Grūdų augintojams – skaudūs rinkos ir gamtos kirčiai
2013-07-29

Vilnius/ Kaunas. Lietuvoje įsibėgėja javapjūtė. Žemdirbių kol kas nedžiugina nei derlingumas, nei derliaus supirkimo kainos, kurios visame pasaulyje gerokai mažesnės negu pernai. Praėjusiais metais sudariusieji išankstines derliaus pardavimo sutartis, skaudančia širdimi vežė priduoti grūdus, nes žinojo, kad vietinėje rinkoje galėtų gauti 100-150 Lt/t brangiau. Šiemet ne vienas ūkininkas graužiasi nepardavęs derliaus iš anksto. Tie, kurie rizikavo – išlošė gerokai didesnes kainas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Derliaus supirkimo bendrovės šiemet už toną rapsų siūlo 1150-1165 Lt, už tą patį kiekį maistinių Ekstra klasės kviečių – 595–600 Lt, I klasės rugius superka po 400 Lt/t, miežius – 505–510 Lt/t, o kvietrugius – po 440–450 Lt/t.

Praėjusiais metais už toną rapsų žemdirbiams buvo mokama vidutiniškai 1620 Lt, tona maistinių Ekstra klasės kviečių supirkimo bendrovėse kainavo 800 Lt, I klasės rugiai buvo superkami po 686 Lt/t,  miežiai – 650 Lt/t, o kvietrugiai – 620 Lt/t.

Sudarant išankstines 2013 m. derliaus supirkimo sutartis bendrovės taikė tokias kainas: rapsai – 1370 Lt/t , Ekstra klasės kviečiai – 680 Lt/t, I klasės rugiai – 660, miežiai – 580, o kvietrugiai – 520 Lt/t.

„Laimėjo ar laimės tie, kurie sudarė išankstines derliaus pardavimo sutartis. Tie, kurie laukė ir rizikavo, pralošė. Pastaraisiais metais nemažai grūdų augintojų investavo į derliaus saugojimą, statė sandėlius, bokštus ar įsigijo rankoves. Tie, kuriems netrūksta apyvartinių lėšų, matyt, bandys sukaupti didesnius kiekius ir lauks palankesnių kainų. Tačiau tautai pavojaus dėl to nėra – miltų nepritruks“, – sako Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis mano, kad esant žemoms grūdų supirkimo kainoms žemdirbiai bandys sukaupti didesnius kiekius ir lauks palankesnių kainų

Šiuo metu šalies žemdirbiai baigė arba baigia doroti žieminių rapsų derlių, kombainai jau gali važiuoti į prinokusius ankstyvesnių veislių kviečių, žieminių miežių laukus.

„Šiemet žieminiai rapsai byra gerokai prasčiau. Džiaugsimės, jei iš hektaro prikulsime 2,5-3 t. Visoje Lietuvoje rapsai žemi, reti ir piktžolėti. Tie, kurie jau spėjo pasidarbuoti kviečių laukuose, teigia, kad derlingumas – neblogas, nes kulia 6-8 tonas iš ha. Pernai net ekologiniuose ūkiuose iš hektaro byrėjo vidutiniškai po 5 tonas, o chemizuotuose plotuose – net 9 t. Žieminių kviečių derlius iš hektaro, palyginti su praėjusiais metais, šiemet Lietuvoje prognozuojamas 1 tona mažesnis“, – teigia Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovas Romas Majauskas.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovas Romas Majauskas sako, kad grūdų augintojai šiemet patyrė du skaudžius – rinkos ir gamtos – kirčius

Pasak jo, grūdų augintojai šiemet patyrė du skaudžius – rinkos ir gamtos – kirčius. Paklaustas, ar jis pats jau veža grūdus į supirkimo punktus, sakė , kad kol kas sandėliuoja. „Lauksime geresnių kainų, nes kol kas beprotiškai krenta žemyn“, – sako R. Majauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai