Būsimą Lietuvos derlių vertino prekybos grūdais gigantai
2015-06-16

Kaunas. Palanki žiema, kaip niekad optimalios augalų vegetacijos sąlygos pavasarį Lietuvos žemdirbius ir džiugino, ir kėlė tam tikrą nerimą: kol derlius dar ne aruoduose, negali būti ramus. Užsitesęs sausringas periodas kol kas nepadarė žalos būsimam derliui, tačiau daugumos regionų grūdų augintojai viltingai dairosi į dangų. Kokio grūdų derliaus tikėtis iš Lietuvos, praėjusią savaitę vertino ir potencialūs lietuviškų grūdų pirkėjai.

Jau daugiau kaip 5 metus Baltijos šalyse „Baltic Crop Tour" renginį organizuojanti prekybos grūdais tarpininkavimo bendrovė „Skovs Korn Baltic" šiemet kaip niekad sulaukė didelio dalyvių skaičiaus. Lietuvos ūkius aplankė beveik 70 grūdų prekybos ir perdirbimo įmonių atstovų delegacija iš 15 valstybių, tarp jų ir Lietuvos.

Kaip ir kasmet renginyje dalyvavo atstovai iš Baltijos regiono šalių kompanijų, o taip pat ir iš didžiųjų pasaulio koncernų („Bunge",  „ADM", „Cargill", „Glencore" ir kitų). Susidomėjimą mūsų ūkininkų auginamais grūdais išreiškė net ir Jungtinių Arabų Emiratų įmonės.

„Baltic Crop Tour" dalyviai šiemet aplankė tris Lietuvos ūkius (žemės ūkio bendrovę „Atžalynas", L. Stonkuvienės agroserviso įmonę, „Agra Corporation" ūkį) ir kelis grūdų supirkimo įmonių elevatorius. Tarptautiniame renginyje buvo pristatytos grūdų derliaus ir eksporto/importo prognozės Baltijos valstybėse, Lenkijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse ir Suomijoje.

Praėjusią savaitę Lietuvos ūkiuose lankėsi užsienio ir Lietuvos grūdų prekybos bei perdirbimo įmonių delegacija


Pasak bendrovės „Linas Agro" Baltijos grūdų prekybos skyriaus vadovo Dainiaus Pilkausko, artėjantis sezonas nuteikia optimistiškai: „Jei nebus jokių anomalijų, tikimės rekordinio grūdų kiekio. Kokia bus jų kokybė, bus matyti, tikėtina ji bus prastesnė". „Linas Agro" artėjančiam 2015/2016 metų sezonui, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jau sudarė daugiau ateities sutarčių su ūkininkais. Skyriaus vadovas tikisi, kad šis sezonas grūdų kiekio prasme viršys visus buvusiuosius, nors pelningumas gali ir nesiekti rekordinio 2012/2013 m. sezono.

„Linas Agro" Baltijos grūdų prekybos skyriaus vadovo Dainiaus Pilkausko teigimu, bendrovė ruošiasi priimti rekordiškai didelį grūdų kiekį. Šiemet pradėjo veikti du nauji po 10 tūkst. t talpos elevatoriai Jungėnuose (Marijampolės r.) ir Jakabpilse (Latvija)

Šį 2014/2015 m. sezoną „Linas Agro" Baltijos valstybėse perkrovė apie 1,1 mln. t įvairių grūdų. Bendrovės valdomų elevatorių talpa - apie 250 tūkst. t. „Dar vienas artėjančio sezono išskirtinumas - pupos ir žirniai. Šiemet jų bus prikulta daugiau, tačiau mes tam pasirengę", - tikina D. Pilkauskas.

Grūdus superkančios bendrovės „Agrorodeo" vadovas Robertas Lapinskas taip pat tikisi rekordinio ateinančio 2015/2016 m. sezono: „Jei derliui subręsti niekas nesukliudys, Lietuvoje turėtų būti prikulta daugiau kaip 5 mln. t grūdų. Lietuvoje mes tikimės supirkti apie 1 mln. t grūdų". Įmonė nuomoja elevatorius, kurių bendra talpa apie 150 tūkst. t. Per praėjusį 2014/2015 m. „Agrorodeo" pardavė per 1,3 mln. t grūdų.

Neblogų derlių tikimasi ir kitose Europos regionuose. Pasak Vokietijos kompanijos „Getreide AG" grūdų ir aliejinių kultūrų skyriaus vadovo Torsteno Tidemano (Thorsten Tiedemann), šalyje beveik visų grūdinių augalų plotai padidėjo, tačiau derliaus prognozės mažesnės negu pernai. „Prognozuojame, kad šiemet kviečių bus prikulta iš viso 26,8 mln. t, t. y. 0,98 mln. t mažiau negu pernai", - sakė T. Tidemanas.

„Getreide AG" grūdų ir aliejinių kultūrų skyriaus vadovo Torsteno Tidemano prognozėmis, šiemet Vokietijos ūkininkai kuls mažiau grūdų negu pernai, nors pasėlių plotai didesni

Bendrovės „Skovs Korn Baltic" preliminariomis prognozėmis, šiemet kviečių plotai visose trijose Baltijos šalyse bus rekordiškai dideli - apie 1,35 mln ha, t. y. beveik 100 tūkst. ha didesni negu pernai. Tikslūs plotai paaiškės, apdorojus pasėlių deklaravimo duomenis.

Bendras kviečių derlius Baltijos valstybėse skaičiuojama išaugs nuo 5,3 mln ha (pernai) iki 6,2 mln. t (šiemet). Nors rapsų plotai, preliminariais duomenimis, mažesni (apie 40 tūkst. ha)negu pernai, bendras derlius tikėtinas netgi šiek tiek didesnis, nes žieminių rapsų pasėliai kaip niekad gerai peržiemojo ir brandina gausų derlių.

Žieminiai rapsai brandina gausų derlių

„Tik miežiams prognozuojamas ir ploto, ir derliaus sumažėjimas. Miežių plotas Baltijos šalyse sumažėjo nuo 500 tūkst. iki 420 tūkst ha ir tikėtis rekordinių derlių, net ir esant tokioms palankioms oro sąlygomis, neverta, - sakė „Skovs Korn Baltic" direktorius Dalius Keblikas.- Apskritai, visos trys Baltijos šalys, jei nebus jokių kraštutinių meteorologinių staigmenų, eskportuos rekordinį grūdų kiekį - daugiau kaip 5 mln. t grūdų (pernai apie 4,2 mln. t)".

Rapsų eksporto apimtys bus panašios į pernykštes - apie 400 tūkst. t. Pastaraisiais metais Baltijos šalių žemdirbių užauginta grūdų produkcija eksportuojama į Iraną, Afrikos šalis, Ispaniją ir Saudo Arabiją, o pernai net pasiekė Indoneziją ir Pietų Korėją.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai