų atžvilgiu pabrangęs JAV doleris turėtų apriboti eksporto galimybes. Šis efektas atsispindėjo pirmadienį, kai paskelbti savaitiniai kviečių bei kukurūzų eksporto kiekiai buvo mažesni nei ankstesnę savaitę ir neatitiko lūkesčių.

Naujienos iš JAV vis dar gali daryti spaudimą kviečių kainoms toliau mažėti, kol nebus galutinai nuimtas kukurūzų derlius. Sunkiai nuspėjamą įtaką gali daryti ir stipriai svyruojantys valiutų kursai, kurie nusistovės tik po savaitės įvykus JAV prezidento rinkimams. Tikėtina, jog šią savaitę gruodžio mėnesio kviečių kaina MATIF biržoje svyruos panašiame lygyje ties 163-164 Eur/t.

Aliejinių augalų rinka

Rapsų ateities sandorių (pristatymas vasarį) kaina per savaitę Paryžiaus MATIF biržoje mažėjo -4,50 Eur/t - iki 393,00 Eur/t, gegužės mėnesio kontrakto kaina per savaitę mažėjo -6,25 Eur/t - iki 391,00 Eur/t. Šių metų lapkričio mėnesio kontraktas jau baigė galioti, o paskutinė užfiksuota kaina siekė 400,50 Eur/t. Ilgai trukęs rapsų brangimas galiausiai baigėsi, o kaina per pirmas dvi šios savaitės dienas nukrito -8 Eur. Tokį rapsų pigimą galima paaiškinti trimis pagrindinėmis priežastimis: JAV dolerio atžvilgiu pabrangusiu euru, pigesnėmis sojos pupelėmis JAV ir atpigusia nafta.

Dėl artėjančių JAV prezidento rinkimų ir didėjančios tikimybės, jog D. Trampas gali užimti šį postą, daug neapibrėžtumo atsirado ir valiutų rinkose. Per mažiau nei savaitę euras JAV dolerio atžvilgiu pabrango nuo 1,09 iki 1,11 ir tikrai prisidėjo prie mažesnės rapsų kainos. Tuo tarpu Brent rūšies naftos kaina taip pat nusirito žemiau 50 USD už barelį ir tapo mažiausia per beveik du mėnesius dėl OPEC neapsisprendimo sumažinti naftos gavybą. Visgi rapsų kainos mažėjimą galima aiškinti ir techninėmis priežastimis, nes po ilgai užsitęsusio žaliavos brangimo daugelis spekuliantų suskubo fiksuoti uždirbtus pelnus ir ėmė pardavinėti žaliavą. 

Sojų pupelių kaina (pristatymas lapkritį) per savaitę mažėjo -0,7 proc. - iki 984,25 USd/bu (361,7 USD/t), kitų metų sausio pristatymo kaina mažėjo -0,9 proc. - iki 993,25 USd/bu (364,9 USD/t). Aliejinės žaliavos šios savaitės pradžioje pigo kartu su sojų pupelėmis, kurių derlingumas JAV turėtų būti įspūdingai aukštas.

Rinkoje pasirodė tyrimų agentūrų pranešimų apie numatomą dar aukštesnį šios žaliavos derlingumą. Dėl to imta baimintis, jog sojų derliaus prognozes gali padidinti ir USDA. Spaudimą aliejinių žaliavų kainoms mažėti taip pat daro ir JAV vykstantis sojų derliaus nuėmimas. USDA pirmadienį paskelbė, jog per savaitę šioje šalyje žaliavos derliaus nuėmimo rodiklis padidėjo nuo 76 iki 87 proc.

Aliejinės žaliavos šią savaitę aukštesnėmis kainomis stebinti nebeturėtų dėl pingančių sojų JAV. USDA naujas mėnesio pranešimas bus paskelbtas kitos savaitės viduryje, tad iki šio laiko rapsai bei kitos aliejinės žaliavos gali dar labiau atpigti. Kaip ir visų kitų maisto žaliavų rinkoje, reiktų atkreipti dėmesį ir į stipriai besikeičiančius valiutų kursus. Tikėtina, jog vasario mėnesio rapsų kaina šią savaitę MATIF biržoje priartės prie 390 Eur už toną.

Parengta pagal „Litagros" pranešimą

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai