Belaukiant geresnių grūdų kainų - nuostoliai
2013-11-26

Kaunas. Javapjūtės pradžioje šokiruoti žemų grūdų supirkimo kainų, ūkininkai neskubėjo parduoti derliaus. Sulaukę palankesnių laikų, ne vienas patyrė nuostolių. Grūdus superkančios bendrovės išbrokavo iki 10 proc. spalį į elevatorius atvežtų grūdų.

Žemės ūkio įmonių grupė „Litagra", turinti vieną didžiausių šalyje grūdų elevatorių tinklą, pastebi, kad išaugo netinkamos kokybės grūdų srautas. Apie 10 proc. spalį į elevatorius atvežtų grūdų buvo apkrėsti kenkėjų ar įgavę blogą kvapą.

„Problemų kyla dėl netinkamų derliaus laikymo sąlygų. Tik dalis ūkininkų turi sandėlius, kuriuose įdiegtos technologijos, leidžiančios saugiai laikyti grūdus, nerizikuojant jų kokybe, todėl, kuo ilgiau nuimtas derlius išbūna žemdirbių aruoduose, tuo didesnė rizika, kad jis taps nebetinkamas naudoti", - sako „Litagros" specialistas V. Stankevičius.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jo žodžiais, ūkininkai delsia parduoti grūdus, nes nuimant derlių jų rinkos kainos paprastai būna mažiausios, o vėliau kiek pakyla ir išsilaiko stabilios ilgesnį laiką, jei pasauliniu mastu nenutinka jokių krizių, dėl kurių pasaulinėje rinkoje gali smarkiai sumažėti bendras grūdų kiekis.

Pasak V. Stankevičiaus, kad geresnių kainų laukdami ūkininkai neretai sugadina savąjį derlių, nes neprofesionaliai laikomą derlią apninka aruodų kenkėjai ar dėl per didelės drėgmės sandėliuose grūdai ima pelyti.

Nuo šių metų javapjūtės pradžios AB „Kauno grūdai" visame atvežamų grūdų kiekyje nustatė iki 5 proc. užkrėstų grūdų. Laboratorijose atlikus tyrimus ir nustačius pažeidimus, grūdai nebuvo supirkti.

„Kauno grūdai" užkrėstų grūdų nesuperka. Kompanija turi savo nuosavas grūdų laboratorijas, kuriose tiriami kiekvieno grūdų augintojo atvežamas derlius. Naudojama pažangiausia laboratorinė įranga, visos kompanijos turimų elevatorių laboratorijos yra patikrintos Valstybinės augalininkystės tarnybos", - teigia bendrovės viešųjų ryšių specialistė Inga Lebrikaitė.

„Kauno grūdų" specialistų nuomone, žemdirbiams problemų dėl kenkėjų ar kitokio užkrėtimo kyla todėl, kad nesilaikoma sandėliavimo sąlygų. Tai neparuošti, nedezinfekuoti, nefumiguoti grūdų laikymo sandėliai, nepilnai išvalyti ir išdžiovinti grūdai. Taip pat nesilaikoma tinkamų sandėliavimo sąlygų: neatliekami vėdinimai, grūdų permetimai.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) vadovas Romas Majauskas abejoja, ar dėl sugadinto derliaus kaltas netinkamas sandėliavimas. „Labiau tikėtina, kad užkrėsti grūdai jau parkeliavo iš laukų. Grūdų augintojai 2012 m. turėjo problemų dėl fuzariozės ir rudenį ar šių metų pavasarį pasėjo užkrėstą sėklą. Nuo jos užsikrėtė ir šiųmetis derlius. Jei žemdirbiai netinkamai beicavo sėklą, laiku nenupurškė javų, vėl dorojo užkrėstą derlių", - sako LGAA vadovas.

R. Majauskas įsitikinęs, kad grūdų augintojai nuostolius patyrė ar patiria ne dėl to, kad netinkamai sandėliavo šiųmetį derlių. Jis teigia žinąs ne vieną pavyzdį, kad supirkėjai išbrokavo ne vieną toną tiesiai iš laukų atvežtų grūdų, nes jie buvo užkrėsti fuzarioze.

LGAA vadovas sako, kad po praėjusių gero derliaus ir gerų kainų metų nemažai grūdų augintojų pasistatė modernius grūdų saugojimo bokštus ar sandėlius. „Supirkėjai nėra teisūs kaltindami ūkininkus netinkamu sandėliavimu. Be to, jų metodika skiriasi nuo Valstybinės augalininkystės tarnybos metodikos. Kai kurios bendrovės, radusios vieną užkrėstą grūdą, rėkia, kad užkrėstas visas mėginys", - teigia LGAA vadovas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai