Analitikai prognozuoja prastesnį ir bulvių derlių
2018-07-27

Vilnius. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas šiemet prognozuoja maždaug penktadaliu prastesnį grūdų ir bulvių derlių.

Institutas skaičiuoja, kad grūdų šiemet bus nukulta 4,345 mln. tonų – 24,8 proc. mažiau nei pernai (5,781 mln. tonų).

Instituto tyrėjas Albertas Gapšys sako, jog šiemet derlius bus prastesnis dėl šalyje vyravusių sausų orų. „Dėl klimatinių sąlygų. Derlingumas praktiškai visų kultūrų mažėja panašiai, todėl bus mažesnis derlius. Kitų pagrindinių priežasčių nėra“, – BNS tvirtino A. Gapšys.

Vaderstad 12 05

Kviečių derlius turėtų mažėti 28,8 proc. iki 2,791 mln. tonų, kvietrugių – 28,3 proc. iki 177,6 tūkst. tonų, o rugių – 31,5 proc. iki 43,2 tūkst. tonų. Tuo metu miežių derlius turėtų augti 6,8 proc. iki 554,9 tūkst. tonų.

Prognozuojama, kad bulvių derlius šiemet sumažės 27,1 proc. iki 172,8 tūkst. tonų, o cukrinių runkelių – 14 proc. iki 880,2 tūkst. tonų.

Liepos pradžioje Vyriausybė nutarė skelbti ekstremalią situaciją visoje šalyje. Tai leidžia ES paramos gavusiems žemdirbiams išvengti sankcijų dėl neįvykdytų įsipareigojimų bei palengvinti derybas su produkcijos pirkėjais.

Žemdirbiams dėl sausros, liūčių netekusiems dalies pajamų ir galintiems sunkiau vykdyti prisiimtus įsipareigojimus pagal sutartis, Žemės ūkio ministerija primena, kad nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą žemdirbys gali būti atleidžiamas, jeigu įrodo, kad sutartis neįvykdyta dėl force majeure aplinkybių.

Kaip vienas iš įrodymų gali būti panaudotos Prekybos, pramonės ir amatų rūmų išduodamos šias aplinkybes liudijančios pažymos. Sutartinius santykius reguliuoja civilinė teisė ir laisvas šalių susitarimas.

Viceministrė Ausma Miškinienė teigia,  kad sausros – ekstremalios situacijos – paskelbimas neatleidžia nuo įsipareigojimų, prisiimtų pagal privačių subjektų sutartis.

„Net force majeure pažyma nėra šimtaprocentinis garantas, kad bus atleidžiama nuo įsipareigojimų, prisiimtų pagal privačių subjektų sutartis. Mes sudarysime galimybes atleisti pareiškėjus nuo atsakomybės už ES ir nacionalinės paramos priemonių įsipareigojimų nevykdymą tais atvejais, kai jie nevykdomi dėl stichinės sausros, tačiau negalime reguliuoti privačių sutartinių santykių ir įsipareigojimų vykdymo“, – aiškino viceministrė A. Miškinienė.

Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos prezidentas Karolis Šimas pažymi, kad kiekvienu atveju iškilus sunkumams vykdyti sutartinius  įsipareigojimus reikia kreiptis į grūdų pirkėjus ir kartu įvertinti bei spręsti  situaciją, kaip įsipareigojimai pagal sutartį galėtų būti įvykdyti.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai