Cukrinių runkelių augintojai jau treniruojasi gyventi be kvotų
2013-08-29

Kaunas/Šakiai. Maždaug po mėnesio šalies cukrinių runkelių laukuose užvirs derliaus dorojimo darbymetis. Cukrinių runkelių pasėlių šiemet deklaruota mažiau negu pernai (atitinkamai 19,4 ir 17,7 tūkst. ha). Sumažėjimas greičiausiai susijęs su tuo, kad pernai nuimtas rekordinis derlius ir užsitęsė runkelių pridavimo cukraus fabrikams terminas. Be to, Kėdainių cukraus fabrikas sumažino kontraktuojamo pramonino cukraus kiekį.

Tokių gerų metų, kaip 2012-ieji, Lietuvos cukrinių runkelių augintojai dar nebuvo matę, baltojo cukraus derliumi iš hektaro pirmą kartą istorijoje pavyko aplenkti netgi švedus. Iš hektaro vidutiniškai buvo kasama 52,2 tonos saldžiųjų šakniagumbių, o vietomis derlingumas siekė net 80 t/ha.

„Pagal šalies cukraus fabrikų rugpjūčio 1 ir 15 dienomis atliktus bandomuosius kasimus pasirinktuose ūkiuose, galima pasakyti, kad laukuose brandinamas panašus kaip pernai baltojo cukraus derlius. Jeigu orai labai nesikeis, cukringumas gali būti aukštesnis negu pernai, o derlingumas šiek tiek mažesnis. Be to, tikimasi, kad bus nebloga išeiga, nes azoto, kalio, natrio rodikliai gumbuose yra labai žemi“, – teigia Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos (LCRAA) tarybos pirmininkas Kastytis Patiejūnas.

Paklaustas apie cukrinių runkelių auginimo perspektyvą, kai bus panaikintos kvotos, LCRAA tarybos pirmininkas sako, kad pirmiausia dar laukia derybos su „Nordic Sugar“ dėl naujo profesinio susitarimo, nes dabartinis galioja iki 2015-ųjų.

„Kitų metų derliaus runkelius dar sėsime pagal dabartinį profesinį susitarimą, o vėliau reikės susitarti dėl sąlygų. Nemanau, kad jos labai keisis, kadangi rinkos reguliavimas yra toks pats ir nesikeičia po Cukraus reformos, o po 2017 m. situacija keisis iš esmės, nes nebeliks kvotų: tiek nacionalinių, tiek priskirtų cukraus fabrikams, tiek cukrinių runkelių augintojams. Iš karto kyla klausimas, kaip keisis cukrinių runkelių pasėlių plotai ES šalyse. Yra tokie tradiciškai silpni augintojai kaip Graikija, Italija, gal jos iš viso atsisakys šios kultūros, gal kitus atsiras daugiau augintojų“, – samprotauja K. Patiejūnas.

Jo nuomone, stebint, kaip modernizuojami šalies cukraus fabrikai, kiek investuojama į gamybos atnaujinimą, galima spręsti, cukrinių runkeliai Lietuvoje bus auginami ir ateityje. „Tokie žingsniai daromi turint perspektyvą bent penkeriems metams į priekį. Iš vienos pusės jaučiamės pakankamai ramūs, tačiau kyla klausimas, o kokios bus sąlygos ir situacija pasaulinėje ir ES rinkoje, kuri iki 2020 m. dar bus apsaugota tam tikrais rinkos apsaugos mechanizmais“, – apie ateitį kalba LCRAA tarybos pirmininkas.

Pasak pašnekovo, Lietuvos cukrinių runkelių augintojai gyventi be kvotų po truputėlį mokosi jau dabar, kadangi cukraus fabrikai šiuo metu kontraktuoja ne tik kvotinį, bet ir virškvotinį, vadinamąjį pramoninį cukrų. Pastarasis kontraktuojamas fabriko nustatomomis sąlygomis ir su žemdirbiais, kurie augina pramoninius runkelius (už pastaruosius mokama šiek tiek mažiau), taip pat sudaromos sutartys.

Po Cukraus reformos, cukrinių runkelių auginimas pastebimai susikoncentravo. Jei iki reformos vienam ūkiui tekdavo iki 10 ha cukrinių runkelių, tai šiandien vidutinis plotas – apie 30 ha. Dėl šios priežasties arčiau cukraus fabrikų esančiuose ūkiuose sėjomaina tapo ankštesnė. Be to, šiek tiek pasikeitė ir klimato sąlygos, todėl ir cukrinių runkelių ligos plinta sparčiau.

Dažniausiai pasitaiko lapų ligos: baltuliai ir rugdmargė, šiemet pastebėta ir bakterinių ligų, tiesa, nedarančių didelės žalos bent jau mūsų sąlygomis, apie šaknų susirgimus asociacija informacijos neturi.

LCRAA duomenimis, didžiausius plotus cukrinių runkelių Kėdainių zonoje augina Antanas Pacaitis su sūnumis – apie 700 ha, o Marijampolės zonoje Antanas Blockis.

Šakių rajone Bivierių kaime ūkininkaujantis Antanas Blockis jau ketveri metai cukriniams runkeliams skiria tokį patį plotą – 300 hektarų. Nors yra cukrinių runkelių augintojų, kurie teigia, kad šią kultūrą tame pačiame plote galima ne tik atsėliuoti, bet ir auginti kelerius metus iš eilės, A. Blockis turi savo nuomonę ir jos tvirtai laikosi. Ūkininkas iš viso dirba 1300 ha žemės, todėl jam nesudėtinga laikytis sėjomainos. Cukriniai runkeliai į tą patį lauką sugrįžta tik po ketverių metų. Ūkyje taip pat auginami žieminiai ir vasariniai kviečiai ir žieminiai rapsai.

Galbūt sėjomainos paisymas ir lemia tai, kad šio ūkininko cukrinių runkelių plotus rečiau puola ligos. „Šiemet kiek labiau gal pakenkė sausra, augalai sunkiau pasiima maisto medžiagas. Cukringumas palyginti neblogas, tačiau gumbai pagal laiką turėtų būti didesni. Galbūt padėtis dar pasitaisys, kol kas sunku prognozuoti, viskas paaiškės po mėnesio“, – sako A. Blockis.

Cukrinių runkelių sėjai, pasak A. Blockio, pavasaris buvo palankus. Nors jis vėlavo, darbams nekliudė lietus. Visą 300 ha plotą ūkininkas užsėjo per savaitę. Jeigu niekas nesutrukdo, šiam darbui užtenka ir penkių dienų. Kadangi pasėjus drėgmės pakako, cukriniai runkeliai labai gražiai sudygo.

„Derliaus dorojimas, priešingai nei sėja, užtrunka gana ilgai, kadangi tenka laikytis cukraus fabriko grafiko. Žiūrime, kad prikastume ne per daug, nes džiūdami gumbai netenka cukraus. Paprastai rovimas užsitęsia iki lapkričio vidurio. Dalį gumbų tenka sandėliuoti iki sausio vidurio, todėl derliaus doroti, kiek leidžia gamtinės sąlygos, neskubu“, – neslepia ūkininkas.

A. Blockis kol kas negalvoja, kaip bus po 2017 m., kai ketinama panaikinti kvotas. „Nemanau, kad panaikinus kvotas cukriniai runkeliai bus nereikalingi. Išliks tie patys augintojai, naujų vargu ar prisidės, nebent šiek tiek kris kainos“, – samprotauja žemdirbys.

Pernai šis Šakių rajono ūkininkas iš ha prikasė apie 70 t gumbų. Šiemet tokio derliaus nelaukia, nes gumbai mažesni, tačiau tikisi didesnio negu pernai cukringumo. Šiuo metu jis jau netoli arba jau net ir siekia bazinį.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai