Grįžtama prie lengvatinio PVM tarifo mėsai (papildyta)
2016-05-06

Vilnius. Premjeras, finansų ministras ir socialdemokratų frakcijos atstovai penktadienį sutarė, kad atšaldytai ir šviežiai mėsai būtų taikomas lengvatinis 5 arba 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas. Pasak premjero atstovės, artimiausiu metu siūlymas bus pateiktas Vyriausybei ir Seimui, o jam pritarus, naujas tarifas įsigaliotų nuo spalio.

„Siūloma 5 proc. arba 9 proc. PVM lengvata atšaldytai ir šviežiai mėsai. Jeigu tarifas būtų 5 proc., tam reikėtų apie 80 mln. eurų (tiek būtų negauta biudžeto pajamų - BNS). Pasak ministro pirmininko, lengvata reikalinga ne tik, kad atpigtų mėsa, bet ir paskatinti gyvulininkystę", - BNS sakė Evelina Butkutė-Lazdauskienė. Anot jos, dėl PVM lengvatų žuviai ir paukštienai nekalbėta.

Susitikime dalyvavusi Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė BNS teigė tikinti, jog dėl mažesnio PVM negautas pajamas kompensuos didesnis vartojimas. Ji tikino, kad siūlymas dėl PVM lengvatos nėra susijęs su gyventojų nepasitenkinimu maisto produktų kainomis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Politikės teigimu, nėra garantijos, kad perdirbėjai ir gamintojai sumažins mėsos kainas, sumažėjus PVM tarifui, tačiau ji teigė, kad susitikimuose verslininkai buvo tai pažadėję.

Pagal įstatymus, PVM pakeitimai gali įsigalioti tik po 6 mėnesių nuo jų priėmimo Seime arba anksčiau, jei jie priimami kartu su biudžeto pataisomis.

Pritaikius lengvatą, reikia stebėti kainų pokyčius

SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda mano, kad svarbu stebėti šių produktų kainas, įvedant lengvatą, ir taip užtikrinti, jog mėsa ir jos produktų kainos tikrai sumažėtų. Anot jo, tokią kontrolę galėtų užtikrinti prekybininkų pasirašytas geros valios memorandumas.

 „PVM lengvata mėsai gali duoti ir tam tikrą pozityvų rezultatą, jeigu būtų pasirūpinta tam tikra higiena. Turiu galvoje, kad kainų kontrolę ir kainų priežiūrą, užtikrinančią, kad šitas PVM lengvatinis tarifas būtų perduotas į galutinę kainą, reikia vykdyti ne tik po lengvatos įsigaliojimo, bet ir iki jos. Nes atsiranda paskata, kuomet prekybininkai patyliukais padidina kainas iki lengvatos įsigaliojimo, lengvata įsigalioja, tada jie sumažina kainas ir galiausiai kaina tampa panaši į tą, kuri jau buvo, o jokio teigiamo poveikio kainų lygiui nėra", - sakė G. Nausėda.

„Euro įvedimo metu mes tikrinome, ar laikomasi kainodaros principų skelbiant kainas dviem valiutomis. Reikia tiesiog žiūrėti, kad nebūtų nepaaiškinamų, sunkiai suvokiamų kainų pokyčių iki lengvatos įvedimo ir po jo", - pridūrė ekonomistas.

Prekybininkai įsipareigotų mažinti kainas?

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas teigė, kad patys prekybininkai neinicijuotų memorandumo, kuriuo įsipareigotų sumažinti kainas, tačiau sutiktų jį pasirašyti, jei tai siūlytų valdžia.

Anot jo, prekybininkai pritartų tik 5 proc. lengvatiniam PVM tarifui mėsai, nes šiuo metu toks tarifas taikomas kaimyninėje Lenkijoje, iš kurios ji įvežama į Lietuvos turgavietes.

Prekybos įmonių asociacijos vadovas atmetė teiginius, kad prekybininkai prieš PVM lengvatos pritaikymą padidintų mėsos kainas.

PVM lengvatą - būtiniausiems maisto produktams

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, jog lengvatą reikėtų taikyti ne tik mėsai, bet visam būtiniausių prekių krepšeliui.

„Apie tai Seime seniai kalbama ir politinėje taryboje kalbama. Aš manau, kad mes turime šiandien kalbėti ne tik apie mėsą, bet ir pieno produktus ir apie gal daržoves, duoną. Apie tą krepšelį, kuris žmogui yra būtinas, be kurio žmogus neišgyventų", - kalbėjo V.Baltraitienė.

Jos teigimu, pagrindinis PVM tarifo mėsai mažinimo tikslas - bandymas suvaržyti šešėlinės ekonomikos mastus turgavietėse.

„Aš suprantu, kodėl kalbama apie mėsą, tai apie šešėlį turgavietėse. Tikimasi sumažinti tą šešėlį ir nelegalios mėsos pardavinėjimą, nes tada neapsimokės pardavinėti, jei mėsos kaina bus tokia pati parduotuvėje ir turguje", - kalbėjo ministrė.

Šiuo metu mėsai galioja įprastas 21 proc. PVM tarifas.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai