Grūdų derlius Lietuvoje šiemet bus panašus į pernykštį
2016-07-08

Vilnius. Šių metų grūdų derlius Lietuvoje gali siekti 6,5 mln. tonų - tiek pat, kiek ir pernai. Teigiama, kad kiek sumažėjusį derlingumą šiemet turėtų atsverti padidėję pasėlių plotai, o grūdų eksporto rinkos turėtų išlikti tos pačios - Šiaurės Afrika, Iranas, Vakarų Europa.

„Grūdų kiekis gali būti labai panašus į pernykštį, nes didėja pasėlių plotai kelerius metus iš eilės, tačiau derlingumas gali būt mažesnis nei pernai, rekordų nesieksime. Žirnių ir pupų turėsime daugiau, žieminių rapsų bus mažesnis derlius, o visų kitų grūdų turėsime panašiai", - BNS sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

„Žinoma, apie derlių šnekėti, kol jis nenuimtas, yra pavojinga, bet visumoje prognozė yra, kad derlius bus labai panašus, kaip praėjusiais metais. Derlius gali siekti 6,5 mln. tonų. Tai yra birželio pabaigos prognozė. Ar neatsitiks škvalų, krušų, ligų ar kažko kito, kas gali daryti įtaką, nežinia. Visumoje prognozės geros", - BNS sakė Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Anot A.Macijausko, eksporto rinkų žemėlapis šiemet neturėtų plėstis, nes pagrindinės Lietuvos - Irano ir Šiaurės Afrikos šalių - rinkos galėtų pirkti daugiau grūdų nei Lietuva pasiūlo.

„Tos rinkos yra pakankamai imlios. Jos gali nupirkti ir žymiai daugiau mūsų grūdų nei parduodame dabar. Nemanau, kad bus naujų rinkų, o išliks tos pačios. Turime vilčių, kad šiek tiek daugiau grūdų iškeliaus į Vakarų Europą, nes Prancūzijoje, Ispanijoje yra labai suprastėjusi grūdų kokybė. Tos rinkos gali labiau atsiverti. Jei kokybė bus tokia, kokios tikimės", - kalbėjo A.Macijauskas.

Jo teigimu, grūdų derliaus kokybę užtikrintų šiltas oras ir vieną kartą per savaitę iškrentantis lietus.

R.Krasuckis taip pat mano, kad šiemet grūdų eksporto rinkų žemėlapio pokyčių tikėtis neverta.

„Valstybės institucijos deda pastangas, kad neliktų kliūčių eksportuoti į kitas šalis. Buvo verslo pageidavimai išplėsti į Pietų Ameriką ir Kiniją. Procedūros vykdomos, tačiau poreikis ir kainų derinimas lemia konkretų eksportą. Grūdų bus, o kur palankesnės sąlygos susiklostys, ten bus parduodama. Žinoma, tradicinės šalys išlieka", - tvirtino R.Krasuckis.

Premjeras Algirdas Butkevičius, susitikęs su Kinijos generalinės kokybės priežiūros, kontrolės ir karantino administracijos atstovais, ketvirtadienį tvirtino, jog Lietuva į Kiniją norėtų eksportuoti grūdus.

Statistikos departamento duomenimis, pernai grūdų derlius siekė 6,521 mln. tonų - 22,5 proc. daugiau nei 2014 metais. Derliaus padidėjimą pernai lėmė 13 proc. išaugęs derlingumas  ir 8 proc. didesnis plotas. Lietuviški grūdai tradiciškai eksportuojami į Iraną, Šiaurės Afrikos šalis bei Vakarų Europos valstybes.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai