Daugiau kviečių, didesnė konkurencija, mažesnės kainos
2019-08-13

Londonas. Naujojo kviečių derliaus prognozės Europos Sąjungos šalyse, t.y. Prancūzijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Lenkijoje, toliau didinamos, praneša agentūra „Reuters“. Tuo tarpu biržoje kviečiai pinga, o ES derliaus eksportui vis didesnę konkurenciją kelia pigesni rusiški grūdai.

Kokie derliai Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje

Skelbiama, kad 2019-2020 metų sezoną minkštųjų kviečių derlius Prancūzijoje gali tapti antru pagal dydį per visą istoriją – nuo 38,2 iki 39 mln. tonų. Tai būtų 12 proc. daugiau negu ankstesnį sezoną. Kai kurie rinkos dalyviai prognozuoja netgi dar didesnį šalies kviečių derlių, esą jis gali pasiekti 39,5-40 mln. tonų lygį.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Šiemet Vokietijoje laukiama 23-23,5 mln. t kviečių derliaus. Tokiu atveju jis būtų 15 proc. didesnis už 2018-2019 metų sezono rodiklius. Pranešama, kad iki rugpjūčio pradžios šalyje buvo nuimta daugiau kaip 85 proc. kviečių pasėlių.

Laukiama, kad Didžiojoje Britanijoje kviečių derlius pasieks rekordinį nuo 2015-ųjų dydį ir sudarys nuo 14 mln. t iki 15,2-15,5 mln. tonų. Kita vertus, pastaruoju metu prognozuojami smarkūs lietūs gali turėti neigiamos įtakos grūdų kokybei.

Analitikų „Sparks Polska“ duomenimis, šiųmetis kviečių derlius mūsų kaimynėje Lenkijoje gali pasiekti 10,7 mln. tonų. Tai būtų 8 proc. daugiau negu užauginta pernai. Iki rugpjūčio lenkai buvo nukūlę apie 70 proc. kviečių pasėlių.

Kainos ne taip džiugina

Tuo tarpu grūdų kainų pokyčiai augintojų nedžiugina. Paryžiaus MATIF biržoje kviečių kainų kritimas tęsiasi, skelbiant apie didesnį Europos derlių.

Maistinių kviečių rugsėjo mėnesio sandorių kainos per pastarąsias keturias savaites nukrito nuo buvusių 177,00 EUR/t iki 170,00 EUR /t. O per metus, lyginant tą patį laikotarpį, kainos sumažėjo net 25 EUR /t, arba 13 proc. 

Aišku, Lietuvos grūdų augintojams supirkėjai siūlo mažesnes negu biržos kviečių kainas. Pavyzdžiui, mūsų šalyje veikiančios elektroninės grūdų prekybos portale www.agrobirza.lt savaitės pradžioje buvo siūlomos nuo 153,00 iki 165,00 EUR/t kviečių kainos.

Portale www.grain.lt savaitės pradžioje kviečių supirkimo kainos buvo nuo 130,00 (už ketvirtos klasės grūdus) iki 161,00 (už ekstra klasės grūdus) EUR/t. Tiesa, kainas buvo pateikusios tik 6 įmonės. Didžioji dauguma grūdus perkančių įmonių, kurių Lietuvoje suskaičiuotume ne vieną dešimtį, kainų dažniausiai neviešina.

Oficialaus statistinio leidinio „Agrorinka“ duomenimis, Lietuvos grūdų supirkimo įmonės liepos 29–rugpjūčio 4 dienomis kviečius supirko vidutiniškai po 157,3 euro už toną – 1,8 proc. brangiau nei prieš savaitę, bet 7,3 proc. pigiau nei prieš metus.  

Didėja konkurencija europietiškiems kviečiams

Reikšmingų pokyčių yra kviečių prekybos rinkoje. Agentūra „Reuters“ praneša, kad Saudo Arabija šalies skelbiamuose prekybos pasiūlymuose nutarė leisti dalyvauti Juodosios jūros regiono kietiesiems kviečiams. Manoma, kad šis arabų sprendimas gali apsunkinti Europos eksportuotojų ateitį. Gresia prarasti Saudo Arabijos rinką. Tokiu atveju tektų ieškoti jai alternatyvų.

Rinkos dalyvių nuomone, rusiškų kviečių kaina yra žemesnė, grūdų gabenimas jūra labiau apsimoka. Todėl ilgainiui šis prekybos srautas gali tapti dominuojančiu. Jeigu Saudo Arabija imtų pirkti iš Juodosios jūros regiono daugiau grūdų, Vakarų Europos šalys gali prarasti savo turimas pozicijas. Visų pirma – Vokietija, kuri tradiciškai yra viena stambiausių europinių kviečių eksportuotojų į Saudo Arabiją. O taip pat nukentėtų Lenkija ir Baltijos šalys.

Iš ES į Saudo Arabiją kasmet eksportuojama apie 3,5 mln. tonų kviečių. Iš šio skaičiaus Vokietijai tenka nuo 0,8 iki 1,3 mln. t.

Rinkos ekspertų nuomone, po minėtų Saudo Arabijos sprendimų, Vokietija, Lenkija bei Baltijos šalys bus priverstos ieškoti kitų rinkų arba didinti pardavimus į Alžyrą. Jeigu taip atsitiktų, tai sukeltų didesnę konkurenciją Prancūzijai, kuri jau susidūrė su rusiškų kviečių pardavimo alžyriečiams perspektyva.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(3)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  • an

    Visoms valstybėms naudinga,o mums tai žalinga.Mokesčių mokėtojams beveik visų es šalių auginti ir eksportuoti grūdines kultūras naudinga,o mums tai jau ne. O kur dar JAV,Australija....Kiek dabar rašo žalinga ir gyvulius auginti,tad pagal pono zigmanto nuomonę,reikėtų tik žolynus remti. Nei sėsim,nei purkšim,bet va bėda-erkės užpuls,pjauti vis tiek reiks,na gal su dalgiu. O dėl žemelės nesirūpinkit,dabar ūkininkai turi daug žinių ir tikrai ,,tamstos žemele,, rūpinasi geriau nei kolchozo laikais. O tų išteklių ,kuriuos išveža ,tris kartus daugiau valgydami ir tukdami ,nesugebėtume patys įveikti.

  • ss

    Nu i? Nepamirsai pramones, banku, sodros biudzeto ir t.t. Is kurios uzpakalines kuno dalies tuos pinigus paiimti? Klausimas is ukininko puses - kodel jus nematot to kad - pramone nuodija vandeni, ora ir gamina atsiprasant suda prikimsta chemijos. Kodel nematot kad bankai lobsta is varguoliu, kodel nematot kad sodros biudzetas su tarpgalaktine skyle kuria laikinai maskuoja varguoliu sunesami pinigai. Kaip pragyventi ukininkui, jei jo darbo nieks nevertina - savikaina "nezaliavines" produkcijos gaunasi kosmine ir kad maximos ir lidlo reklama isplauna smegenis pirkti pigiai sudo vertus produktus, o ne naturalu savaime aisku brangesni maista........ Zigmantai - kaip cia yra.... P.s. ir tik nereikia pradeti aiskinti apie glifosatus....

  • Zigmantas

    Iš viso yra keista ir nepateisinama, kai išsivysčiusios šalys kaip Lietuva ir kitos ES valstybės turi netikusį žemės ūkio rėmimo mechanizmą, kai alindami savo didžiausią turtą - dirvožemį, skatiname eksportuoti žaliavinius produktus tokius, kaip kviečiai, rapsai, kvietrugiai ir panašiai. Tai nusikaltimas prieš Lietuvos mokesčių mokėtojus, kurie savo pinigais priversti, politikų pagalba, remti mūsų šalyje biologinės įvairovės naikinimą ir išteklių išvežimą, o kartu ir darbo vietų išvežimą. Tikiuosi, kad tokia politika bus nutraukta jau nuo 2021 m. Turime tausoti savo žemelę ir gaminti tai, ko patiems reikia, o ne tai, kas lengviausia ir nenaudinga Lietuvai. TmD.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai