Derlius geras, kainos nedžiuginančios
2014-07-10

Kaunas. Šiemet Europoje prognozuojamas geras kviečių ir kukurūzų derlius, šiek tiek mažesnis - miežių. Europos Komisijos sudaryta 2014-2015 m. derliaus prognozė rodo, kad kviečių planuojama prikulti 136 mln. t (2013-1014 m. buvo 134 mln. t), kukurūzų - 69,2 (buvo 64,6), miežių - 55,7 (buvo 59,5 mln. t). Pietų Europos šalys jau įpusėjo javapjūtę, o Lietuvoje masinis derliaus dorojimas prasidės maždaug po 10 dienų.

Tarptautine grūdų prekyba užsiimančios bendrovės „Agrosfera" direktorius Arminas Kildišis šios savaitės viduryje Lietuvos grūdų augintojų asociacijos nariams pateikė būsimo derliaus kainų prognozes.

„Sunkiai įsivaizduoju, kur Europa padės tiek derliaus. Rusijos ir Ukrainos grūdų derliaus prognozės taip pat geros. Ukrainos pasėliai gavo pakankamai lietaus (ypač lietingas buvo gegužės mėnuo), tad derlius ten tikrai bus geras", - sakė A. Kildišis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Arminas Kildišis viliasi, kad lietuviškiems grūdams atsivers naujos rinkos, tačiau tam reikia ne tik prekybininkų, bet vyriausybinių organizacijų pastangų

Rusijoje 2014/2015 m. planuojamas derlius turėtų siekti 100 mln. t (2013/1014 m. buvo 92,4 mln. t). Ukrainoje planuojamas derlius turėtų siekti 61 mln. t (buvo 62,8 mln. t). Pusę užaugintų grūdų kiekio Ukraina planuoja eksportuoti. Gausaus ukrainietiško derliaus labai bijo lenkai, kurie jau pora mėnesių aktyviai ir pigiai kontraktuoja savąjį derlių.

Naujų rinkų ieškoti reikia valstybiniu lygiu

Didžiausia kokybiškų lietuviškų kviečių eksporto rinka pastaruoju metu yra Iranas, perkantis 13,5 proc. baltymingumo kviečius. 2013/2014 m. sezonu Iranas importavo 11 mln. tonų grūdų, šį sezoną importą planuoja padidinti dar vienu milijonu tonų - iki 12 mln. t. Tiesa, Iranas pastaruoju metu turi nemažai problemų: pirmiausia tai mokumo problemos dėl finansinio embargo, su tuo susijusios laivų prastovos ir labai griežti reikalavimai grūdų kokybei.

Ateityje galbūt lietuviškiems kviečiams gali atsiverti Brazilijos, JAV, Kinijos rinkos, bet, pasak A. Kildišio, tam reikia nemažai darbų nuveikti vyriausybei: pradėti valstybinio lygio derybas, kad lietuviški grūdai minėtose šalyse būtų priimami. „Manau, sunkiausia bus lietuvišką produkciją išvežti į Kiniją, nes priskaičiuojama apie 40 rūšių piktžolių, kurios auga Lietuvoje, bet yra neleistinos Kinijoje", - sako A. Kildišis.

Pietų Amerika patraukli tuo, kad ten būna labai geros kviečių kainos. Štai pernai vienu metu kviečių tona kainavo 500 dolerių. „Jie augina daug sojų, o kviečių mažiau, tad jei tik pastarųjų derlius mažesnis, kaina iš karto užkyla. Mums būtų labai gerai dalyvauti savo rinkoje su savo kokybiškais kviečiais. Manau, per kokius 5-10 metų tai pavyks padaryti", - pastebi A. Kildišis.

Pupų plotai auga per greitai?

Grūdų supirkėjai baiminasi, kad gali atsitikti taip, kad nebus kur dėti pupų. Lietuvoje jų plotai smarkiai išaugo - nuo 6 tūkst. ha pernai iki 24 tūkst. ha šiemet. „Lietuvos žemdirbių noras auginti pupas yra labai sveikintinas, bet mes truputį per greitai augame. Turime prisipratinti gamintojus, prisiauginti vartotoją. Eksportuoti realu apie 30 tūkst. tonų pupų, o priaugins jų apie 50-60 tūkst. tonų. Žirniai yra likvidesni už pupas, juos parduoti lengviau", - sako A. Kildišis.

Rapsų kaina priklauso daugiausia nuo sojų ir nuo naftos kainų. Sojų kasmet užauginama daugiau ir daugiau, tad rapsų kaina dar gali kristi. „Galvoju, kad anksčiau ar vėliau pupos išstums rapsus pagal efektyvumą. Pasikeitė Europos pozicija, nebereikia rapsų kurui. Manau, ta kaina, kuri šiandien yra rapsų, yra labai nebloga ir iki Naujųjų metų ji dar gali pakristi", - sako A. Kildišis. Šiuo metu tarptautinėse biržose rapsų kaina siekia 340 eurų/t (1173 Lt/t), kviečių - 182 eurus/t (627 Lt/t).

Auga kukurūzų poreikis. Kaip rodo „Agrosferos" patirtis, pernai pradėjus eksportuoti kukurūzus iš Ukrainos, iš pradžių paukštynai sakė, kad į racionus jų gali įdėti maksimaliai 5 proc., o po šešių mėnesių nuomonė radikaliai pasikeitė - kukurūzų racione atsirado iki 85 proc. „Manau, visa Europa pamažu persiorientuos kukurūzus maksimaliai išnaudoti pašarams, tad kvietrugiai turi miglotą perspektyvą", - tokios nuomonės yra A. Kildišis.

Tiesa, kukurūzų kainos nėra labai aukštos. Seno derliaus kukurūzai, kurių kaina paprastai visada aukštesnė negu naujo derliaus, dabar kainuoja 570-610 Lt/t. Tad greičiausiai naujo derliaus kukurūzai kainuos apie 550-570 Lt/t.

Miežių kaina turėtų būti 10-20 eurų mažesnė negu kviečių, tačiau šiandien jie 30-50 eurų pigesni. Miežių kaina nukrito dėl to, kad iš karto, kai tik prasidėjo kainos kritimas balandžio mėnesį, rusai labai pigiai pardavė savo miežius ir numušė kainą rinkoje.

Patarimas: parduoti per kelis kartus

Tad kaip elgtis žemdirbiams, kad gautų už savo išaugintus grūdus kuo geresnę kainą? „Patarimas - per metus daryti tris ar keturis grūdų kontraktavimus ir tada daugmaž gausite kainos vidurkį. Taip daro beveik visi europiečiai", - sako bendrovės „Agrosfera" Grūdų prekybos vadovas Dainius Kižauskas.

Dainius Kižauskas siūlo grūdus parduoti per kelis kartus ir taip išlyginti kainos vidurkį, nes vaikantis aukščiausių kainų, galima skaudžiai pralošti

Alternatyva eksportui- parduoti derlių vidaus perdirbimui. Šalies vidaus perdirbėjų gamybos apimtys nuolat auga. Rapsų augintojams LGAA susirinkime savo paslaugas pristatė aliejaus ir biodyzelino gamyba besiverčianti įmonė „SV Obeliai". Gamyklos direktorius Henrikas Asauskas sakė, kad gamykla dabar perdirba 1 500 tonų rapsų per mėnesį, o nuo Naujųjų metų pajėgumai išaugs iki 2 000 tonų rapsų. Taigi, per 30 tūkst. tonų per metus.

„Tikrai nekinšenvagiaujame. Rapsus į pinigus paverčiame per 2 savaites. Mokame premijas už aliejingumą. Pristatyti reikia į mūsų gamyklą Obeliuose, Rokiškio rajone. Už seno derliaus rapsus mokėjome 1 200 Lt/t, už naujojo planuojame 1 100 Lt/t. Dėl kainos galime derėtis. Jei atvažiuosite pas mane, aš mokėsiu geriau", - žemdirbius kvietė H. Asauskas pridurdamas, kad vežti galima iš karto nukūlus: gamykla turi 10 tūkst. tonų talpos elevatorius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai